Dnes chodí Mikuláš! Víte, jak vypadá mikulášská tradice v jiných zemích?
Tradice svatého Mikuláše je v mnoha evropských zemích považována za nedílnou součást předvánočního období. Svatý Mikuláš byl biskup a žil ve 4. století. Lidé jej považovali za obzvláště milosrdného. Byl známý svojí dobrotou a chudým lidem v chladném období rozdával jídlo a oblečení. Právě na jeho počest je zakotvena oblíbená tradice, kdy se dětem rozdávají dobroty a drobné dárky.
Polský Mikuláš chodí v noci
Mikuláš čili Mikolaj v Polsku chodí v noci z 5. na 6. prosince a dětem schovává dárky pod polštář nebo do velké ponožky. Děti dostávají sladkosti, hračky nebo knížky. Ale dostat mohou i zásilku od čerta. Jde o větvičku s kouskem černé kožešiny. Čert ale s Mikolajem nechodí. Pokud jej někdo doprovází, pak je to Sněhová vločka.
Švýcarský Mikuláš
Ve Švýcarsku se rodiny na Mikuláše scházejí a účastní se místního mikulášského průvodu a vzájemně si dávají drobné dárky s překvapením. Zejména je tedy dávají dětem. Někteří pak společně i povečeří. K některým rodinám chodí Mikulášův pomocník Schmutzli a děti mu recitují básničku. Za odměnu dostanou dobroty a drobné dárky.
6. prosince slaví svátek Mikuláš. Byli jste hodní, nebo bude uhlí?
Mikuláš je u hodných dětí oblíbeným svátkem. Pozor ale na to, ať ty zlobivější nemají z čertů trauma
Mikuláš u sousedů v Německu a Rakousku
Stejně jako u nás chodí s Mikulášem i čert, v Německu je to Knecht Ruprecht. Má strašidelnou vizáž a je ověšený řetězy a metlami. V Rakousku potkáte spíše anděla. Ten s sebou nosí velkou knihu, kam zaznamenává neřesti dětí. Někdy s nimi chodí také Guatseltrager, který zase nosí v koši dobroty, které nejmenším rozdává. I když dnes už většina rakouských dětí dává večer přede dveře vysoké boty a čekají, že do rána budou naplněné sladkostmi, oříšky a ovocem.
Svatý Mikuláš ve Francii
Každoročně v noci z 5. na 6. prosince sestupuje z nebe Mikuláš a vchází komíny do domů, aby hodným dětem rozdával sladkosti. Děti však musí před spaním pro Mikuláše připravit sklenici mléka a také něco pro osla, se kterým Mikuláš cestuje. Společně s nimi chodí po domech i děsivý Père Fouettard, která má na starosti trestání zlobivých dětí. A rozdává uhlí, cibuli nebo brambory. Na Mikuláše se v některých regionech připravují speciální briošky. Jsou ozdobené rozinkami nebo čokoládovými lupínkami a popíjí se k nim horká čokoláda.
Severský Mikuláš
V Norsku i Švédsku má Mikuláš své vlastní varianty a to Jultomten a Julenissen. Jsou to postavy, které přinášejí sladkosti i dárky během vánoční sezóny. Často jsou spojovány s tradičními vánočními oslavami a průvody.
Netradiční Mikuláš v Holandsku
Trochu jinou tradici mají v Holandsku. Sinterklaas přijíždí první sobotu po 11. listopadu parníkem ze Španělska. Doprovází jej Černý Petr. Pátého prosince pak dětem naděluje v blízkosti komína nebo krbu dobroty i dárky. Je však nutné zavěsit vcelku vysoko punčochu, aby ji mohl naplnit.
Některé země Mikuláše neslaví
V některých zemích byste na Mikuláše čekali marně. Například v Rusku. A neslaví jej ani Britové. Zde se Mikuláš přerodil v postavu zvanou Father Christmas a je k nerozeznání podobná americkému Santa Clausovi. Plní i obdobné úkoly, avšak až o Vánocích. Neslaví ani američané. Zde se oslavuje až vánoční Santa Claus. A v Autstrálii je zase Mikuláš často zobrazován v plavkách a s vějířem. Připomíná australský letní styl Vánoc.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku