Psychosomatika: Když uši bolí
Bolesti uší jsou typickou „nemocí“ malých dětí. Nezřídka však potkávají i dospělé jedince. Pokud si vezmeme na pomoc psychosomatiku, můžeme nalézt nové souvislosti, které nám tyto opakované problémy třeba osvítí z jiného úhlu. Hlavním tématem uší je naslouchání, a to jak svému okolí, tak sám sobě. Co víc nám bolesti uší naznačují?
Sluch je jedním ze základních smyslů, které máme k dispozici. Vedle zpracování zvukových podnětů má také další funkci a tou je udržování rovnováhy. Právě v uchu totiž centrum rovnováhy sídlí. Pokud máme sluch z nějakého důvodu poškozený nebo omezený, je i naše rovnováha v ohrožení.
Psychosomatika: Bolesti uší
Psychosomatika uši se spojuje se schopností naslouchat, konkrétně se situacemi, které nechceme nebo dokonce odmítáme slyšet. Tvoříme tak pomyslnou bariéru mezi svými potřebami a nátlakem okolí. Velmi často se může ukázat, že jsme se dokonce pokusili „něco“ udělat, aby se zraňující příčiny vytratily, ale nepodařilo se nám to (nebyli jsme vyslyšeni). Protože jsou uši zároveň pod nadvládou ledvin, je jasné, že se jedná o vztahové záležitosti. A ty mohou být doslova všude, nejen v rodině, ale i širší příbuzenstvo, pracovní vztahy, sousedské vztahy, vztahy ke zvířatům, jednoduché vztahy v každodennosti (nákup, cesta MHD…), vztah k určité činnosti anebo i názorům.
Jak promlouvají bolesti uší
Uši jsou také symbolem přijímání a poslušnosti. Není od věci si říci, že děti často uši bolí, pokud chtějí něco jiného, než chce rodič v rámci výchovy. Záleží pak na stylu výchovy, zda se uším dítěte uleví anebo se záněty, zaléhání uší anebo pískání stane tradicí. S bolestí uší souvisí i bolesti hlavy, případně malátnost a závratě. To může znamenat narušenou vnitřní rovnováhu.
Bolest uší u dětí
Častým argumentem lidí, kteří myšlenkám celostního přístupu ke zdraví nejsou nakloneni, že problémy s ušima postihují nejčastěji děti. Jenže při bližším pohledu se není čemu divit. Malé dítě je otevřeno všem podnětům, a tak zaznamenává i drobná vychýlení z rodinné rovnováhy. Pokud navíc doma probíhají hádky, jednoduše vnímání, resp. uši „vypne“. Uši tedy lze v určité rovině vnímat i jako barometr toho, že neslyší to, co je mu příjemně a hlavně vyživující. Dítě svou nemocí touží po klidu a rodinné pohodě.
Bolest uší: Ptejte se na tyto otázky
- Naslouchám druhým anebo se snažím je přesvědčit o své pravdě?
- Jak naslouchám sám sobě a svým potřebám?
- Umím poslechnout svůj vnitřní hlas?
- Jak udržuji rovnováhu mezi pozorností věnovanou sobě a věnovanou druhým?
- Co se bojím/nechci slyšet?
- Jsem schopen uslyšet kritiku v inspirativním způsobem?
Jak na bolest ucha?
Když už vás bolest ucha potká, můžete využít několik babských rad. Vždy je však dobré zvážit také návštěvu lékaře. Zatímco s vnější částí ucha, kde pravděpodobný zánět způsobuje problémy, si poradíme relativně snadno, pokud se vše posune do nitra hlavy a připojí se i zánět dutin, stává se vše složitější. Stejně tak, pokud bolesti ucha doprovází horečky, průjmy či zvracení. Co pomáhá jako první pomoc při bolesti ucha?
- Roztok z heřmánku, máty a řepíku (tyto byliny mají protizánětlivý, antibakteriální i antivirotický potenciál) dejte na vatičku, kterou jemně strčíte do ucha. Lze případně i kloktat.
- Pro silnější povahy se doporučuje vatičku namočit do kvalitní slivovice nebo vodky bez příchutě a jemně zastrčit do ucha.
- Nahřejte sůl. Dejte obyčejnou kuchyňskou sůl (ideálně trochu hrubší) do ponožky nebo povlaku od polštářku, zabalte do pleny či kapesníku a zahřejte v troubě nebo v mikrovlnce. Položte na bolavé ucho. Nahřátá sůl vydrží teplo uvolňovat dlouhou dobu. Pro intenzivnější kúru nahřejte také sůl v troubě na plechu, oblečte si ponožky na nohy a pak nohy do vyhřáté trouby strčte. Posílíte (prohřejete) ledviny, které s ušima úzce souvisí.
- Tvaroh na obklady. Tvaroh se tradičně používá jako úleva od popálenin, ale v principu funguje jako sůl. Zahřejte ho, zabalte do kapesníku a přiložte na ucho. Teplo poskytuje přibližně hodinu.
- Při zánětech středního ucha se používá také ledový obklad. Pokud nevlastníte chladící polštářky, postačí mražená zelenina v pytlíku.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku