Citlivost nebo alergie na lepek? Pomoci může i alternativní medicína
Lepek je pro mnohé nepřítel číslo jedna. A lidí, kteří mají s lepkem problémy, každoročně raketově přibývá. Mají zdravotní potíže a zpočátku je ani nenapadne, že viníkem by mohl být právě lepek. Pokud vás však dlouhodobě trápí bolest břicha nebo trpíte nevolností, průjmy či zažívacími obtížemi, pak je rozhodně nejvyšší čas zvážit návštěvu lékaře.
Citlivost na lepek nebo alergie na lepek jsou dva velmi závažné problémy, které mohou člověka velice potrápit. Hlavním nepřítelem je zde především mouka a všechno z ní vyrobené. Navíc léčba bývá celoživotní. A v případě diagnostikované celiakie musí být léčba skutečně striktní.
Lepek umí pořádně potrápit
Co to je vlastně onen lepek, který je všude skloňován ve všech pádech? Jednoduše se dá říci, že jde o směs bílkovin, která je obsažená v obilných zrnech. A citlivost nebo nesnášenlivost vzniká právě na tuto bílkovinu. U lidí, kteří s lepkem mají potíže, dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. Působením lepku zde mizí mikroklky a klky. Logicky je pak následně povrch tenkého střeva narušený a následkem toho je menší schopnost trávení i vstřebávání živin. Bohužel řešení existuje jen jedno: z jídelníčku vynechat vše, v čem je lepek obsažený.
Domácí mléčná rýže - levnější než z obchodu, a navíc bez éček
Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!
Nemůžete jíst lepek? Vyzkoušejte nejlepší bezlepkové mouky. Jsou chutné i zdravé
Lepek má mnoho názvů
Lepek se u každé z obilovin se nazývá jinak. Například u pšenice jde o gliadin, u žita sekalin a u ječmene hordein. A je také u ovsa. Nazývá se avenin. I když provedené studie naznačují, že oves neškodí, přesto by jej část celiaků (cca 8-10 %) konzumovat vůbec neměla. Pro tyto případy je však dobře dostupný zcela bezlepkový oves. Naopak se lepek vůbec nenachází například v rýži, bramborách, pohance, v sóji, kukuřici, amaranthu, prosu nebo v luštěninách. To vše mohou lidé citliví či alergičtí na lepek konzumovat bez omezení.
Lepek a příznaky lepkové intolerance
Citlivost nebo alergie na lepek může člověka potkat prakticky v jakémkoliv věku. Fáma, že se nemoc týká jen malých dětí a dospívajících, je myslná. Pro to, aby nám lepek začal škodit, neexistuje žádná věková hranice. Tedy v případě, že se u vás objeví příznaky jako časté bolesti břicha, nadýmání, křeče v břiše, plynatost, ztráta hmotnosti nebo třeba i únava, pak byste si měli nechat u lékaře udělat speciální testy, které by intoleranci na lepek měly odhalit. U malých dětí se citlivost na lepek může projevit i ztrátou chuti k jídlu, zapáchající stolicí nebo kolikami.
U dospívajících a dospělých jedinců pak nemoc většinou propuká po nějakém druhu zátěže (nemoc, těhotenství apod.). Přidat se zde mohou i další příznaky, jako je anémie, bolesti kloubů, deprese či zvýšená kazivost zubů. To vše by mělo být varovně zvednutým prstem.
Alternativní medicína a lepek
Zatímco klasická medicína lék na celiakii nezná, jediným doporučením je tedy vyřazení lepku z jídelníčku, můžete se poohlédnout po metodách alternativních. Některé mají s citlivostí či alergií na lepek poměrně dobré výsledky.
Čínská medicína: Podle tradiční čínské medicíny se u problému s lepkem jedná o energetický deficit na úrovni sleziny. Ta totiž odpovídá za trávení. Spouštěčem pak může být jak vrozená dispozice, tak i nezdravá streva, nezdravý životní styl, stres nebo třeba opakované užívání antibiotik či hormonů. Léčbou je v tomto případě kombinace diety a terapie (užívání bylin z tradiční čínské medicíny).
Fytoterapie: Léčba bylinami neboli fytoterapie rovněž není všespásná, avšak jako podpůrnou léčbu citlivosti či alergie na lepek, je možné vyzkoušet i některé byliny. Jde především o takové, které působí přímo na tenké střevo a dokáží jej ozdravit. Mezi takové byliny patří například čekanka nebo kořen pampelišky, zelený čaj, případně jitrocel kopinatý a růže stolistá, obě tyto byliny jsou přeborníci v léčbě zánětů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku