Strašák jménem paradontóza: Lze ji zastavit? A jaké jsou možnosti prevence?
Paradontóza je zánětlivé onemocnění dásní, které poškozuje měkkou tkáň kolem zubů. Bez léčby může nemoc zničit čelistní kost, což ve výsledku vede k uvolnění a ztrátě zubů. Paradontóza postihuje až 90 procent lidí, ale dobrou zprávou je, že jí lze předejít. Jak svůj chrup chránit?
Minimum, které můžete pro svoje zuby udělat, je pravidelné čištění. A to nejen zubním kartáčkem, ale i zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Zanedbávat byste neměli ani pravidelné prohlídky u zubaře a rozhodně uděláte dobře, pokud začnete chodit na dentální hygienu.
Paradontóza přichází plíživě
Zdravé dásně jsou pevné a těsně přiléhají k zubům. Jejich barva se může lišit. Mohou být světle růžové, tmavě růžové až světle hnědé. Ve chvíli, kdy se nás začně týkat paradontóza, mohou být dásně oteklé, jasně červené až fialové. Snadno lze začínající problémy zjistit i podle krvácení při čištění zubů. Objevuje se i nemizející zápach z úst, žvýkání a kousání je nepříjemné. Mohou se objevit i mezery mezi zuby a vzniká prostor mezi zubem a dásní. Zuby se pak začínají uvolňovat, kývat a později dochází až k jejich definitivní ztrátě.
Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?
Minerály v kostce: Vápník je důležitý pro kosti i zuby. Jak poznáte nedostatek vápníku?
Plak a paradontóza
Ve většině případů začíná paradontóza plakem. Tedy lepkavým filmem, který je tvořený převážně bakteriemi. A proč se plak tvoří? Objevuje se, když škroby a cukry v potravinách interagují s bakteriemi, které se běžně vyskytují v našich ústech. Plak sice odstraní pravidelné čištění i používání zubní nitě. Ovšem není to napořád. Pokud plak pod linií dásní ztvrdne na zubní kámen, je už náročnější jej odstranit. K tomu je už lepší využít služby dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Plak i zubní kámen jsou totiž plné bakterií. Takže čím déle na zubech zůstanou, tím větší škody mohou napáchat.
Plak může způsobit i zánět dásní. Ten je pak nutné léčit včas, aby nedošlo k jeho šíření. Právě neléčený zánět může způsobit paradontózu. A později pak i problémy s imunitním systémem a další zdravotní obtíže.
Paradontóza a další onemocnění
Podle lékařů, může špatná péče o zuby a dásně vést nejen ke špatnému dechu či vypadávání zubů, ale může mít na svědomí i vznik dalších onemocnění, jako je cukrovka, nemoci srdce a ledvin, Alzheimerova choroba, astma, osteroporóza či rakovina. Mezi rizikové faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku osteoporózy pak bezesporu patří zánět dásní, špatné návyky péče o ústní dutinu, kouření nebo žvýkání tabáku, hormonální změny (těhotenství, menopauza), obezita, špatná výživa, nedostatek vitamínu C, některé druhy léků, oslabená imunita a rovně i některá onemocnění (diabetes, revmatoidní artritida, Crohnova choroba…).
Účinná prevence paradontózy
Nejlepší prevencí paradontózy je osvojení návyků péče o ústa, dásně a zuby. V praxi to znamená, že je nutné čistit si zuby alespoň dvě minuty dvakrát denně a alespoň jednou denně, ideálně po jídle, používat zubní nit. A důležité jsou i pravidelné návštěvy zubaře, který zhodnotí stav vašeho chrupu, případně odstraní zubní kámen. K zubnímu lékaři je vhodné chodit preventivně alespoň jednou za 6-12 měsíců. Jestliže kouříte, měli byste se snaži počet vykouřených cigaret snížit na minimum. Stejně tak s alkoholem. Pravidelné užívání alkoholu je totiž spojeno nejen s onemocněním dásní, ale i s rakovinou ústní dutiny. A jezte potraviny s nízkým obsahem sacharidů a škrobů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku