Trápí vás padání vlasů? Známe příčiny a poradíme, jak padání vlasů zastavit
Takzvané sezónní padání vlasů je zcela běžné. Vlasy vypadávají většinou rovnoměrně na celé hlavě, avšak jen v omezeném čase. Třeba měsíc, maximálně dva. Takové padání vlasů je normální a hustotu vaší hřívy rozhodně neohrožuje. Jenže co když nás padání vlasů trápí déle a vlasy řídnou?
Průměrně máme na hlavě asi sto tisíc vlasů. Denně nám vlasy povyrostou asi o půl milimetru. Lidé, kteří mají světlé vlasy, mívají kštici bujnější. Naopak nejslabší porost na hlavě mívají lidé se zrzavými vlasy. Jestliže je padání vlasů už dlouhodobější záležitostí, je v každém případě zjistit příčinu a sáhnout k účinnému řešení.
Příčiny padání vlasů
Jestliže nás trápí padání vlasů, je dobré začít jednat okamžitě, jakmile problém zjistíme. Nejčastěji je na vině stres, nedostatek vitamínů nebo některých minerálních látek, nesprávná péče o vlasy, nezdravý životní styl, kouření, vážnější onemocnění nebo hormonální nerovnováha. Ženy se často potýkají v padáním vlasů po porodu nebo v období menopauzy. V obou případech je na vině nízká hladina estrogenu. Po porodu by se padání vlasů mělo zastavit nejpozději do šesti až devíti měsíců po porodu samo. U menopauzy je to pochopitelně o něco složitější. U mužů je zase na vině testosteron. Jakmile je ho v těle moc, začne testosteron ničit vlasové kořínky a padání vlasů je pak už jen otázkou času.
Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů
Růžová voda hitem přírodní kosmetiky – všestranný pomocník na pleť, vlasy i psychiku
Suché, polámané anebo mastné vlasy? Domácí maska na vlasy, která zaručeně pomůže
Padání vlasů (nejen) na podzim
Padání vlasů v podzimním a často i zimním období není vůbec ničím výjimečným. Po létě jsou vlasy často vyčerpané. Jen málokdy si je účinně chráníme před slunečními paprsky. Následně jsou pak vysušené, snadno se lámou a samozřejmě, že i vypadávají. Je proto velice nutné dopřát vlasům kvalitní péči, užívat vitamíny a minerály (především pak vitamíny skupiny B, C, E a zinek, křemík, železo a hořčík) a upravit pochopitelně i jídelníček. V něm by neměly chybět ryby či mořské plody, luštěniny, ořechy, semínka a pochopitelně i zelenina a ovoce.
Dalším velkým hříchem, který má na svědomí padání vlasů, je fénování a žehlení. Obojí způsobuje lámání i vypadání vlasů. Ruku v ruce s tím jde pochopitelně i barevní vlasů, stahování vlasů do culíku a usínání s mokrými vlasy (snadněji se pak lámou).
Tipy proti padání vlasů
Správná péče je v případě padání vlasů velice důležitá. Sepsali jsme pro vás, na co byste rozhodně neměli zapomínat:
Kvalitní vlasová péče proti padání vlasů
Používejte jen kvalitní kosmetiku pro vlasy. Běžné produkty z drogerie nejsou příliš vhodné. Raději se poptejte v lékárně. Pamatujte také na to, že mokré vlasy jsou nejcitlivější. Snadno se poškozují a lámou. Po umytí jemně vyždímejte přebytečnou vodu, avšak vlasy příliš nepromačkávejte. Pomoci vám může hodně savý ručník nebo papírové ubrousky. Vlasy nechejte volně proschnout.
Šetrné sušení
Pokud vlasy potřebujete vyfénovat, pak výhradně jen na chladný nebo vlažný vzduch. Za žádných okolností nesušte vlasy fénem na maximální teplotu. Tím byste padání vlasů ještě podpořili. Dlouhé vlasy prosušte neprve u konečků, teprve nakonec prosušte celou hlavu. Krátké vlasy fénujte po tvaru účesu.
Zapomeňte na nevhodné úpravy vlasů
Natáčky, trvalá, žehlení nebo tupírování? Při padání vlasů na tyto úpravy zapomeňte. Stejně tak byste měli vynechat hutné balzámy, tužidla, laky na vlasy, gel nebo těžké vlasové masky.
Správnou výživou proti padání vlasů
Nejen vyvážená strava, ale i optimální pitný režim může být prevencí padání vlasů. Zdraví celého organismu se pochopitelně projeví i na vlasech. Při padání vlasů rozhodně užívejte i důležité minerály a vitamíny. Jezte kvalitně, nekuřte nebo kouření omezte a vynechejte šumivé nápoje.
Bylinky proti padání vlasů
Zkuste si připravit jednoduché bylinné oplachy proti padání vlasů. K takovému účelu skvěle poslouží kopřiva, rozmarýn nebo třeba levandule. Využít můžete čerstvé i sušené byliny. Bylinné oplachy vlasů mohou sloužit i jako náhražka kondicionéru. Lépe se díky nim budou vlasy rozčesávat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku