Apríl je tu! Kde se vlastně vzal den plný legrace a žertů?
První dubnový den neboli Apríl je den plný žertů. Původ má nejspíš v íránském svátku Sízdah be-dar a s legrací, vtípky a zlomyslnostmi je spojován už od 16. století. Tehdy to údajně celé začalo. Od té doby je oslavován různými kulturami. Hlavní téma dne je však téměř všude stejné: udělat si z někoho legraci.
Někteří historici však mají za to, že apríl se datuje do roku 1582, kdy Francie přešla z juliánského na gregoriánský kalendář. Zde začínala jarní rovnodennost právě kolem 1. dubna. V ten čas i příroda klamala lidi svým nepředvídatelným počasí. Je však ale možné, že Apríl je spojen i se starořímským svátkem Hilaria. Tehdy se lidé převlékali do kostýmů a zesměšňovali ostatní. Bylo to prý inspirováno jistou egyptskou legendou.
Apríl a jeho historie
Během 18. století se Apríl rozšířil po Británii, ve Skotsku se z této události stala dokonce dvoudenní oslava legrace a vtípků. Dnes už jsou moderní propracované vtipy a hoaxy, na kterých se často podílejí i média. Noviny, rozhlas, televize či webové stránky šíří pobuřující smyšlená tvrzení, která mají za cíl oklamat publikum. Například v roce 1957 BBR odvysílala reportáž o tom, jak švýcarštví farmáři zažívají rekordní úrodu špaget. Vidět pak byli lidé, kteří sklízejí špagety ze stromů. Zkrátka možností, jak si z někoho vystřelit je mnoho. Ostatně víte, jaký je jeden z nejběžnějších běžných vtípků? Záměna cukru a soli. Zkusíte to dnes na někoho?
7 tipů, jak efektivně zhubnout na jaro a léto
1. dubna je Apríl: Tipy na aprílové vtipy, které zaručeně pobaví
Apríl ve světě
Apríl je oblíbeným svátkem, jelikož je plný legrace. Můžete si vystřelit ze svých blízkých a nikoho tím neurazíte. Dnes se s tím vlastně tak trochu počítá. Ovšem po světě se Apríl slaví různě. Někde jej neslaví vůbec, jindy třeba i některý jiný den v roce. Z těch, kteří se dnes k aprílovým oslavám přidávají, rozhodně patří třeba Francie. Tento den označují jako Le Poisson d´Avril. Oblíbenou pochoutkou spjatou s Aprílem jsou čokoládové figurky ve tvaru ryby. A také si vzájemně lepí papírovou rybu na záda.
Prakticky stejně slaví i Italové. Stejně jako my slaví Apríl i Holanďané. Řekové jsou zase přesvědčeni, že pokud se někdo stane obětí dobrého žertu, veškeré neštěstí v jeho životě se obrátí ve štěstí. A v Brazílii zase můžete místo Apríla slavit Den lži, což je jeho taková obdoba. Svůj Apríl má dokonce i Anglie, známá svým netradičním “suchým” humorem. Ovšem žertíky jsou povoleny pouze dopoledne, úderem poledních zvonů veškerá legrace končí a není možné, aby někdo v žertování pokračovat i odpoledne.
Apríl a zdraví
Věděli jste, že Apríl má velký vliv také na naše pevné zdraví? Protože první dubnový den je plný zábavy a smíchu, říkají odborníci, že se nám tak snižuje míra stresu, co je ve výsledku dobré nejen pro naše psychické zdraví, ale také pro celý kardiovaskulární systém. Nic se však nemá přehánět. Některé žerty totiž mohou mít ve výsledku i negativní důsledky, jako je zmatek, strach, leknutí se nebo plýtvání časem či zdroji. Apríla si tak i dnes užijte s rozumem, ale hlavně s radostí!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku