Potravinové alergie a intolerance. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Alergie na mléko, intolerance lepku a laktózy. Jak s nimi zatočit?

Potravinové alergie a intolerance dovedou pěkně potrápit. Mezi nejčastější z nich patří alergie na bílkovinu kravského mléka, nesnášenlivost laktózy a nesnášenlivost lepku čili celiakie. Jak se vyznat v potravinových alergiích, jaký je rozdíl mezi alergií a nesnášenlivostí a hlavně – dá se s tím vůbec něco dělat?

Potravinová alergie, nebo intolerance?

Jaký je rozdíl mezi potravinovou alergií a nesnášenlivostí? Alergie a nesnášenlivost neboli intolerance se od základu liší svými projevy, příčinami i následky. Také se jinak diagnostikují. Další označení alergií a intolerancí bývá jako pravé a nepravé alergie. To ale vůbec neznamená, že by nepravá alergie, tedy intolerance či nesnášenlivost, byla méně závažná. Alergie se všemi svými projevy odpovídá přehnané imunitní reakci organismu, příznaky alergie probíhají poměrně rychle a v některých případech člověku hrozí také anafylaktický šok.

Nesnášenlivost neboli intolerance mívá zase pomalejší projevy a její příznaky nepoznáte hned. U těchto nepravých alergií nejde o pravou alergickou reakci, ale o nepříjemné příznaky, které jsou důkazem toho, že v těle všechno nefunguje správně, což bývá důsledkem narušeného imunitního systému a přemíry jednostranné stravy. Nejčastěji jde o nedostatek některých enzymů, poškození střev a podobně.

Mezi typické a časté potravinové alergie patří alergie na bílkoviny, například alergie na bílkovinu kravského mléko nebo alergie na vaječnou bílkovinu. V případě intolerance se nejčastěji jedná o nesnášenlivost laktózy nebo nesnášenlivost lepku čili závažnou celiakii. Pojďme si tyto alergie a intolerance představit blíže.

Alergie na mléko – příznaky

Alergie na mléko se objevuje nejčastěji u dětí v kojeneckém a batolecím věku, ale také později u dospělých. Mezi typické příznaky alergie na mléko patří atopický ekzém různé intenzity, ale i kopřivka, úporné svědění kůže, otoky jazyka, rtů, obličeje, úporné průjmy a bolesti břicha, kašel, otoky hrdla, astmatický záchvat, dušnost, zvracení, pálení jazyka a pálení žaludku, někdy jen zvýšená tvorba hlenů, časté infekce dýchacích cest, trávicí problémy, mírnější atopický ekzém nebo pálení jazyka a bolesti v krku.

Alergie na mléko se nejčastěji objevuje u dětí v kojeneckém věku.

A co je příčinou alergie na mléko? Jedná se o alergii na mléčnou bílkovinu – kasein. Tyto potíže nelze brát na lehkou váhu, alergie by se mohla časem zhoršovat. Proto je vždy nejlepší vysadit všechny mléčné produkty z jídelníčku, a to i stopy mléka. Je nutné číst etikety a dodržovat striktní bezmléčnou dietu.

Nesnášenlivost laktózy a jak se projevuje

Jinak je tomu ale v případě nesnášenlivosti laktózy. V tomto případě mléčná bílkovina kasein nevadí. Vadí však mléčný cukr – laktóza, a to proto, že v těle nemáme dostatek enzymu laktázy, který laktózu odbourává. Následkem pak nevzniká alergická reakce po požití mléka, ale dochází k úporným průjmům, protože organismus nedokáže mléčný cukr strávit. Nesnášenlivost laktózy často souvisí také s chronickým zánětlivým onemocněním střev – Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Průjmové koliky a bolesti břicha ale můžeme mít i po cukrovinkách a dalších produktech, které přímo obsahují laktózu, nejen po požití mléka. Sýry a jogurty obvykle tolik nevadí, protože prochází procesem fermentace, který už pomáhá mléčný cukr zpracovávat. Navíc existují také bezlaktózové mléko nebo bezlaktózové mléčné produkty, v nichž je laktóza již rozštěpená, proto lidem s nesnášenlivostí laktózy neublíží. Při těchto potížích tedy není potřeba se mléčných výrobků zcela vzdát jako je tomu v případě alergie na mléko. 

Nesnášenlivost lepku – celiakie

Častým onemocněním, při kterém je potřeba již doživotně dodržovat bezlepkovou dietu, je celiakie. Jedná se o nesnášenlivost lepku obsaženého v běžných obilovinách. Na rozdíl od alergie na lepek či na konkrétní obilovinu, kdy můžeme mít po požití běžnou alergickou reakci, spočívá nesnášenlivost lepku opět v tom, že tělu chybí enzymy potřebné k trávení a zpracovávání lepku. Díky tomu lepek poškozuje sliznici střeva, což je nebezpečný proces, při kterém také dochází k poruchám vstřebávání potřebných živin. Celiakie se diagnostikuje nejen z krve, ale prokazatelnější je biopsie tenkého střeva, při které se zjišťuje, zda dochází k poškozování střevní sliznice.

Nesnášenlivost lepku způsobují chybějící enzymy potřebné k jeho zpracování a trávení.

S ohledem na všechna tato vyšetření pak dochází k doživotní diagnóze celiakie a nutnosti dodržovat striktní bezlepkovou dietu. Celiakie má různorodé příznaky, mezi ty hlavní patří průjmy s příměsí hlenu a krve, kašovité stolice s nestrávenými zbytky tuku, kožní vyrážky, hubnutí a mnohé potíže jako následek poruchy vstřebávání základních živin, minerálů a vitamínů, nervové poruchy a případně i další přidružené potravinové alergie a intolerance, případně také histaminová intolerance. Při histaminové intoleranci v těle chybí enzymy, které odbourávají z těla přebytky histaminu a díky tomu dochází k mnoha nepříjemným nepravým alergickým reakcím po požití určitých potravin.

Jak zvládat potravinové alergie a nesnášenlivosti?

Co se s tím vším dá dělat? Dají se potravinové alergie a nesnášenlivosti vyléčit? Jaká je kromě diety podpůrná léčba?

V prvé řadě je nutné dát si do pořádku střeva, s čímž nám může pomoci jak informační preparát Imunokomplex od firmy Marion, tak tobolky pro obnovu správné střevní mikroflóry Anti-Anti B. Mezi skrytými příčinami alergií často bývají usazené toxiny z vnitřního prostředí, proto je vždy na prvním místě důkladná a důsledná detoxikace.

Velice prospěšný vám může být detoxikační preparát Meta, jehož úkolem je přesně vychytat a odbourat z organismu toxické metabolity jakými jsou lepek (gluten), kasein, laktóza a spousta dalších organických látek. V neposlední řadě můžete také vyzkoušet přípravek Himin, který pomáhá snižovat hladinu histaminu v těle a podílí se na jeho správném odbourávání.



Diskuse k článku

  • Markét

    12:03 7. 2. 2022 0
    taky mi byla zjištěna alergie na mléko a těžší intolerance, ale zkusila jsem si vyrábět vlastní mléka:

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...