Správná intimní hygiena jako součást prevence gynekologických potíží
Správná intimní hygiena je alfou a omegou ženského zdraví z gynekologického hlediska. Mnoho slečen a dam bojuje často se zbytečnými potížemi jen proto, že nevěnuje pozornost koupi vhodného mycího intimního gelu a vybírá si spodní prádlo, které má v sobě až příliš syntetických látek. Pojďme si říct, jaké kroky je nutné udělat, abyste dali gynekologickým problémům konečně vale a cítili se komfortně.
Pod pojmem správná intimní hygiena se skrývá celá řada praktických indicií, které dopomohou přecházet nepříjemným vaginálním výtokům a svědění. Cesta k bezproblémovým dnům je tak jednoduchá. Zaměřte se na následující faktory.
Správná intimní hygiena by měla být prováděna speciálními mycími gely
Pokud vás dlouhodobě trápí vaginálními výtoky a svědění, může to souviset s tím, že k omývání intimních partií používáte standardní sprchové gely a tuhá či tekutá mýdla. Ta ale nejsou nikterak vhodná pro udržení optimálního pH vaginy, které se pohybuje kolem 3,5 až 4,5. Proto je tak důležité vybírat si v drogériích nebo lékárnách gely, které tyto hodnoty v pochvě udrží. Klasické mycí prostředky mají totiž pH daleko vyšší. Na trhu se nabízí velké množství dostupných produktů. Cenová relace intimních gelů je poměrně široká. Natrefíte jak na levnější od 50 korun, tak na ty dražší, které zakoupíte od 200 korun. Bez ohledu na cenu je však jejich účinek ve výsledku stejný. A v neposlední řadě omývejte intimní partie maximálně dvakrát denně. Nadměrná hygiena totiž může vaginální mikroflóře spíš uškodit.
Správná intimní hygiena a bavlněné prádlo
S příchodem jednadvacátého století se staly velmi populárními tanga, nebo třeba vykrojené kalhotky zvané brazilky. Ženy zkrátka začaly upřednostňovat nejen pohodlí, ale i estetickou stránku spodního prádla. S moderními střihy však přichází na trh i různorodé syntetické materiály, které nejsou absolutně vhodné pro vaginální zdraví. Nedostatek prodyšnosti a nakumulovaná vlhkost pak udělá své. Intimní partie mohou svědit a nezřídka kdy dochází k rozvoji mykóz způsobených kvasinkami rodu Candida. Správná intimní hygiena je tedy udržitelná jedině tak, že budete kupovat kalhotky bavlněné, nebo alespoň s převážným obsahem bavlny. Ty jsou ideální na denní nošení. Vzdávat se však svého přitažlivého krajkového prádla nemusíte, pakliže jej budete nosit příležitostně.
Správná intimní hygiena a toaletní papír
Možná vám zprvu přijde úsměvné, že správná intimní hygiena může souviset i s optimálním výběrem toaletního papíru na WC. Ale i tento faktor může ovlivnit zdraví vaší vaginy. Mnoho gynekologů doporučuje vybírat především toaletní papír bez parfemace. Také by měl být jemný a ideálně třívrstvý, aby nedošlo k podráždění či poranění poševní sliznice ostrými okraji. Rovněž se vyvarujte při otírání pohybu zezadu dopředu, tak si snadno přivodíte infekci způsobenou fekálními bakteriemi.
Správná intimní hygiena a období periody
Svou pozornost byste měli zaměřit na intimní zdraví hlavně v období periody neboli menstruace. Hygienické pomůcky (tampony a vložky) je nutné měnit nejdéle po čtyřech hodinách. Ženy, které používají během menstruování tampony, tak mohou předejít závažnému stavu zvanému syndrom toxického šoku (zkráceně TSS). Ten způsobují stafylokoky a někdy i streptokoky. Hlavním příznakem TSS bývá horečka. Kromě jiného by měla být správná intimní hygiena spojovaná i s častějším sprchováním během menstruace, a to alespoň dvakrát denně (ráno a večer).
Správná intimní hygiena po pohlavním styku
Správná intimní hygiena je podstatná i před a po sexu, a to obzvlášť v případě, že se svým partnerem nepoužíváte prezervativ. Před a po pohlavním styku vždy svou vaginu omývejte intimními gely, jedině tak můžete předejít mnoha bakteriálním infekcím. Důraz na dostatečnou hygienu by měl být kladen i na váš protějšek. Zachovejte si intimní zdraví oba a žijte spokojený milostný život bez nepříjemných obtíží.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku