Trápí vás pigmentové skvrny? Poradíme, jak se s nimi vypořádat
Zjednodušeně řečeno, je pigmentová skvrna oblast kůže jinak barevně zbarvená než zbytek pokožky. Je to dáno odlišnou koncentrací pigmentu v daném místě. Pigmentové skvrny se mohou objevit kdykoliv během života, avšak nejvíce se jich obecně tvoří po 30. roce života.
Pokud nás pigmentové skvrny začnou nadměrně trápit, zavedou nás kroky nejspíše do ordinace dermatologa. Právě nadměrná tvorba pigmentových skvrn čili hyperpigmentace, je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Dobrou zprávou však je, že hyperpigmentace pro nás není škodlivá a tudíž ani nepředznamenává žádné zdravotní riziko.
Pigmentové skvrny jsou bezpečné
I když nás vznikající pigmentové skvrny na kůži mohou vyděsit, neboť pokožka viditelně mění svou barvu, skutečně není čeho se obávat. Pigmentové skvrny mohou být způsobeny spálením od sluníčka, léky a dokonce třeba i stresem. Cestu k nim ale umetají také hormonální změny, především pak u žen v těhotenství, v přechodu nebo po vysazení antikoncepce. Pigmentové skvrny mohou mít na svědomí záněty a viníkem mohou být i genetické dispozice. Zároveň bývají i součástí normální procesu stárnutí pleti.
Odstranění pigmentových skvrn, co opravdu funguje. Zkuste aloe vera a jablečný ocet!
Liftingová masáž obličeje místo chirurgických zákroků
Domácí peeling na obličej za pár minut. Inspirujte se těmito skvělými tipy!
Pigmentové skvrny: Hyperpigmentace nebo hypopigmentace?
Pigmentové skvrny se obvykle objevují v obličeji, v oblasti výstřihu, na hřbetech rukou, na pažích, ramenou a v horní části zad. Existují dva různé typy pigmentových skvrn:
Hyperpigmentace
Nastává, pokud kůže produkuje příliš mnoho melaninu. To může být způsobeno řadou faktorů včetně slunečního záření, zánětu, jizev, hormonů nebo stárnutí. Běžnými příklady hyperpigmentace jsou například stařecké skvrny, pihy, těhotenské skvrny či melasma. Hyperpigmentové oblasti jsou tmavší než okolní kůže.
Hypopigmentace
Je důsledkem nedostatečné produkce melaninu v určitých oblastech kůže. To může být způsobeno určitými zdravotními stavy, jako je například vitiligo, albinismus nebo některé jizvy. Hypopigmentové oblasti jsou světlejší než okolní kůže.
Eliminace a odstranění pigmentových skvrn
I když jsou pigmentové skvrny neškodné, mohou nám přeci jen z mnoha důvodů vadit. Jednoduchým základním tipem je dostatečná ochrana vůči slunečnímu záření. Používejte sluneční brýle a prostřednictvím krémů se chraňte před intenzivními slunečními paprsky. V případě výskytu pigmentových skvrn můžete vyzkoušet i speciální krémy, které mají dokáží alespoň částečně odlišnou barvu na pleti regulovat. Nejsou však dostatečně účinné, aby je zcela odstranily.
Mezi další možnosti patří laserové odstranění pigmentových skvrn. Laser zničí barevné pigmenty (usazeniny melanimu) ve skvrnách a ty se z kůže vyloučí. Proces hojení trvá zhruba týden až deset dní. Vyzkoušet můžete i takzvané mikrojehličování neboli mikrodermabraze. Jde vlastně o mechanickou metodu, která umožní odstranit odumřelé kožní buňky. A možností je i chemický peeling s ovocnými kyselinami. Samotné skvrny sice neodstraní, ale podpoří exfoliaci. Tím pádem urychlí obměnu pokožky a díky tomu skvrny začnou jemně odlupovat.
Domácí prostředky na pigmentové skvrny
Na odstranění obtěžujících pigmentových skvrn mohou pomoci i některé domácí prostředky. Vhodný je například jablečný ocet. Ráno a večer potřete místa tenkou vrstvou octa pomocí vatového tampónu. Vnitřně si pak dejte zelený čaj. Právě fenoly v něm obsažené mohou mít pozitivní vliv na stařecké i pigmentové skvrny. Účinný na ně bývá i gel z aloe vera. Natřete jej na pokožku a nechte alespoň půl hodiny působit, poté smyjte. Aplikujte minimálně jednou denně.
Co se stravy týče, zařaďte do jídelníčku potraviny, které obsahují především vitamíny A, B, C a E. Jezte kurkumu a plody morušovníku. Skvělé jsou pak i za studena lisované oleje, včetně šípkového, jojobového a arganového. Těmi si pak tělo pravidelně promazávejte. Pomohou pokožku rozzářit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku