Kašel umí pěkně znepříjemnit život

Trápí vás kašel? Na vlhký i suchý kašel mohou účinně pomoci některé byliny

Kašel nás může přepadnout během celého roku, v následujících měsících vás ovšem může potrápit o trošku více. Abyste ho mohli účinně léčit, je třeba nejdříve určit jeho formu. Je totiž velký rozdíl ve výběru bylin pro kašel suchý a vlhký.

Kašel trápí malé děti i dospělé, a pokud nepřejde v závažnější formu, je možné se ho zbavit třeba do týdne pomocí vlastních bylinek. Pokud by ovšem přešel do větších komplikací v podobě bolesti na hrudi, nevolnosti nebo vysokých teplot, je třeba zajít na kontrolu k lékaři, který určí postup léčby. 

Kašel v zimním období

Kašel nás nejčastěji trápí na podzim a v zimě, kdy je chladno, vlhko a rychle se množí bakterie a viry. Pak většinou ale přichází ještě další vlna, která nás může potkat dle průběhu počasí například v lednu či únoru, kdy je organismus zesláblý nedostatkem čerstvých vitamínů a slunečního světla. Konec zimy je stejně tak spjat s vlhkým sychravým počasím, které opět povzbuzuje množení bakterií a virů. Právě v této době je lidské tělo napadáno asi nejvíce. 

Čtěte také:

Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti

Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Mohou za kašel bakterie nebo viry?

Kašel je vlastně přirozená vlastnost organismu. Jeho pomocí se tělo zbavuje něčeho, co nemá co dělat v dýchacích cestách. Kašel bývá způsobován viry, ale často se přidružuje i bakteriální nákaza, která se projevuje většinou až během vlhkého kašle, kdy je vykašláván hlen. Bakteriální zánět se pozná podle žlutavého nebo nazelenalého hlenu. Aby to nebylo tak úplně jednoduché, kašel se většinou spojuje i s dalšími příznaky, jako je bolest v krku, teplota či rýma, a je častým projevem zánětu průdušek nebo průdušnice.

Není kašel jako kašel

Na začátku onemocnění se obvykle projevuje takzvaný kašel suchý, který je nepříjemný, dráždivý a nedochází při něm k odkašlávání hlenu. V této fázi je třeba ochránit hlavně sliznici. Je vhodné zařadit také byliny, které zamezují šíření bakterií. Tento typ kašle, který není spojen s vykašláváním hlenu, je mnohdy nazývaný jako neproduktivní. Během několika dní, většinou po dvou až třech dnech, tato forma přechází v kašel vlhký, který označujeme jako produktivní. Ten ještě rozlišujeme podle typu výpotku na vlhký kašel s horkostí a s chladem. 

Při vlhkém kašli už obvykle dochází k uvolňování hlenu, který vykašláváme. Zatímco na první typ kašle, na ten suchý, využíváme spíše slizovité bylinky, jejichž sliz protáhne sliznici a zmírní tak svíravý a dráždivý účinek kašle, na vlhký typ kašle je ovšem třeba využít již zcela jiné, pryskyřičné bylinky, které podporují vykašlávání hlenu. Při míchání bylinkových směsí se právě v této části dělá základní chyba. Pokud byste užívali především bylinky obsahující pryskyřičnaté látky na kašel suchý, mohli byste si zbytečně ještě přihoršit.

Byliny vhodné na suchý kašel

Na suchý kašel je možné využít i síly bylin, některé fungují skutečně velmi dobře. Například divizna perfektně podpoří imunitu, bez černý uklidňuje dráždivý kašel a na lípě zase oceníte, že spolehlivě snižuje teplotu. Na suchý kašel také dobře pomáhá starý dobrý recept na cibulový sirup, kdy smícháte oloupanou cibuli nakrájenou na kostičky s medem. Tento životabudič se pak užívá po čajových lžičkách. Pro malé děti můžete do čaje přimíchat také květ slézu lesního. Ten obsahuje bohatou zásobu slizovitých látek, které potáhnou podrážděné sliznice tenkou ochrannou vrstvou. Sliznice se pak mnohem rychleji zahojí. 

Na kašel zabírají nejen klasické léky, ale i pomocníci z přírody

Přírodní medicína na vlhký kašel

Vlhký kašel bývá většinou pokračovatelem kašle suchého a dochází při něm již k vykašlávání hlenu. Právě v této chvíli přichází na řadu bylinky jako anýz, který podporuje uvolňování hlenu, dále pak kvetoucí nať mateřídoušky, kořen lékořice působící antivirově a nakonec lze zmínit třeba i osvědčený list jitrocele. Jitrocel působí antivirově a antimikrobiálně, je to vlastně takové přírodní antibiotikum. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Simona

    20:59 27. 1. 2022 0
    trápí mě rýma, proto již dlouhodbě beru vitaminy na podporu imunity
  • Aneta

    13:24 24. 1. 2022 0
    taky hodně kašlu a už nevím jak se ho zbavit. Tak jsem si koupila neco na podporu imunity s vědomím, že se to zlepší, tak v to doufám.

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...