Porod pomohou lépe zvládnout esenciální oleje. Aromaterapeutka Ludmila Kotalíková poradí, po kterých sáhnout, abyste podpořili hladký průběh porodu
Bylinky všeobecně i esenciální oleje jsou schopné nejen působit proti bolesti. Pomáhají také k uvolnění a dodávají pocit pohodlí. „Když maminka během porodu čichá vůně, harmonizuje se hormonální rovnováha a porod tak často probíhá bez komplikací,” vysvětluje aromaterapeutka Ludmila Kotalíková.
Porod a vhodné esenciální oleje
„Když se někde zeptáte na to, který esenciální olej by doporučili k porodu, nejčastější odpovědí je jasmín,” říká bez rozmýšlení a vysvětluje proč: „Jasmín dodává optimismus, sebejistotu a sílu zvládnout porod. Celkově prohřívá a harmonizuje,” vysvětluje a dodává, že by se měl používat až po 37. týdnu těhotenství.
„Já osobně u porodu často využívám heřmánek římský. Ten pomáhá zmírnit křeče a je vhodné jej použít v situaci, kdy žena má pocit nesnesitelné situace a bolesti”. Někdy však bolest doprovází i vztek a podráždění. Heřmánek, podle slov aromaterapeutky, působí analgeticky a zklidňuje paniku. Podobně pak působí i esenciální olej majoránka, je silné nervové tonikum. Zbavuje výrazných emocí a také pocitu osamění. Je vhodná při bolestech, které vystřelují do kříže.
Homeopatika k porodu a po porodu
36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)
Porod a esenciální oleje pro zklidnění
„U rodiček, které už jednou rodily a mají strach, že by se mohla situace opakovat, doporučuji kadidlovník. Pomáhá nám přerušit vazby na minulé zkušenosti. Zklidňuje a soustřeďuje mysl, je meditativní,” vysvětluje Ludmila Kotalíková a upozorňuje, že jeho použití však není vhodné při epidurální anestezii, neboť může snižovat krevní tlak. „Při porodu by neměla chybět také silice růže. Růže pomáhá zpětně zpracovat velkou bolest, šok nebo trauma. Posiluje ženskost a mateřství. Dává sílu porodit, sesbírat energii, i když už si můžeme myslet, že je rodící maminka vyčerpaná a unavená,” říká aromaterapeutka. „Ke zvládnutí porodních bolestí může přispět i esenciální olej levandule. Uklidňuje, uvolňuje napětí a dodává vyváženost. Kontrakce se tak mohou snadno rozběhnout bez dalších bloků a zábran, aniž by rodička pocítila větší bolest,” popisuje a odkazuje na odbornou literaturu. Využití levandule totiž potvrzuje i devítileté sledování v nemocnici v Oxfordu, kde byly éterické oleje využívány po porodu. Díky tomu došlo k výraznému snížení využití anestetik (ze 6% na 0,2%).
Esenciální oleje a kontrakce u porodu
„Moc zajímavým esenciálním olejem u porodu může být i šalvěj muškátová. Napomáhá vyrovnat se s bolestí při stazích. Rodička je nevnímá tak intenzivně a lépe je snáší. Děje se tak díky silnému působení této silice na hypofýzu (v této části mozku se totiž tvoří endorfiny, což jsou látky mírnící bolest). Tenhle olej však nepoužívejte do 37. týdne těhotenství a při porodu, který je dobře rozběhlý,” varuje.
„Z mojí zkušenosti mohu říci, že esenciální oleje nemají vyloženě analgetické působení, jaké známe z běžně dostupných medikamentů. Pomáhají nám spíše porodní bolest vnímat jinak, lépe a pozitivněji. Porod provázený aromaterapií je bezpečný, krásný a voňavý. Ženy, které zažily na voňavý porod rády na něj vzpomínají a vnímají ho zpětně velmi pozitivně.”
Pomoc u porodu: Využijte nejen esenciální oleje, ale i samotné byliny
Maliník – zhruba od 30. týdne těhotenství je ženám doporučováno popíjet čaj z maliníkového listí (je možné alternovat například i jahodovými listy). Čaj připravíme tak, že jednu lžíci malinového listí zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme deset až patnáct minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme během dne. Maliník mimo jiné, dokáže zkrátit vypuzovací dobu porodu a dále pak pomáhá vyrovnávat hormonální nerovnováhu.
Kontryhel – je dobré pít při porodu ihned po něm. A je možné mít jej zařazený v pitném režimu po celou dobu šestinedělí. Kontryhel totiž usnadňuje porod, stahuje a čistí dělohu a navíc podporuje sekreci mateřského mléka.
Mateřídouška – vzhledem k tomu, že přímo ovlivňuje činnost hladkého svalstva, je během celého těhotenství zakázaná. Ovšem těsně před porodem může pomoci. Na vyvolání porodu (při přenášení, při pomalu postupujícím porodu) je možné pít dva až tři šálky denně. Podobné účinky má i fenykl. Ten pak následně ještě povzbuzuje činnost prsních žláz k výrobě mateřského mléka. Bývá součástí kojících čajů.
Esenciální oleje u porodu: Tip aromaterapeutky Ludmily Kotalíkové
„Tatínek u porodu v dnešní době u porodu nechybí. Mužům proto doporučuji vzít si s sebou lahvičku esenciálního oleje neroli, a pokud bude mít pocit, že situaci nezvládá nebo se mu zkrátka nedělá dobře, pak stačí několikrát zhluboka přičichnout k neroli, která povzbudí a dodá sílu.”
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku