Tipy pro zdravější cestování autem
Někdo přejíždí každý den autem do práce, jiný jen občas vyrazí na delší výlet. Ať už patříte do kterékoli skupiny, čas strávený ve voze je součástí vašeho života. A pokud se snažíte žít zdravě, pak je třeba se zamyslet nad tím, jestli pro své zdraví děláte maximum i při cestování ve voze. Máme pro vás pár tipů, na co se při kontrole zaměřit nebo co zlepšit.
Jak si vybrat bezpečný vůz
Začneme tím nejpodstatnějším – samotným výběrem vozu. Na vaše zdraví totiž myslí výrobci vozů už ve chvíli, kdy jednotlivé modely navrhují. To zahrnuje jak návrhy různých ergonomických prvků, tak všemožné bezpečnostní systémy, které chrání vaše zdraví při cestování a poskytují pomoc při řízení.
Při výběru vozu si proto dobře přečtěte recenze a informace o voze zaměřené na bezpečnost cestujících. V případě, že kupujete ojetý vůz, dobře se seznamte s jeho stavem, případně si nechte zkontrolovat vůz odborníkem, ať máte jistotu, že je pro vás bezpečný. Nejjednodušší je vybírat z nabídky autorizovaných prodejců, kteří nabízí vozy v rámci oficiálních programů – příkladem budiž program ŠKODA Plus pro ojeté vozy značky ŠKODA. Vozy jsou automaticky před prodejem pečlivě zkontrolovány a jsou dodávány s kompletní servisní historií a garancí původu. Nehrozí vám tak zatajení nějaké důležité informace, který by mohla ohrozit vaše bezpečí.
Svůj vůz také nezapomeňte pravidelně kontrolovat v servisu, a to podle pokynů výrobce. V autorizovaných servisech pracovníci při kontrole odhalí, zda potřebujete seřídit nastavení, opravit nějakou funkčnost nebo vyměnit filtry tak, aby se vám cestovalo lépe a bezpečněji.
Co můžete pro zdravější cestování udělat vy
Spoustu věcí si ve voze můžete pohlídat sami bez pomoci servisních pracovníků.
-
Čistější klimatizace
V létě chladí, v zimě hřeje. Bez klimatizace se neobejdeme v žádném ročním období. Během takového vytížení se samozřejmě některé části mohou opotřebovávat a budou potřebovat vaši pozornost. Doporučujeme si nechávat zkontrolovat a vyčistit klimatizaci jednou za rok v jarních měsících, čímž předejdete různým problémům. Svépomocí si můžete pravidelně vyměňovat pylový filtr, který zachytává nečistoty ze vzduchu proudícím do vozu. Že je potřeba vyměnit, zjistíte například podle nepříjemného pachu nebo zamlžených oken. Jinak výrobce doporučuje měnit tento filtr každé 1-2 roky nebo každých 30 000-60 000 kilometrů (podle toho, v jak prašném prostředí jezdíte).
-
Ergonomické sezení
Správné sezení je velmi důležité pro udržování kondice a vyhnutí se problémům se zády. Stejně jako je důležité nastavení kancelářských židlích, tak i ve voze může naši kondici ovlivňovat nastavení sedadla. Základní pravidla zní takto: sedadlo musí být tak vysoko, abyste viděli přes volant a zároveň měli mezi hlavou a stropem prostor minimálně na výšku pěsti. Vzdálenost od volantu si nastavte tak, abyste všechny pedály bez problému prošlápli až na zem, ale přitom neměli ruce ani nohy úplně natažené, musí tedy být mírně pokrčené. Opěradlo si nastavte tak, aby trup a stehna byly v úhlu cca 90°. A samozřejmě – při každé jízdě se poutejte! Pokud vás zajímá více, seznamte se s kompletním seznamem rad, jak správně sedět ve vozech ŠKODA.
-
Jak převážet děti
Pro cestování s vašimi dětmi platí samostatný soubor pravidel, která jsou dokonce specifikována v zákonných opatřeních. Popisují, na které sedačce můžete děti převážet, v jakých sedačkách či s jakými podsedáky, jak je třeba je poté připásat. Dobře se tedy seznamte s pravidly pro bezpečné cestování s dětmi podle jejich věku a váhy a při každé jízdě dbejte na to, aby všechna tato pravidla byla dodržována.
Diskuse k článku