Je řidičák na auto v pokročilém věku pasé? Důležité je nebát se a věřit si
Řidičák na auto je v dnešní době již jakýmsi základem, kterým by měl disponovat každý dospělý člověk, který touží po časové nezávislosti. Ne vždy se ale autoškolu podaří zvládnout v osmnácti letech. Mohou k tomu vést například zdravotní komplikace, nebo i nedostatek finančních prostředků. Absolvovat autoškolu ale nemusí být složité ani v pokročilejším věku. Podstatné je se odhodlat a jít do toho naplno.
Pakliže ještě nemáte řidičák na auto a je vám již přes třicet, nebo dokonce čtyřicet let, nezoufejte. Mnozí odborníci praví, že naučit se řídit v pokročilejším věku má i své výhody. Za volantem tak budete více obezřetní a nepustíte se do riskantních záležitostí, jako tomu může být u ročníků mladších a nevyzrálých.
Řidičák na auto: Jak se do něj pustit?
Primárně si vyberte vhodnou autoškolu, která má již na internetu několik kladných recenzí od absolventů. Firmu, jež nabízí řidičák na auto, můžete zvolit i na základě doporučení někoho ze známých s pozitivními zkušenostmi. Dále se zaměřte i na to, na jak dlouho kurzy autoškola poskytuje. Na výběr by měl být kurz zkrácený sedmnáctidenní a pro uchazeče, kteří potřebují více času, se pak nabízí kurz na tři měsíce. Ten je vhodný zejména pro méně sebevědomé jedince. Určitou variantou může být pro ty lidi, kteří se učí řídit právě v pokročilejším věku. Většina autoškol přiřazuje instruktora automaticky podle dostupnosti, avšak pokud by vám snad nevyhovoval, je možné požádat o jeho změnu. Některé společnosti dokonce nabízí kurzy pouze pro dámy, které vede žena instruktorka. Možností je tedy hned na počátku několik. Cena za řidičský průkaz na automobil se pohybuje řádově kolem 12 000 až 15 000 korun.
Řidičák na auto a teoretické znalosti
Až se konečně odhodláte udělat si řidičák na auto a kurz si zaplatíte, začne vám jak teoretická výuka, tak i ta praktická. Některé autoškoly poskytují žákům v rámci ceny za kurz i učebnice zdarma, což může být určitá výhoda. V první řadě je nutné nastudovat si pravidla silničního provozu. To učiníte tak, že se budete učit sami doma. Také můžete docházet do učebny autoškoly, kde vám i ostatním žákům jeden z instruktorů vše podrobně vysvětlí. Záleží na tom, jakou máte disciplínu a vůli. Pokud chcete skutečně absolvovat autoškolu, je potřeba se pravidlům silničního provozu zodpovědně věnovat. Učebnice obsahuje i testové otázky, které budou součástí teoretické závěrečné zkoušky. Ta se odehrává na příslušném obecním úřadu na základě podané přihlášky ze stran autoškoly. Závěrečný test se skládá z náhodně vybraných 25 otázek a limit na zpracování zkoušky je stanoven na půl hodiny. Abyste prospěli, musíte získat minimálně 43 bodů. Proto je velice důležité si testové otázky několikrát projít, abyste na teoretickou zkoušku nemuseli dojít znovu.
Řidičák na auto a cvičné jízdy
Když překlenete dobu teoretickou a pravidla silničního provozu budete mít již pod kůží, pravděpodobně vás instruktor poprvé posadí za volant a vyrazíte do ulic trénovat poznatky prakticky. V některých autoškolách probíhá ještě předtím výcvik na trenažéru, který simuluje skutečné situace na silnici. Abyste mohli získat řidičák na auto, je zvládnutí praktických jízd alfou a omegou celého tohoto procesu. Mnozí lidé v pokročilém věku se tohoto momentu zbytečně obávají. Pakliže máte vedle sebe instruktora, jenž je opravdovým profesionálem, dokáže na vás působit i psychologicky. Strach je svým způsobem zdravý, avšak nesmí vás za volantem ochromit. Je důležité zůstat neustále bdělý a mít oči na stopkách. Aby nebyla během praktické výuky ohrožena bezpečnost žáka a instruktora, vozy autoškoly disponují pedály i u spolujezdce. Nutné je absolvovat 28 jízd s instruktorem, abyste mohli přejít k závěrečné zkoušce s komisařem. Ta trvá asi 20 až 30 minut. Komisař sedí zpravidla za řidičem a sleduje techniku jízdy a také respektování pravidel silničního provozu.
Řidičák na auto: Jak zvládnout počáteční strach za volantem?
Pro jedince v pokročilém věku může být autoškola velmi stresující, dá se ale zvládnout s přehledem. Usednutím za volant přebíráte plnou zodpovědnost jak za svůj život, tak i za ty ostatní. Těšit se však můžete na to, že řidičák na auto vám poskytne určitou volnost a časovou flexibilitu. Když se stanete řidičem, nebudete se muset spoléhat vždy na rodinu a přátele. Vyjedete si, kam chcete a kdykoliv chcete. Jak se tedy co nejlépe popasovat s počáteční nervozitou za volantem?
- Při cvičných jízdách se plně soustřeďte na provoz. Nenechte se ničím a nikým rozptylovat. Před usednutím za volant se zhluboka vydýchejte a snažte se uvolnit. Když budete příliš v křeči, začnete dělat zbytečné chyby. Zařadit do svého života můžete klidně i jógu, či meditaci. S klidem v duši získáte řidičák na auto raz dva.
- Nedívejte se při řazení na páku, můžete tak v mžiku ztratit přehled o situaci na silnici. Jednotlivé stupně řazení si trénujte, abyste si byli jistí. Poslouchejte pozorně zvuk motoru, který vám napoví, kdy je vhodné přeřadit.
- Reagujte plynně na to, co vám říká instruktor. Nezapomínejte jej vnímat, i když se soustředíte plně na provoz. Tato schopnost se vám časem také bude hodit, jelikož si s vámi budou chtít lidé při jízdě povídat.
- Před závěrečnou jízdou s komisařem si jděte třeba zaběhat, nebo se jen tak projít do přírody. Udělejte si pohodový den a neseďte celý den nad učebnicí autoškoly. To vás může ještě více znejistit. Řidičák na auto přeci řešíte už dlouhou dobu, a tak je záhodno si věřit.
- Až usednete za volant při své poslední jízdě v autoškole, myslete na to, co vás všechno instruktor naučil. Když jste se dostali až sem, jste nadějnými řidiči! Nezapomeňte dýchat a plně se soustřeďte na provoz. Oprostěte se od negativních myšlenek. Zvládnete to!
- Pokud řidičák na auto skutečně získáte a začnete jezdit, označte svůj vůz písmenem Z jako začátečník. Dáte tak informaci ostatním řidičům, že jste teprve na počátku svých řidičských zkušeností. A když se setkáte s určitou nevolí, nenechte se vykolejit. I ten největší kritik byl kdysi ve stejné situaci, jako jste vy.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku