Klíčky jsou zásobárnou cenných látek pro naše tělo

Klíčky vás nabijí energií a ochrání před nemocemi z nachlazení. Klíčení bude zábava!

Klíčky jsou chutné, zdravé, výživné a tělu dodají spoustu cenných látek. Právě ty ke konci zimy potřebuje náš organismus opravdu ve velkém. Klíčky můžete koupit v obchodech s potravinami či zdravou výživou nebo si je uchystat sami doma. Klíčení semen či luštěnin totiž není vůbec nic náročného a hravě to zvládnete. Poradíme vám, jak na to.

Tělo je po zimě unavené, vyčerpané a potřebuje získat cenné látky, které ho opět postaví “na nohy”. Jedním z velmi účinných prostředků jsou právě klíčky. Neboli klíčení semen, luštěnin a dokonce i některých obilovin. Naklíčené skvěle chutnají a našemu organismu dopřejí vše, co si aktuálně žádá.

Klíčky jako zázrak přírodní medicíny

Naklíčené dobroty jsou to nejlepší, co můžeme svému tělu dopřát. Klíčky dodají našemu tělu vše potřebné. Navíc jej také čistí, detoxikují a zbavují hlenů. Samotné klíčky obsahují živiny ve zcela jiných poměrech než semínko.  Všeobecně lze říci, že klíčky jsou bohaté na pestrou škálu vitamínů a minerálů. Kromě toho v sobě však mají obsaženou například i vlákninu, chlorofyl a enzymy. U luštěnin a obilovin dochází klíčením ke štěpení některých látek, které by jinak způsobovaly nadměrné nadýmání. Klíčky jsou tak mnohem lépe stravitelné.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Řeřicha

Zdraví prospěšná cizrna je i velmi chutná

Netradiční obiloviny ve výživě

Co všechno je určeno ke klíčení?

Během zimy je možné naklíčit například některé luštěniny. Ideální je hrách, který lze konzumovat jen tak nebo ho přidejte do zeleninového salátu či na dozdobení polévky. Stejně tak si během dvou až čtyř dnů vypěstujete klíčky z čočky, mungo fazolí či cizrny. Zajímavých výsledků dosáhnete také klíčením některých obilovin. Zkuste si naklíčit například pšenici špaldu nebo žito. Lze je pak použít na výrobu vydatných kaší bohatých na vitamíny a enzymy, které jsou obsaženy v mladých klíčcích. Z léčivých rostlin lze tímto způsobem zpracovat třeba řeřichu, která klíčí během cca dvou dní. Semínka ovšem nenechte jen naklíčit, počkejte si ještě pár dní na zelenou nať. Řeřicha obsahuje spoustu hořčíku, draslíku, vápníku, železa a také vitamínu C, který organismu právě ke konci zimy chybí nejvíce. Populární jsou na klíčení i semínka rukoly, hořčice, pískavice řeckého sena, ředkviček, lnu nebo vojtěšky (alfalfa). 

Klíčení semínek není žádná věda

Jediné, co budete na klíčení potřebovat, je příprava nádoby, ve které semínka naklíčíte. Dnes se setkáte s různými postupy klíčení, od těch nejjednodušších až po ty více sofistikované, na které budete potřebovat již nějaké to vybavení. Jednoduché je klíčení ve vatě nebo v gáze. Položíte je na talířek, namočíte vodou a nasypete předem namočená semínka. Luštěniny je možné nakličovat namočené ve sklenici s děrovaným víčkem, po jednodenním klíčení se pouze slije voda a klíčky se znovu propláchnou, pak už jsou připraveny ke konzumaci. Případně můžete vyzkoušet služeb takzvané nakličovací misky. Ta se dá běžně koupit v domácích potřebách.

Správný postup klíčení

Klíčení je relativně jednoduchá záležitost. Na talířek či misku dáme vatu, případně trošku zeminy a důkladně navlhčíme. Po celém povrchu rovnoměrně rozprostřeme semena a odložíme na světlé místo, ideálně okenní parapet. Dvakrát denně rozstřikovačem s vodou jemně poprášíme, semena musí být stále vlhká. Čím jsou semena větší, tím déle nakličování trvá. Druhý až třetí den se objeví klíčky a do týdne či deseti dnů máme připravené zelené výhonky, které můžeme konzumovat. Chutnají skvěle na čerstvém domácím chlebu s máslem či vařených bramborách s oříškovým olejem. Používáme je však výhradně za studena, jelikož tepelnou úpravou bychom zničili většinu cenných látek.

Klíčky báječně chutnají na čerstvém chlebu s máslem

Chutné tipy pro klíčení 

Klíčky k jídlu: Vojtěška setá (alfalfa)

Alfalfa jsou malá kulatá semínka vojtěšky. Jejich klíčením získáme křehké, výživné klíčky. Semínka namáčíme na šest až osm hodin do vody, opláchneme a dáme do čisté nakličovací nádoby. Nakličujeme dva dny ve tmě a poté dva až čtyři dny na světle. Dvakrát denně dobře proplachujeme v čisté vodě a necháme klíčit v teple (nejlépe při cca 20 °C). Po sedmi až osmi dnech jsou výhonky připravené k jídlu. Měly by se co možná nejdříve zkonzumovat nebo přechovávat nanejvýš dva či tři dny v lednici – jinak zhořknou.

Klíčky k jídlu: Černá čočka beluga

Má jemnou oříškovou chuť a je plná cenných látek. Její klíčky jsou nadmíru výživné. Ne nadarmo se černá čočka řadí mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Má obrovské množství bílkovin, nechybí antioxidanty, vitamíny ani minerální látky. Její jemná chuť perfektně lahodí s olejem z vlašských ořechů nebo s olejem z lískových ořechů. Naklíčná černá čočka je perfektní v pomazánkách.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?