Kontroverzní výstava The Human Body je šokující i poučná

Kontroverzní výstava The Human Body je šokující i poučná

Výstava The Human Body, která začala v Praze 10. března tohoto roku, rozdělila odbornou i laickou veřejnost na dva názorově protichůdné tábory. Jedni považují expozici za unikátní příležitost poznat lidské tělo, jiným připadá morálně nevhodná a vulgární. Na pražském Výstavišti bude k vidění až do 10. června, máte tak možnost udělat si o ní svůj vlastní obrázek a poznat anatomii lidského těla zcela jinak, než jste doposud mohli.

Mnozí lékaři hodnotí komerční vystavování vypreparovaných lidských těl za nehumánní a zcela nepřijatelné. Ve Francii se dokonce v roce 2010 obdoba této výstavy soudním příkazem ukončila. Rozporuplné postoje vůči ní lze vysledovat v každé zemi, kde se podobně zaměřená akce uskutečnila. Nemáte-li představu o tom, co přesně je na výstavě k vidění, nebo se chcete dozvědět zajímavosti o technikách a metodách, kterými bylo možné zachovat lidská těla v daných podobách, pak vás určitě budou zajímat následující řádky. Tento článek se totiž tématu výstavy The Human Body věnuje.

Výstava je oslavou úžasného lidského těla, říká její tvůrce

Jeden z autorů výstavy se nechal slyšet, že etické polemiky nejsou na místě, protože tělo je tím nejpřirozenějším, co je nám všem společné, a tak by nemělo nikoho šokovat. Pravdou ale je, že mnozí výstavu jako šokující hodnotí. A není to nic překvapivého, protože speciální metoda plastinace, kterou se těla konzervují, uchovává i sebemenší detaily, které si jen lze představit. Nezřídka se proto můžete setkat také s označením výstavy The Human Body – nejmodernější učebnice anatomie na světě.

Plastinace – unikátní metoda uchování tkáně vznikla v roce 1977

Na řádcích výše bylo zmíněno, že uskutečnit tuto výstavu umožňuje speciální technika využívána při zpracování mrtvých lidských těl. Ta se nazývá plastinace a vymyslel ji německý anatomik Gunther von Hagens. Při ní se nejprve tělo zakonzervuje formalinem, aby bylo možné vypreparovat jednotlivé části. Jakmile je například orgán vyjmut v potřebné podobě, je tuk a voda v tkáních nahrazena acetonem. Dalším krokem celého procesu je zafixování, kterého se docílí přeměnou acetonu na plyn, který se nakonec nahradí silikonovým polymerem. Následně je možné s tělem pracovat a polohovat pomocí výztuží a svorek. Pak polymer pomocí záření a plynu zatvrdne a ve výsledku vznikne suchý exponát, co nezapáchá a je trvale uchovatelný. Práce na jednom těle trvá až rok. Výstava The Human Body tak ukazuje i aktuální možnosti medicíny a vědy.

Výstava The Human Body nabízí 200 exponátů v 9 galeriích

Naposledy se v Čechách konala podobná výstava před pěti lety. Nesla název The Bodies. Ta aktuální na ni volně navazuje. Její tvůrci však tvrdí, že je jiná, a to nejen téměř dvojnásobný počtem exponátů, ale také celkovým pojetím. Zatímco záměr minulé výstavy byl především šokovat a otevřít tabuizovaná témata, The Human Body má přibližovat anatomii lidského těla a odhalovat tajemství, která jsou běžně laikům, a vlastně i odborníkům, nedostupná. Návštěvník může takto poznat lidské tělo jako celek i jednotlivé orgány.

Těla jsou představována v různých polohách a ukazují také následky konkrétního počínání a nezdravých návyků. Například kuřáci tak mají jedinečnou příležitost vidět, k jakému stavu vedou svůj organismus každou vykouřenou cigaretou, obdobnému prozření se může dostat i lidem, kteří se přejídají nebo konzumují nezdravou stravu. Za nejzajímavější exponát je považován tzv. Red man, který přibližuje mnohakilometrovou strukturu cév a žil, co vedou lidským tělem, a to bez kostí a svalstva. Obdobně je na výstavě k vidění i nervová soustava.

Výstava The Human Body je rozdělena do devíti tematických celků. Každý z nich pak zobrazuje jeden tělní systém, přičemž se začíná u kostry a končí u představ lidského těla v budoucnosti. Jako doplnění zde funguje galerie, která popisuje chronologický vývoj od embrya až po plod. Každý exponát je vysvětlen doprovodným textem a pro zodpovězení případných dotazů jsou na výstavě k dispozici studenti medicíny.

Těla pocházejí z Číny

Velké diskuze také vyvolává otázka, kde a jak získávají tvůrci těla, která jsou na výstavě The Human Body k vidění. Ta pochází z Číny, kde existuje celostátní vědecký program, do něhož se mohou lidé přihlásit, a dát tak svolení k využití svých ostatků k výukovým účelům. Vše je anonymní a jedná se o lidi, kteří zemřeli přirozenou smrtí.

Ať už patříte k lidem, které výstava The Human Body pohoršuje, nebo jste naopak nadšeni příležitostí poznat anatomii lidského těla, určitě vám dává prostor zamyslet se nad člověkem jako takovým a jeho zranitelností. Ostatně, to je jeden ze záměrů, který autoři výstavy společnosti předkládají – uvědomit si, zda svému tělu zbytečně neubližujeme, a neničíme tak jeho unikátní mechanismus, který nám dává možnost žít.

Náš pravidelný čtenář Milan tuto výstavu navštívil. Zeptali jsme se ho na jeho bezprostřední dojmy.

  • Jak na vás výstava The Human Body působila? Byl jste jí znechucen, pohoršen...?

Působilo to na mě jako procházka kabinetem přírodopisu. Dobře vybaveným. Ze začátku mě úplně zaráželo, jak je vše reálné a přitom "plastové". Nevidím na tom nic nechutného - všechny orgány jsou vypreparované a oddělené tak, jak je každý máme sami v sobě a na sobě. Žádné deformované, drcené nebo jinak znehodnocené orgány na výstavě k vidění nejsou. Až na dvě výjimky a to jsou plíce kuřáka a játra postižená cirhózou. To byly taky jediné exponáty, které na mě působily negativně. Ale ne tak "zpracováním", jako spíš vědomím, že tohle si někdo dobrovolně ve svém těle vyrábí. To že autor zachytil těla v nějakých pozicích, bylo rozhodně převážně proto, aby ukázal jak v takových situacích tělo pracuje, nebo aby poskytl lepší "výhled". Zbytek byla zřejmě tvůrčí invence. Nic z toho mě ale nepobuřovalo. Spíš nutilo k zamyšlení, někdy dokonce i k pousmání.

  • Myslíte si, že je to zneuctění mrtvých lidí, takovéto "komerční" vystavování jejich těl?

Ne. Ale to samozřejmě souvisí se spoustou věcí. Od mého vztahu k otázkám bytí a náboženství až po schopnost ocenit něčí práci. Myslím si, že mrtvé tělo nemá již žádnou vazbu na vědomí, které v něm dřív sídlilo. Ať již dál v nějaké formě existuje, nebo ne. Vazbu, kterou k mrtvému mají pozůstalí, není myslím nezbytně nutné ventilovat směrem k tělu, které tak jako tak bude zanedlouho vypadat zcela jinak. Nevidím nic špatného na tom, využít tělo dál ke vzdělávání a bádání nebo k něčemu jinému. A přijde mi přirozené, že autor, který investoval finance, čas a know-how do vytvoření čehokoliv, chce později ze svého výtvoru něco získat. Někomu stačí obdiv, někomu peníze.

  • Co vás na výstavě nejvíce zaujalo či překvapilo? Ať už mile, nebo nemile.

Překvapila mě technologie výroby exponátů - nevyznám se v detailech - mám na mysli spíš obecně možnosti, které technologie nabízí k zachycení živých organizmů. Pak samozřejmě některé detaily, které běžný člověk nevidí a nemá tušení, jak vypadají nebo jak ty věci fungují. To je zřejmě i jeden ze smyslů výstavy. A nemile mě překvapuje, jaké negativní reakce výstava The Human Body vyvolává. Ale to by bylo téma na několik článků.

  • Myslíte si, že je vhodné brát na výstavu děti?

Ano. Určitě je ale potřeba vzít v potaz citlivost lidí, které na výstavu chceme vzít. Ať už dětí nebo dospělých. I když mně přijde expozice přirozená, tak chápu, že někdo to může vnímat jinak. Smrt byla bohužel z naší bezprostřední blízkosti celkem nedávno oddělena, a tak musíme uvážit koho na výstavu vzít a koho ne.

  • Pokud by se výstava The Human Body opakovala, třeba s novými exponáty, navštívil byste ji znovu?

Už když jsem na ní byl, tak jsem si říkal, že je škoda, že už ji zřejmě nikdy neuvidím. Takže pokud budu mít čas a příležitost, tak bych na ni rád zašel. A kdyby byly nové exponáty, tak ještě raději. Pokud si dobře pamatuji, tak použitá technologie udrží preparát v nezměněném stavu po omezenou, ne příliš dlouhou, dobu. (Několik let.) Takže nové exponáty jsou téměř jistě zaručeny.

 

Zdroje použitých obrázků: Flickr.com a Ticketpro.cz

 

Co si o této výstavě myslíte Vy? Napište do komentářů pod článkem, Váš názor nás zajímá!



Diskuse k článku

  • Markéta

    09:14 1. 7. 2012 0
    Výstavu jsem navštívila,moc se mi líbila,přestože pracuji už hezkých pár let ve zdravotnictví dozvěděla jsem se nové zajímavosti nebo si znovu oživila už zapomenuté.
    Myslím že by ji měli vidět všichni aby si uvědomili co vlastně jsou,jak skutečně i jejich těla vypadají-bez rozdílu zda ředitel zeměkoule či dělník,když nejsou zahaleny do značkových obleků,kožených bot s klíčky od BMW bez nánosů make-up ....
  • anet

    15:55 13. 6. 2012 0
    já jsem tam, byla s rodiči. Je to velice zajímavé a myslím si že to není stejné jako umělá těla, protože když je tam třeba vidět přesná soustava žil a tepen, které jsou pravé určitě se hodně liší od umělých... :) a že si někdo myslí že je to hnus tak je blb protože k tomu dali svolení a tím pádem os obě říká že on sám je hnus... ale neva názor jako názor... :)
  • bebe

    13:05 5. 6. 2012 0
    me to tedy prijde velice nehumanni,myslim si ze to lidem nepomuze o nic vic,nez kdyby tam byly vystavene exponaty z umele hmoty.lidi akorat vice vzrusuje ze jsou tam vystavena opravdova tela,kamaradka co tam byla,akorat prestala na 3 dny kourit,jinak zije stejny zivotni styl nadale.je to akorat rejzovani penez.nic vic nic min.jinak ti lide co jsou tam vystaveni,to sice podepsali dobrovolne,ale protoze byli chudi a bylo jim slibeno,ze bude po jejich smrti dobre postarano o jejich blizke,zadny bohac tam urcite vystaveny neni.podivej te se sam do sveho nitra,kdo z vas by tam chtel byt vystaveny???
  • Katka

    16:09 5. 5. 2012 0
    Výstavu jsem navšívila se školou.. Je to zajímavé, ale nějak hlouběji mě to neoslovilo. Možná kvůli té "nereálnosti" (těla vypadají jako plastová). Ale to je věc názoru. I když to bylo zajímavé, tak bych se výstavy znouvu nezúčastnila, stačilo mi to vidět jednou.
  • Petra

    11:19 4. 5. 2012 0
    já tam pojedu a přijde mi to zajímavý a komu se to nelíbí tak at tam nejezdí,je to jednoduchý,chci jed nebo nechci
  • Mildik

    10:56 19. 4. 2012 0
    Výhoda - nemusíte studovat medicínu, pro to, abyste viděli lidské tělo. Nevýhoda- přenést se přez určité zábrany a vynechat představu, že ta těla byla živá. Já se podívat nepojedu, ale nebudu odsuzovat ty, kteří ano. Každý si může vybrat a to je hlavní. Nikdo nás nenutí a to je správně. Fandím těm co dají lidem tu možnost.
  • Novakova

    14:18 30. 3. 2012 0
    Mám z toho zvláštní pocit. Nelíbí se mi to. :(
  • Honza

    18:36 27. 3. 2012 0
    Byli jsme o víkendu a super.Velice poučné.Všem doporučuju.
  • Renecek

    16:29 26. 3. 2012 0
    Mně nahý těla nevadí ..i přes to, že jsou trochu vysušená, mám v plánu se jít podívat.
  • Pampeliska1

    12:49 26. 3. 2012 0
    Do Prahy to máme daleko,jinak bysme určitě všichni šli.přijde mi to neskutečně zajímavé.ale kdoví, jaké pocity bysme měli tam.
  • Jarmila

    07:28 26. 3. 2012 0
    A proč hnus?pravda-je to velice neobvyklé,ale hnus,to je dle mě silné slovo.kdy jindy je příležitost takto vidět lidské tělo?
  • Korenka

    06:49 26. 3. 2012 0
    Já si myslím že to je nemorální vystavovat mrtvá těla a nikdo mě nepřesvědčí o opaku.Je to opravdu hnus.
  • Jarmila

    06:33 26. 3. 2012 0
    Tak my jsme na této výstavě byli a podruhé už bych určitě nešla. ale je to hodně zajímavý.nevím,proč to někdo odsuzuje.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 02. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 02. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 02. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 02. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 02. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 02. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva, dnes je úplněk. Jezte střídmě, běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 02. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Jak zhubnout? Vsaďte na pravidelné běhání a výsledky se brzy dostaví

Vždycky jsem chtěla běhat po lesních cestách, ale kořeny, kameny a nerovnosti mi dávaly zabrat. Po každém běhu...

Tělové máslo pro krásu i zdraví. 4 tělová másla, která vám rozhodně prospějí

Mangové máslo je naprostá pecka. Moc se o něm nepíše. Já ho objevila loni a jsem z něj nadšená. Určitě doporuč...

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

SPOLEHLIVÁ NABÍDKA PŮJČKY Dobrý den, potřebujete půjčku? Pro váš dům? Vaše podnik�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

SPOLEHLIVÁ NABÍDKA PŮJČKY Dobrý den, potřebujete půjčku? Pro váš dům? Vaše podnik�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

SPOLEHLIVÁ NABÍDKA PŮJČKY Dobrý den, potřebujete půjčku? Pro váš dům? Vaše podnik�...
Zobrazit všechna témata

Vztah ve třech: Znáte pravidla a výzvy netradiční lásky?

Partnerství nejsou vždy černobílá a vztah ve třech je toho důkazem. Nabízí možnost prozkoumat zcela nový rozměr lásky, sdílení a intimity, kde každý z partnerů může být rovnocenným účastníkem. Tento netradiční ...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Zabijačkové recepty: Připravte si vlastnoručně 10 tradičních pochoutek

Zabijačkové recepty neodmyslitelně patří k zimnímu období. Pokud nevyrazíte na zabijačkové hody, kde si můžete pochutnat na hotovém ovaru, jitrnicích, jelítkách nebo tlačence, zkuste si tyto dobroty připravit s...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Naučte se maorský bojový tanec Haka. Probudí ve vás vnitřní sílu

Maorský bojový tanec Haka může být pro kdejakého našince fascinující záležitostí. Vyzařuje z něj totiž silná energie, hrdost a jednota. I přesto, že se jedná o živý symbol maorské kultury, kterou lze spatřovat ...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!