Známé neznámé esenciální oleje. 8 výhod, o kterých byste rozhodně měli vědět
Esenciální oleje se používají po tisíce let v různých kulturách. Pro prevenci, léčbu, ale i pro duševní pohodu. Esenciální oleje mají stimulační, detoxikační, antivirové, antibakteriální, antidepresivní i zklidňující vlastnosti. Díky tomu jsou populárním prostředkem alternativní léčby. Abyste však mohli esenciální oleje s úspěchem využít, musíte znát základy jejich správného používání.
Esenciální oleje jsou širokospektré a dokáží si poradit s mnohými fyzickými i duševními chorobami. Je však nezbytné, abyste s nimi uměli dobře zacházet. V opačném případě byste si totiž mohli i pořádně ublížit. Když už víte, jak na to, jsou esenciální oleje skvělým doplňkem domácí lékárničky. Ale i prostředkem, který vás po náročném pracovním dni dokáže dostat do formy i dobré nálady.
Esenciální oleje v praxi
Esenciální oleje je možné využít prakticky v jakékoliv oblasti našeho života. Můžeme si namíchat skvělou směs přímo pro nás na míru, aby nám bylo dobře. Lze je ale použít i pro úklid, čištění nebo pro kosmetickou péči. Možností využití je skutečně mnoho. Esenciální oleje jsou vlastně čisté silice získané nejčastěji destilací nebo extrakcí z různých částí rostlin, včetně květů, listů, kůry, kořenů, pryskyřice či slupek.
Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?
Zimní aromaterapie: esenciální oleje pro relaxaci i do koupele
Esenciální oleje a jejich správné použití
Je důležité si uvědomit, že esenciální oleje jsou velice silné. Jde o koncentrovanou silici z rostliny, tudíž je na místě zacházet s ní skutečně opatrně a obezřetně. Už jediná kapka esenciálního oleje může mít silné zdravotní přínosy. Ale může taky ublížit, pokud ji neumíme správně použít. Je tedy nutné si uvědomit, že veškeré esenciální oleje vždy a za každých okolností musíme ředit. Jedinou výjimkou je v tomto směru levandulový esenciální olej, který můžeme aplikovat přímo na kůži. Nejčastěji se tak využívá například po štípnutí hmyzem. Veškeré jiné esenciální oleje je nutné naředit v tuku či alkoholu. Jen s těmito “nosiči” jsou schopny se zcela smísit. Teprve po důkladném naředění je můžeme použít.
Zásady, jak správně používat esenciální oleje
Jestliže jste někdy slyšeli obchodní zástupce a prodejce nejrůznějších MLM firem, kteří s oblibou nabádají k nakapání esenciálního oleje do vody a jeho následného požití, zapomeňte na to. V lepším případě vám může být nevolno, v horším můžete skončit v nemocnici s poleptanými sliznicemi. Bohužel někdy může mít takový experiment dlouhodobé negativní následky. Ostatně na vnitřní užívání esenciálních olejů rovnou zapomeňte. Pokud nejste vystudovaný biochemik nebo farmaceut, který ví, jaké látky daný esenciální olej obsahuje a v jakém poměru je možné jej správně naředit.
Ostatně v České republice problematiku esenciálních olejů nereguluje žádná vyhláška ani zákon a nabádání k vnitřnímu užívání esenciálních olejů je tutíž nepovolenou praktikou. Stejně tak neexistuje nic jako “terapeutická kvalita” esenciálních olejů. Budete-li hledat vhodný esenciální olej pro vás, pak si všímejte pouze toho, zda jej kupujete v bio kvalitě. A pokud si nejste jisti kvalitou, chtějte od prodejce či výrobce GC/ MS certifikáty, tedy chemickou analýzu zakoupeného esenciálního oleje. Pouze z této analýzy lze jednoznačně zjistit, co za složky a látky se v esenciálním oleji ukrývá. A zjistíte i to, zda nebyl pančovaný, což je na českém trhu bohužel stále poměrně časté.
Esenciální oleje a jejich výhody pro zdraví
Esenciální oleje je možné využít nejčastěji v aromalampě, difuzéru, v koupeli, na masáž a přidávat je můžete i do doma vyrobené kosmetiky nebo čisticích prostředků. A s čím vším nám esenciální oleje mohou pomoci?
1. Hormony
Esenciální oleje mohou pomoci vyrovnávat hladiny hormonů. Například šalvěj, geránium či tymián si poradí s hladinami estrogenu a progesteronu, což může například zlepšit příznaky při premenstruačním syndromu nebo menopauze.
2. Imunita
Mnohé esenciální oleje mají protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, antiseptické i protiinfekční vlastnosti. Posilují imunitu a pomáhají bojovat s infekcemi. Skvělé je třeba oregano, myrha, zázvor, citrón, eukalyptus, kadidlo nebo máta.
3. Zažívání
Esenciální oleje podporují funkci trávicího systému, zmírňují žaludeční nevolnost, odbourávají zažívací potíže, zmírňují průjem nebo žaludeční křeče. Pomáhají i při těhotenské nevolnosti. Vhodný je třeba zázvor nebo máta peprná. Dále pak fenykl, majoránka nebo pepř.
4. Energie
Esenciální oleje nás mohou energeticky podpořit nebo zlepšit sportovní výkon. Mohou mít totiž stimulační účinky. Zkuste mátu, grep, citron, eukalyptus nebo rozmarýn.
5. Emoční stres a úzkost
Esenciální oleje jsou známy tím, že snižují stres a úzkosti. Některé dokonce mohou navodit klid a relaxaci. Vhodný je například heřmánek, bergamot, ylang ylang, pomeranč, růže či kadidlo.
6. Bolest
Esenciální oleje si dokonce umí poradit i s bolestí. Jak s akutní, tak i chronickou. V tomto směru je skvělá majoránka, pepř, levadnule či máta. Pomoci může i eukalyptus, heřmánek, rozmarýn, kadidlo, kurkuma, zázvor či myrha.
7. Krása
V kosmetice se esenciální oleje uplatňují s oblibou. Dokáží zklidnit podrážděnou pokožku, eliminují známky stárnutí, zlepšují akné, chrání pokožku před poškozením sluncem a dokonce i poradí i s úbytkem vlasů. Esenciální oleje mohou zlepšit i zánětlivé kožní onemocnění jako je dermatitida, ekzém, seborhea a podobně. Perfektní je levandule, heřmánek, kadidlo, tea tree, geránium, myrha, slaměnka, rozmarýn či muškátová šalvěj.
8. Spánek
Některé esenciální oleje dokáží zajistit bezproblémové usínání a klidný spánek. V tomto směru jednoznačně vévodí levandule, ale vyzkoušet můžete i heřmánek, ylang ylang, bergamot či vetiver.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku