Řeřicha setá nesmí po zimě v jídelníčku chybět. Přinášíme důvody, proč byste si ji měli vypěstovat a jíst ji
Řeřicha setá je ryze jarní bylinou. Jako jedna z mnoha dokáže po zimě doplnit do těla všechny důležité vitamíny i minerální látky, které unavené a vyčerpané tělo požaduje. Navíc má řeřicha tu výhodu, že vyroste naprosto kdekoliv a bez jakékoliv větší péče.
Řeřicha setá dokáže splnit ty nejnáročnější požadavky našeho těla. Dostane nás do formy, organismus pročistí a po náročné zimě nás doslova postaví na nohy. Také posílí obranyschopnost organismu a jako bonus skvěle chutná. Okuste ji třeba jen tak samotnou na chlebu s máslem!
Řeřicha na okenním parapetu
Řeřicha je absolutně nenáročná na pěstování, bohatě jí postačí malé místo na okenním parapetu. Pěstovat ji můžete třeba na vatě nebo papírových kapesnících. Případně můžete použít i nakličovací misku. Během deseti až čtrnácti dnů se v ní zazelená pochoutka, kterou nepohrdnou dospělí ani děti. Řeřicha je rostlina jednoletá a pokud ji vysejete na záhon, může dorůst až do výšky půl metru. Běžně se sice sestříhává, ale pokud by vám přeci jen takhle moc přerostla, budete moci obdivovat její krásné bílé kvítky. Ostatně i ty jsou jedlé.
Klíčky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů i enzymů. Klíčení semen můžeme provádět i doma
Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?
Řeřicha plná antioxidantů
Řeřicha je pro naše zdraví téměř nenahraditelná. Obsahuje antioxidanty – beta-karoten a také zeaxanthin a lutein, které jsou nezbytné pro zdraví našich očí. Navíc nízké hladiny těchto látek bývají spojeny i se srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem. Rovněž může být řeřicha prospěšným přírodním prostředkem při snižování hladiny cholesterolu. Rozhodně není dobrý nápad vyměnit ji za léky předepsané lékařem, ale je vhodné zařadit ji pravidelně do svého jídelníčku. Řeřicha také obsahuje mnoho minerálních látek, které jsou nezbytné pro zdraví našich kostí. Zejména jde o vápník, hořčík, draslík a fosfor. Neméně důležitou roli zde pak hraje i vitamín K, jehož je cenným zdrojem. Už jedna porce řeřichy denně (cca 30 gramů) je schopna poskytnout 100% doporučenou denní dávku vitamínu K. Díky vitamínu C je pak dobrým prostředkem pro posilování obranyschopnosti organismu. Vitamín C je ovšem také schopen potlačovat případný zánět v těle, i s tím si tedy každodenní porce řeřichy může poradit. A v neposlední řadě se řeřicha hodí i pro jarní očistu těla a zbavení se nadbytečných kilogramů. Je pochopitelně nekalorická. Ale je schopná urychlovat metabolismus a napomoci rychlejší likvidaci tukových zásob. Pokud samozřejmě tomu uzpůsobíme jídelníček a začneme se více hýbat.
Řeřicha v kuchyni
Opomenout rozhodně nelze ani chuťovou stránku řeřichy. Značně se uplatní zejména ve studené kuchyni. Kvůli obsahu cenných látek, především pak vysokému obsahu vitamínu C, není vhodné upravovat ji tepelně. Pokud si ji ale třeba chcete dát do polévky, pak tak učiňte těsně před konzumací. Polévku si řeřichou jen posypejte. Jinak se skvěle uplatní do salátů, jako chuťové zpestření sendvičů, výborná je s míchanými vejci nebo jen tak na čerstvém chlebu s máslem. Okusit můžete také řeřichové pesto. Jednoduše pomelte vlašské ořechy, přidejte řeřichu, česnek a olivový olej. Mixuje směs tak dlouho, dokud nevznikne hladká kompaktní směs. Pesto pak můžete dávat do salátů, na těstoviny či jen tak třeba ke krekrům na večerní mlsání.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Renda