Bolest učí umí potrápit

Psychosomatika: Když uši bolí

Bolesti uší jsou typickou „nemocí“ malých dětí. Nezřídka však potkávají i dospělé jedince. Pokud si vezmeme na pomoc psychosomatiku, můžeme nalézt nové souvislosti, které nám tyto opakované problémy třeba osvítí z jiného úhlu. Hlavním tématem uší je naslouchání, a to jak svému okolí, tak sám sobě. Co víc nám bolesti uší naznačují?

Sluch je jedním ze základních smyslů, které máme k dispozici. Vedle zpracování zvukových podnětů má také další funkci a tou je udržování rovnováhy. Právě v uchu totiž centrum rovnováhy sídlí. Pokud máme sluch z nějakého důvodu poškozený nebo omezený, je i naše rovnováha v ohrožení.

Psychosomatika: Bolesti uší

Psychosomatika uši se spojuje se schopností naslouchat, konkrétně se situacemi, které nechceme nebo dokonce odmítáme slyšet. Tvoříme tak pomyslnou bariéru mezi svými potřebami a nátlakem okolí. Velmi často se může ukázat, že jsme se dokonce pokusili „něco“ udělat, aby se zraňující příčiny vytratily, ale nepodařilo se nám to (nebyli jsme vyslyšeni). Protože jsou uši zároveň pod nadvládou ledvin, je jasné, že se jedná o vztahové záležitosti. A ty mohou být doslova všude, nejen v rodině, ale i širší příbuzenstvo, pracovní vztahy, sousedské vztahy, vztahy ke zvířatům, jednoduché vztahy v každodennosti (nákup, cesta MHD…), vztah k určité činnosti anebo i názorům.

Čtěte také:

Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Jak promlouvají bolesti uší

Uši jsou také symbolem přijímání a poslušnosti. Není od věci si říci, že děti často uši bolí, pokud chtějí něco jiného, než chce rodič v rámci výchovy. Záleží pak na stylu výchovy, zda se uším dítěte uleví anebo se záněty, zaléhání uší anebo pískání stane tradicí. S bolestí uší souvisí i bolesti hlavy, případně malátnost a závratě. To může znamenat narušenou vnitřní rovnováhu.

Bolest uší u dětí

Častým argumentem lidí, kteří myšlenkám celostního přístupu ke zdraví nejsou nakloneni, že problémy s ušima postihují nejčastěji děti. Jenže při bližším pohledu se není čemu divit. Malé dítě je otevřeno všem podnětům, a tak zaznamenává i drobná vychýlení z rodinné rovnováhy. Pokud navíc doma probíhají hádky, jednoduše vnímání, resp. uši „vypne“. Uši tedy lze v určité rovině vnímat i jako barometr toho, že neslyší to, co je mu příjemně a hlavně vyživující. Dítě svou nemocí touží po klidu a rodinné pohodě.

Jak na bolesti uší?

Bolest uší: Ptejte se na tyto otázky

  • Naslouchám druhým anebo se snažím je přesvědčit o své pravdě?
  • Jak naslouchám sám sobě a svým potřebám?
  • Umím poslechnout svůj vnitřní hlas?
  • Jak udržuji rovnováhu mezi pozorností věnovanou sobě a věnovanou druhým?
  • Co se bojím/nechci slyšet?
  • Jsem schopen uslyšet kritiku v inspirativním způsobem?

Jak na bolest ucha?

Když už vás bolest ucha potká, můžete využít několik babských rad. Vždy je však dobré zvážit také návštěvu lékaře. Zatímco s vnější částí ucha, kde pravděpodobný zánět způsobuje problémy, si poradíme relativně snadno, pokud se vše posune do nitra hlavy a připojí se i zánět dutin, stává se vše složitější. Stejně tak, pokud bolesti ucha doprovází horečky, průjmy či zvracení. Co pomáhá jako první pomoc při bolesti ucha?

  • Roztok z heřmánku, máty a řepíku (tyto byliny mají protizánětlivý, antibakteriální i antivirotický potenciál) dejte na vatičku, kterou jemně strčíte do ucha. Lze případně i kloktat.
  • Pro silnější povahy se doporučuje vatičku namočit do kvalitní slivovice nebo vodky bez příchutě a jemně zastrčit do ucha.
  • Nahřejte sůl. Dejte obyčejnou kuchyňskou sůl (ideálně trochu hrubší) do ponožky nebo povlaku od polštářku, zabalte do pleny či kapesníku a zahřejte v troubě nebo v mikrovlnce. Položte na bolavé ucho. Nahřátá sůl vydrží teplo uvolňovat dlouhou dobu. Pro intenzivnější kúru nahřejte také sůl v troubě na plechu, oblečte si ponožky na nohy a pak nohy do vyhřáté trouby strčte. Posílíte (prohřejete) ledviny, které s ušima úzce souvisí.
  • Tvaroh na obklady. Tvaroh se tradičně používá jako úleva od popálenin, ale v principu funguje jako sůl. Zahřejte ho, zabalte do kapesníku a přiložte na ucho. Teplo poskytuje přibližně hodinu.
  • Při zánětech středního ucha se používá také ledový obklad. Pokud nevlastníte chladící polštářky, postačí mražená zelenina v pytlíku.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Pavla Krejnická: zubní ordinace, okr. Strakonice
Hledáte v okolí Strakonic profesion…
DentalLive, s.r.o.: zubní ordinace, Praha 1
Bolesti zubů mohou člověka zaskočit v kterémkoliv…
MUDr. Jaroslava Pumprová: zubní ordinace, Lomnice nad Lužnicí
Hledáte pečlivého zubaře, kterého budete navštěvovat bez…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!