Vodu z rýže nevylévejte. Může sloužit jako ozdravný oplach vlasů. Vlasy jsou pak lesklé a rychle rostou
Rýžová voda jako součást alternativní vlasové kosmetiky není ve východoasijských zemích žádnou novinkou. Vzhledem k tomu, že jde o naprosto běžnou a dostupnou ingredienci, používá se zde prakticky pořád. Opláchnutí vlasů vodou z namočené rýže má údajně zajistit krásný lesk a hustou hřívu. Vlasy pak prý také rychleji rostou.
Používání vody z uvařené rýže na vlasy v poslední době značně nabylo na popularitě. Podle odborníků sice může rýžová voda krátkodobě pomoci, avšak nebylo prokázáno, že by její pravidelné a dlouhodobé používání mělo nějaké “zázračné” účinky. Nutno však dodat, že žádná studie, která by prokazovala jakékoliv účinky rýžové vody na vlasy, zatím neproběhla.
Rýže: Zdravá i dietní potravina
Využití vody z rýže ke zkrášlení vlasů není žádnou novinkou. Sahá až do dob starověkého Japonska. Dvorní dámy se tehdy pyšnily krásnými, dlouhými vlasy, které byly dlouhé až na podlahu. Jejich tajemstvím měla být právě rýžová voda. Rýže je dnes doma v Jižní Asii. I když už někdy před 6500 lety ji hojně pěstovali v Indii nebo v Číně. Do Evropy se dostala teprve až někdy kolem roku 1000. A k nám doputovala až v 16. století ze Španělska. V mnohých kulturách byla rýže vždy symbolem plodnosti. Rýže i rýžová voda se odpradávna používá k léčení zažívacích obtíží. Je to dietní potravina. Pomáhá i upravovat také průjmy nebo zácpu. Rýže je bezlepková, je tedy vhodná pro jedince, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Rýže je také hlavní potravinou zhruba poloviny světové populace. Je důležitým zdrojem bílkovin. Ve srovnání s jinými druhy obilnin jsou bílkoviny z rýže považovány za jedny z nejkvalitnějších. Rýže obsahuje i spoustu vitamínů a minerálů. Hnědá rýže pak navíc i vlákninu. Má vysokou nutriční hodnotu.
Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů
Voda z rýže je plná cenných látek
Rýžová voda, která se k oplachům vlasů používá, obsahuje škroby a také některé vitamíny i minerální látky. Rýže pro oplach vlasů nemusí být vždy nutně jen vařená. Lepší variantou je fermentovaná rýže. Smíchejte jeden šálek rýže s jedním šálkem vody. Uzavřete například do zavařovací sklenice a důkladně společně protřepejte. Odvíčkujte a přikryjte něčím prodyšným, například utěrkou.
Rýžovou vodu nechte minimálně 12, ještě lépe 24 hodin stát při pokojové teplotě. Rýže začne procházet fermentací a to napomůže tomu, aby se co nejvíce cenných látek do vody vyluhovalo. Voda z rýže v sobě ukrývá především vitamíny B a E, které jsou právě úzce spjaty s růstem vlasů a jejich vitalitou. Rýžovou směs pak přepasírujte přes plátno a rýži důkladně vymačkejte. Touto vodou z rýže (bude pochopitelně mírně zakalená), pak oplachujte vlasy po každém mytí. Hotová rýžová voda v lednici vydrží až týden.
Rýžová voda pro krásné vlasy
Voda z rýže se používá vždy po umytí vlasů, jako závěrečný oplach. Pokud můžete, vyhněte se používání kondicionéru. Nebo jej alespoň používejte s menším množství. Rýžovou vodou opláchněte vlasy, promasírujete je a nechte alespoň 20 minut působit. Pravidelné používání vody z rýže může předcházet některých problémům s vlasy. Budou méně vypadávat, nebudou na dotek hrubé, budou se dobře rozčesávat, vlasy budou i lesklejší, silnější a budou rychleji růst. Vodu z rýže je však vhodné používat alespoň dvakrát týdně. Ještě lépe, po každém mytí. Pravidelnost je totiž u této metody zárukou úspěchu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Monika L.
Monika Poledníková
díky za upozornění. Je to myšleno tak, že rýžová voda se z vlasů už nemusí oplachovat. Většině to však není příjemné a ještě potřebují naposledy vlasy "spláchnout". Tedy omývat nutně nemusíte. Pokud by vám to však bylo nějak nepříjemné, je třeba nechat působit alespoň těch 20 minut a pak můžete ještě opláchnout. Monika