U ječného zrna vsaďte na teplý obklad. Urychlíte tím proces hojení
Ječné zrno je nepříjemné onemocnění, které postihuje oči. Jeho léčba však není nijak náročná a zvládnete ji sami doma z pohodlí gauče za pomoci jednoduchých obkladů.
Jestliže se vám v okolí horního či dolního víčka vytvořila malá červená bulka, nejspíše se jedná o ječné zrno (latinsky hordeolum). Nejdříve se ozve nepříjemná bolest, poté se přidá začervenání místa, kde se vyklube ječné zrno. Celé oko je tak obvykle zarudlé a v místě zrna nateklé.
Za zrno mohou bakterie
Za vznikem ječných zrn stojí bakterie stafylokoka, které se dostanou z okolní kůže do očí. Pak už jen stačí, aby se ucpala mazová žlázka na jednom z víček, a objeví se menší nateklá bulka. Ječné zrno je citlivé a bolestivé na dotek, otok je způsoben hnisem, který se uvnitř hromadí. Svým vzhledem někdy připomíná akné, jelikož má na vrcholu bílou čepičku. Ta je způsobena právě nahromaděným hnisem. Toto onemocnění však není nijak závažné ani vysoce infekční. Obvykle nevyžaduje návštěvu lékaře.
Nepleťte si: Vlčí zrno je sice tomu ječnému podobné, dochází k němu však v důsledku ucpání mazových žláz, které jsou uloženy hlouběji ve víčku. Nemocný má proto mnohdy oteklé i celé víčko či oko a nemoc přetrvává déle.
Jak si mohu pomoct?
Po třech až sedmi dnech by měla boule dozrát a prasknout. V některých případech nedojde ani k prasknutí a zrno samo od sebe vymizí. Mezi časté příznaky patří také svědění oka. Budete tak v pokušení sahat si do očí. Je však nutné tomuto nutkání odolat. Jinak riskujete zanesení další infekce. Sáhněte raději po teplých obkladech. Ty přinesou úlevu od bolesti i svědění a zároveň urychlí proces zrání zrna. Použít také můžete nejrůznější bylinné obklady. Až ječné zrno praskne, vyměňte teplé obklady za studené. Zmírníte tak bolestivost celého oka. Obklady přikládejte několikrát v průběhu dne. Nepoužívejte však ty stejné, ať infekci neroznesete. Vhodné je kusy látky také vyvařit.
Lze tomuto onemocnění předcházet?
I u ječného zrna lze vysledovat faktory, které přispívají k jeho vzniku. Více jste ohrožení v případě, že trpíte cukrovkou či kožní nemocí zvanou růžovka. Náchylnější k tomuto onemocnění budete, pokud bojujete se sníženou obranyschopností či za sebou máte hormonální změny či poruchy. Riziko vzniku ječného zrna zvyšuje rovněž mastná pokožka či neopatrná aplikace kontaktních čoček. Ženy by neměly zapomínat na důkladné odličování.
Obecně se doporučuje nemnout si oči a nesahat si na obličej, zejména pokud jste si předtím neumyli ruce. A také věnovat dostatek času spánku a zaměřit se na pestrou stravu. Trpíte na ječná zrna opakovaně? Věnujte očím zvláštní péči v podobě zvýšené hygieny. Oplachujte si je vlažnou vodou alespoň dvakrát denně nebo si vatovou tyčinkou namočenou v borové vodě pravidelně přejíždějte po očních víčkách. Jen u zlomku případů není účinná konzervativní léčba a je nutný chirurgický zásah prováděný v lokální anestezii. Lékař během něj ječné zrno nařízne a vyčistí ho od hnisu.
Diskuse k článku