Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je  získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy, které se dostanou do organismu pak „soutěží“ o pozici s esenciálními minerály a následně je pak nahrazují ve tkáních. Jsou jedním z faktorů, které způsobují řídnutí kostí – osteoporózu, úbytek zubní skloviny, potíže s nehty, vlasy a klouby, narušují pevnost cévních stěn a způsobují stárnutí kůže. Těžké kovy porušují strukturu buněčných membrán a ničí mitochondrie v buňkách.

Čtěte také:

Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu

Nebezpečí těžkých kovů

Těžké kovy nejsou rozložitelné, jsou karcinogenní a i v nízkých dávkách mohou být smrtelné. Při velkém hromadění těžkých kovů v těle hrozí otrava těžkými kovy. V životním prostředí však není možné se těmto nebezpečným těžkým kovům vyhnout a navíc jejich množství v životním prostředí neustále narůstá.

Nejčastější těžké kovy v organismu

Z různých zdrojů do organismu nejčastěji pronikají hliník, arzen, kadmium, cín a rtuť. Mezi ty nejnebezpečnější těžké kovy patří olovo, kadmium a rtuť. Zabránit kontaminaci a otravě organismu těžkými kovy lze pouze tím, že se detoxikace stane naší pravidelnou záležitostí.

Olovo v organismu

V těle se olovo kulminuje v játrech a ledvinách, může poškozovat kardiovaskulární systém člověka a při dlouhodobém vstupu olova do organismu se začne hromadit i v kostech. Olovo zapříčiňuje zpomalování fyzického a mentálního vývoje, souvisí s poruchou imunity a krvetvorby.

Kadmium v organismu

Kadmium se hromadí především v játrech a v ledvinách, poškozuje vyvíjející se plod v těle matky. Způsobuje poruchy ledvin, poškozuje přirozenou funkci jater, pohlavních orgánů i kardiovaskulárního systému. Podílí se také na řídnutí kostí.

Rtuť v organismu

Rtuť se hromadí v mozku, ledvinách, játrech, vlasech a nehtech. Je schopna překonávat veškeré bariéry a dostávat se do jakékoliv buňky v organismu. Rtuť se dokáže navázat na některé enzymy, čímž je vyřadí z jejich přirozené činnosti. V různých sloučeninách má neurotoxické účinky. Díky těmto účinkům může poškozovat zrak a sluch, i řeč. Rtuť může poškodit vyvíjející se plod, může se podílet na chronické candidóze, zažívacích obtížích, revmatismu, autoimunitních onemocněních a chudokrevnosti.

Jak těžké kovy vstupují do našeho těla a jak v organismu mohou působit

Těžké a nebezpečné kovy vstupují do našeho organismu zcela skrytě, nenápadně a plíživě, bohužel není však prakticky možné se jim dnes zcela vyhnout. Vstupují do těla společně s jídlem a vodou, můžeme je vdechnout a mohou vstupovat dokonce i přes kůži. Těžké kovy jsou obvykle rozptýlené v krvi mezi krvinkami a kumulují se v jednotlivých orgánech.

Pro náš organismus se těžké kovy stávají nebezpečnými ve chvíli, kdy je v těle kyselé pH a nedostatek biologicky dostupných zásaditých minerálů. Měli bychom dodržovat zejména pravidelnou hydrataci organismu čistou vodou, potíže nám hrozí především při dehydrataci, pokud je peristaltika střev pomalá a je-li špatná stavba střevní mikroflóry. Čím více těžkých organismů je v organismu, tím více společně spoluúčinkují. Hrozí pak blokace kapilárního systému, existuje vyšší pravděpodobnost usazení kovů ve tkáních a následkem toho i málo kyslíku v organismu.

Těžké kovy závažně narušují jednotlivé složky imunitního systému, otravy těžkými kovy pak způsobují alergické a autoimunitní reakce. Nebezpečné kovy se mohou usazovat v kostech a cévách, kde způsobují poruchy krvetvorby a usazují se i v mozku, kde mohou způsobovat degeneraci mozkových buněk. Takovéto degenerativní působení mívá špatné dopady na paměť, soustředění, proces učení i celkovou pohodu člověka. Těžké kovy v těle způsobují obvykle mnohé kožní potíže – lupenku, atopický ekzém a dermatitidy.

Těžké kovy v zelenině

Těžké kovy v těle mohou být zodpovědné za nepříjemnosti se svalovými křečemi, způsobují potíže se štítnou žlázou, poruchy krvetvorby, psychické obtíže i deprese. Jejich působení může způsobovat migrény a i hormonální chaos organismu.

Těžké kovy jsou nebezpečné tím, že se hromadí v organismu nenápadně a plíživě a je problém je vyloučit, neboť poločas rozpadu je u mnohých z nich i několik desítek let. Dále se nerozkládají, takže kolují v lidském těle a přírodě neustále. Usazují se obvykle v kostech a tak mohou narušovat krvetvorbu, způsobovat osteoporózu, potíže s nehty, zuby, klouby a stárnutí kůže. Mají vliv na pH vnitřního prostředí organismu, činí ho kyselejším. Do těla se mohou dostávat již v prenatálním období přes placentu.

Bez vyloučení těchto jedů z těla je jakákoli další terapie neúspěšná a nemožná. Obzvláště negativně působí rtuť, která blokuje v nervových buňkách vylučování ostatních jedů z životního prostředí a brání tak přirozenému fungování našeho vegetativního nervového systému.

Přemnožení kvasinky Candida albicans v organismu

Candida albicans je kvasinka, druh houby, která žije symbioticky v našich střevech, zažívacím traktu, na sliznicích a kůži a běžně nám žádné problémy nezpůsobuje. Kvasinka, která žije ve zdravém těle, které dostává správnou výživu, nezpůsobuje obvykle žádné problémy. Ve chvíli, kdy je v těle však prostředí nezdravé, začne tento původně neškodný organismus narůstat a může se stát i extrémně nebezpečnou patogenní houbou s hlubokými kořeny. Mezi hlavní popudy zvýšeného nárůstu této kvasinky v organismu patří špatné stravování, užívání antibiotik, popíjení alkoholu, užívání rekreačních drog, hormonální antikoncepce, nadměrný stres a právě také přítomnost těžkých kovů v organismu.

Kvasinka produkuje mykotoxiny, které způsobují narušení buněční komunikace, rozkládají a ničí tkáně a orgány, jejich vliv způsobuje oslabení těla a zvýšenou náchylnost k nejrůznějším infekcím a zánětům. Organická, převážně rostlinná strava udržuje játra zdravá a bez toxinů a podporuje tak přátelské bakterie ve střevech na vysoké úrovni.

Některé kovy jsou naopak pro náš organismus nezbytné!

Ne všechny kovy je nutné z organismu vyloučit, některé jsou naopak přirozeně pro náš organismu potřebné, jsou jimi například železo, zinek, měď a chrom. Tyto kovy bychom naopak měli organismus cíleně dodávat.

Železo

Železo obsahuje hovězí a jehněčí maso, tuňák, krabí maso, sardinky, cereálie, otruby, sezamová semínka – snižuje únavu a vyčerpanost, snižuje bolesti a nedostatek železe vede k anémii.

Zinek

Zinek najdeme v dýňových semíncích, sardinkách v oleji, ústřicích a pšeničných klíčcích. Podporuje imunitu člověka, hojení ran, pomáhá tělu zbavovat se škodlivých kovů.

Měď

Měď obsahují například ústřice, humři, krabi, ořechy, arašídy, houby a sušené švestky obsahují měď, ta je důležitá pro některé tělesné pochody a pro správné fungování nervů. Nedostatek mědi může způsobovat změnu barvy kůže a vlasů, únavu, chudokrevnost, nechutenství a pomalý růst malých dětí, oslabení imunity.

Chrom

Zdrojem chromu jsou fazole, hrách, ořechy, arašídy a celozrnné obiloviny. Rovněž pivovarské kvasnice obsahují chrom. Jeho nedostatek způsobuje chuť na sladké, ospalost, zvýšenou únavu, pocity častého hladu, zvýšené množství tuku v těle a podrážděnost.

Odkovení organismu od těžkých nebezpečných kovů

Pokud byste rádi množství nebezpečných kovů ve svém organismu snížili, mějte na paměti, že tento proces bývá poměrně zdlouhavý. Mezi osvědčené byliny pro přírodní detoxikaci a odkovení organismu patří trojkombinace koriandr, medvědí česnek a chlorella. Všechny bylinky/řasy v ideálním případě užívejte současně pro silný odkovující účinek.

Chlorella

Pokud zakupujete chlorellu, měli byste být pozorní k tomu, odkud pochází. V Číně pěstovaná chlorela není příliš vhodným doplňkem, neboť chlorella z tohoto prostředí bývá plná jedů z nezdravého prostředí a pesticidů. Kvalitní chlorella by měla být vypěstována ideálně v ekologickém zemědělství.

Koriandr

Koriandr je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a minerálu, obsahuje rovněž vitamínu A a C a je schopen organismus od těžkých kovů výtečně čistit. Velice přínosné jsou antiseptické, protizánětlivé a antimykotické vlastnosti koriandru.

Koriandrový nápoj pro každodenní popíjení: čerstvý koriandr, stejný díl jablečné šťávy, stejný díl vody. Koriandr nasekejte a rozmixujte s vodou a jablečnou šťávou, každodenní popíjení pomůže k rychlé očistě organismu od těžkých kovů.

Pektin a zelenina

Pektin se nachází se v různých druzích ovoce a zeleniny, např. v zelených jablkách, zelí, hroznovém víně, karotce, banánech, v červené řepě a dřeni citrusových plodů. Pektin na sebe navazuje v trávicím traktu toxiny včetně těžkých kovů.

Velmi účinná pro odstraňování rtuti z těla je petržel, při detoxikaci olova zase pomohou cibule a česnek. Dalšími vhodnými antioxidačními potravinami, které zvyšují produkci detoxikačních enzymů, jsou zelí, kapusta a brokolice.

Těžké kovy z mozku odstraňuje špenát, brokolice, růžičková kapusta a vnitřnosti. Aminokyseliny pocházející z rybích bílkovin a vaječných bílkovin snižují některé jaterní enzymy, potřebné pro detoxikaci těžkých kovů.

Bolest hlavy při detoxikaci a další potíže

Skutečně efektivní detoxikace se projevuje zdánlivě zprvu negativně a to tím, že infekce, které byly v těle přítomny skrytě, začnou být aktivní. Nejčastěji se infekce v průběhu detoxikace projevují bolestmi hlavy a ledvin, zamlženým viděním, průjmem, bolestmi svalů, únavou. Chronické nemoci se dostanou do akutní fáze. Veškeré tyto infekce a zdravotní komplikace je nutné léčit alternativně nebo klasickými medicínskými postupy, ale i tak v žádném případě nezpanikařit, neukončit detoxikační program a nadále pokračovat v úspěšné detoxikaci organismu od těžkých kovů.



Diskuse k článku

  • Zed

    10:34 28. 4. 2022 +3
    Pěkný článek akorát chybí popisek toho hlavního. Medvědího česneku. A hlavně že nadměrné užívání chlorelly bez medvědího česneku zanese všechny těžké kovy do trávicího traktu. A hlavně že by člověk se starými kovovými plombama v žádném případě neměl užívat zelený koriander protože pak uvolňuje kovy se zubu do těla. Takže napřed zubař. Vyměnit plomby za nekovové. Pak chlorella s medvědím česnekem. A zhruba po dvou tydnech se pustit i do koriandru. Výsledek je pak fantasticky. Tělo i mozek tim doslova omládne.
    • René

      10:59 28. 4. 2022 +1
      Dobrý komentář a zajímavé znalosti. Zabýváte se tímto tématem nijak více nebo alternativním zdravím obecně? Zajímaly by mě případně další věci a Váš názor na ně..
      • Pepa

        16:25 15. 4. 2024 0
        Chtěl jsem se optat jestli nevíte jak mám postupovat když mám narkolepsií s kataplexií,jestli se toho mohu zbavit.Je mi 52 let a doteď jsem si to krásně "užíval v práci"stále venku na mrazu nebo na dešti pod autem,abych neusínal.
        To co nikdo nechtěl dělat tam narvaly mě,skrátka skvělý život.Nemohl jsem si ani uďělat maturitu protože se zavřenýma oćima to skrátka nejde

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!