Ústní sprcha se stává novým trendem v dentální hygieně!
Ústní sprcha se může stát dobrým pomocníkem v péči o váš chrup. Pokud jste jí ještě nepřišli na kloub, osvětlíme vám nyní její nesporné výhody. Také poradíme, jak se v těchto produktech vlastně vyznat. Na trhu jich je totiž nespočet a laik by se v tom množství mohl ztratit.
Kdejaký dentální hygienista nebo zubní lékař by vám jistě myšlenku o pořízení ústní sprchy nevyvracoval. Ovšem základní dentální hygiena s dopomocí zubního kartáčku a pasty je zkrátka nenahraditelná a není radno ji i přesto podcenit. Neznamená to tedy, že když si nový přístroj koupíte, že si nebudete muset zuby čistit klasicky.
Ústní sprcha pomůže s odstraněním zubního plaku
Pokud zubní plak neodstraníte důkladně, můžete se s časem potýkat se zánětem dásní neboli paradontózou. Tento nános se tvoří na chrupu obvykle po čtyřech až dvanácti hodinách od poslední ústní hygieny a obsahuje bakterie. Právě ústní sprcha vám může pomoct tento povlak odstranit mnohem pečlivěji. Studie hovoří o tom, že se jej zbavíte až z 99,9 %. Musíte však orální sprchu používat správným způsobem.
Chcete mít zářivě bílé zuby? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které se o vybělení zubů postarají
S ústní sprchou se vám podaří dokonale vyčistit i těžko dostupná místa mezi zuby. Je tak daleko účinnější než mezizubní kartáček.
Jakou ústní sprchu pořídit?
Rozhodli jste se, že svůj arzenál pro boj se zubním plakem rozšíříte o ústní sprchu? Potom zapátrejte na internetu nebo ve specializovaných prodejnách s pomůckami pro dentální hygienu. Zde vám dokonce odborný personál poradí. V e-shopech nejčastěji natrefíte na tři základní kategorie ústních sprch:
- Stolní ústní sprchy: máte dostatek prostoru v koupelně? Chcete mít ráno a večer při ruce dokonalého pomocníka v dentální hygieně? Pak si pořiďte tento produkt, který může využívat celá rodina. Zpravidla se napájí z elektrické sítě, má k dispozici několik náhradních trysek a dostatečně velkou nádržku na vodu. Kvalitnější produkty pak dávají možnost připojení přímo na vodovodní kohoutek.
- Cestovní ústní sprchy: pokud jste věčně na cestách nebo nemáte dostatek prostoru kolem umyvadla, můžete si zakoupit praktickou cestovní ústní sprchu. Ta bývá napájena pomocí baterie v rukojeti – v ní je také umístěna menší nádržka na vodu.
- Ústní centra: jste v dentální hygieně skuteční fajnšmekři? Potom stojí za to, pořídit si tzv. ústní centrum. Oč se jedná? Je to kombinace ústní sprchy a elektrického zubního kartáčku. S tímto produktem budete mít chrup jako celebrita!
Kolik ústní sprcha stojí?
V tomto případě platí, že za kvalitu si rozhodně připlatíte. A možná není od věci, skutečně na ni spoléhat. Ústní sprchy „za pár stovek“ nemusí mít za prvé tak dlouhou životnost, jak byste si představovali a za druhé nepředvedou v praxi to, co byste od produktu očekávali. Ústní sprcha funguje na bázi regulovaného proudu vody, čímž čistí mezizubní prostory a zuby zanechává čisté, bez zubního plaku. Proto se vyplatí vsadit na takový výrobek, který vyvine dostatečný tlak vody a tím splní i svůj účel. V jaké cenové relaci se tedy pohybuje ona kvalita? Zpravidla je to od 2 000 Kč a výš.
Ústní sprcha může být dobrou prevencí vzniku paradontózy. Díky ní skvěle namasírujete i své dásně.
Jak ústní sprchu používat?
Praktické užití ústní sprchy není žádná věda. Zkrátka naplníte nádržku vodou, zapnete do sítě a tlačítkem spustíte trysku. Posléze pomocí ní vyčistíte každičký prostor mezi zuby. Pakliže s výrobkem teprve začínáte, doporučuje se zprvu čistit mírnějším tlakem vody, než si vaše dásně i zuby zvyknou. A jak poznáte, že již máte hotovo? Tak, že v naplněné nádržce dojde voda.
Nezapomeňte o svou ústní sprchu pečovat! Nádržku pravidelně vymývejte čistou vodou a nenechávejte ji naplněnou. Také nezapomínejte produkt vypínat ze sítě (v případě elektrického napájení). Čas od času je též dobré dle instrukcí výrobce přístroj odvápnit!
Mechanické čištění zubů nepodceňte. Ústní sprcha je pouze dobrým doplňkem
Jak již bylo uvedeno v úvodu, správná dentální hygiena není pouze o ústní sprše, ale také o mechanickém čistění kartáčkem a vhodnou zubní pastou. Od věci není také používání mezizubních kartáčků nebo nití. Prakticky byste měli postupovat tak, že si nejprve vyčistíte chrup klasickým či elektrickým kartáčkem, pak pročistíte mezizubní prostory, a nakonec použijete ústní sprchu.
Historické zajímavosti o ústní sprše
„Otcem“ myšlenky je dle všeho americký stomatolog jménem Gerald Moyer. Ten kolem roku 1955 začal vyvíjet poprvé produkt, který měl sloužit k vyplachování úst pacientů (i v domácích podmínkách). V té době byly k dispozici tyto přístroje v neskladné a rozměrné podobě, proto se lékař rozhodl ve spolupráci s inženýrem Johnem Mattinglem pro konstrukci menšího motoru. Zajímavostí je, že ústní sprcha spatřila prakticky světlo světa až po nějakém 146. pokusu obou pánů. Díky nim si tedy můžeme dnes čistit chrup i proudem vody pod tlakem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku