Jaké jsou nejčastější letní úrazy? Zlomeniny, tonutí i poškozené oči
Letní úrazy nejsou o prázdninách ničím výjimečným. A není se čemu divit, protože léto je jedním z nejaktivnějších období roku pro všechny věkové skupiny. Krásné slunečné dny lákají i ozkoušení různých aktivit, u kterých to v chladném období roku není možné. A na co bychom si měli dávat v tomto období nejvíce pozor?
Statistiky jednoznačně prokazují, že prázdniny jsou nejrizikovějším obdobím roku. Letní úrazy jsou každoročně noční můrou lékařů (nejen) na chirurgii, kde se jim denně objevují nejen dospělí pacienti, ale především také malé děti s lehčími i vážnými úrazy. Pokud nechcete strávit letní prázdniny v nemocnici nebo třeba se sádrou na noze, buďte maximálně opatrní.
Letní úrazy: Bazén, koupaliště a moře
Právě koupání v létě patří mezi nejoblíbenější a zároveň mezi nejrizikovější aktivity. A to nejen pro malé děti, ale i pro dospělé. Malé děti je nutné hlídat, jelikož stačí chvilka nepozornosti a může zmizet pod hladinou. Platí to i pro zahradní bazény, které jsou dnes už jakousi klasikou na každé české zahradě. Stačí ale chvilka nepozornosti a může se stát malér. Malé dítě mějte zkrátka vždy na očích a ani na vteřinu neodcházejte jinam. U větších dětí a dospělých jsou zase rizikové skoky do vody. Především tam, kde není vidět, co je pod hladinou. Takové úrazy končí většinou i ochrnutím nebo smrtí. Zásady bezpečnosti je nutné dodržovat i u moře. I když jste zdatnější plavci, neplavte příliš daleko od břehu a vždy mějte kolem sebe někoho, kdo vás má na očích.
3 způsoby, jak minimalizovat následky úrazů a zbytečně nepřicházet o peníze
Letní úrazy: Trampolíny
Jsou oblíbeným prostředkem pro zábavu. Jenže trampolína patří mezi jeden z prostředků, které mají na svědomí letní úrazy. Opět jak u dospělých, tak i u dětí. Ale rozhodně nejde o žádnou bezpečnou aktivitu. Lékaři uvádějí, že nejvíce úrazů na trampolíně je ve věkové skupině 6 až 12 let. A ve většině případů jde bohužel o středně těžká až těžká zranění. I když je zvykem, že na velké trampolíně často skáče třeba i pět dětí, rozhodně by měli dospělí hlídat, aby to tak nebylo. Srážka při skoku je pak otázkou času. Na trampolínu patří jen jedna osoba, výjimečně a při dodržení všech bezpečnostních pravidel (což je nereálné po dětech chtít) dvě osoby.
Letní úrazy: Poškození očí
Riziko poškození zraku je v letním období mnohem vyšší než kdykoliv jindy. Patří mezi velmi četné letní úrazy. K poškození očí může dojít při mnohých letních aktivitách, ale i v případě, že nic neděláme. Zrak totiž může poškodit UV záření. Pokud jste tedy v létě na slunci, nezapomeňte nosit sluneční brýle, které filtrují právě UV světlo. Brýle bez UV ochrany jsou sice také tmavé, ale ve skutečnosti propouští více UV paprsků. Brýle noste hlavně u vody, která odráží obrovské množství světla a tím se oči snáz poškodí.
Letní úrazy: Hřiště
Hry na dětském hřišti mohou být někdy velmi rizikové. Mezi nejčastější letní úrazy z hřiště patří: zlomeniny, pohmožděniny, zvrtnutý kotník, otřes mozku ale dokonce i traumatické poranění mozku. Nejvíce těchto nehod se stává právě na veřejných hřištích. I zde by proto měly být děti (především ty mladší) pod dohledem dospělého jedince.
Letní úrazy: Autonehody
Statisticky právě nejvyšší množství autonehod je v letním období. I na daleké cesty vyrážení nezkušení a méně zdatní jedinci. Což je samo o sobě velkým rizikem. Ovšem nástrahy číhají i na zkušené řidiče. Ač jsou Češi naučení, že cesta do oblíbeného Chorvatska je nejlepší v noci, v žádném případě to není nejlepší nápad. Hrozí únava a mikrospánek. Argumentací je, že cestou přes den přijdou zbytečně o jeden den na pláži. Pak není nic jednoduššího, než si dovolenou a o ten jeden den protáhnout. Velkou roli při prázdninových autonehodách, které jsou řazeny mezi letní úrazy, hraje i vyčerpání organismu, nedostatek tekutin a případná nervozita z dlouhé cesty. Zároveň je také velkou chybou to, že se lidé snaží dojet do cílového místa takzvaně na “jeden zátah”. Přitom právě odpočinkové pauzy jsou velmi důležité a rozhodně byste je neměli podceňovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku