Kuriózní svatební tradice ve světě. V Indii nevěsta obléká červenou, v Koreji se na novomanžele namísto rýže hází oříšky
První tanec novomanželů, společné krájení dortu, rozbíjení talíře nebo přenášení přes práh. Co vás napadne dalšího, když se řekne svatební tradice? Ať už vám některé z nich přijdou sebevíc bláznivé, často jsou v naší kultuře hluboce zakořeněné a vznikly na základě různých pověr.
A jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“, svatební zvyky ve světě jsou v něčem podobné těm našim, ale najdou se mezi nimi i takové, které vás překvapí a budou vám připadat poněkud bizarní.
České svatební tradice existují už desítky let
Svatební zvyky ve světě mají často podobný základ jako ty, které známe u nás. Většinou to také nejsou původní zvyky, ale přišly z jiné země a kultury. Třeba takové rozbíjení talířů, kdy nevěsta se ženichem dostanou smetáček, lopatku a společně musí střepy poklidit. Tento zvyk dobře známe z českých svateb a považujeme je za ryze český. Věděli jste ale, že pochází z Izraele?
Každopádně má své místo v naší kultuře a má dnes hlavně ukázat, jak spolu novomanželé umí spolupracovat, dřív se ale rovněž věřilo, že hluk rozbíjejícího se porcelánu odežene zlé duchy a střepy přinesou páru štěstí.
Svatební zvyky ve světě a jejich původ
Zlé duchy má od novomanželů odhánět třeba také hlasité troubení aut, která vezou nevěstu, ženicha a svatebčany. A v Irsku se před únosem zlými duchy nebo vílami brání nevěsta třeba tím, že během svatby nesmí zvednout nohy z podlahy víc a na delší dobu než při běžném kroku. Tedy žádné bujaré tančení a skotačení během oslav – nevěsty tedy o své svatbě pro jistotu netančí.
V Asii zlé duchy nijak neodhání, spíše se zaměřují na to, jak novomanželům přilákat štěstí. Indické nevěsty bývají například ozdobeny ornamenty, které jim na kůži rukou namalují henou. Ornamenty znázorňují lásku a štěstí a věří se, že přimějí bohy k tomu, aby od nastávajících manželů odvrátili vše špatné.
Přečtěte si, jak se počítají výročí svatby.
U nás bílé, v Asii červené svatební šaty
Kromě malůvek na kůži by vás možná zaskočila i typická barva šatů takové indické nevěsty. Zatímco u nás a v mnoha jiných zemích světa svatební tradice velí bílé šaty, v Indii, ale třeba i v Číně a dalších asijských zemích je bílá smuteční barvou.
Nevěsty se místo toho oblékají do červené, která symbolizuje bohatství a hojnost. Tohle pravidlo dnes platí spíše pro ty skutečně tradiční svatby, protože svatební zvyky ve světě se přizpůsobují světovým (či západním) trendům – a bílé svatební šaty tak už nejsou v Asii ničím výjimečným.
Zelená barva na svatbě? V Irsku rozhodně ne!
U barev šatů a jiných doplňků na svatbě ještě na chvíli zůstaneme. Ne všechny nevěsty se chtějí vdávat v bílé, nebo alespoň přemýšlí, do jaké barvy svou svatbu vyladit. Taková modrá například symbolizuje věrnost, proto se nevěstě také doporučuje mít ve svatební den na sobě něco modrého – třeba jen drobný šperk. Pozor ale na to, pokud toužíte po modrých šatech. Pokud dáte na svatební tradice, takové volby se vyvarujte – věří se totiž, že modré šaty symbolizují modřiny, přeneseně smůlu a neštěstí v manželství. To stejné platí i pro barvu fialovou.
V Irsku jsou nejen nevěstě, ale i všem zúčastněným dámám podle tradice zapovězeny zelené šaty. Právě tato barva totiž prý přináší manželům smůlu.
Šperky podle svatební tradice
Svatební tradice u nás i ve světě také nevěstám radí, jaké šperky na svatbu zvolit a které naopak nebrat. Nejspíš je vám známá pověra, že nevěstám přináší slzy a smůlu ozdoby z pravých perel. V Itálii pak nevěsty radši nenosí zlaté šperky, které symbolizují neštěstí. Ve Francii se naopak ženy zdobí diamanty a bývají i součástí snubních prstenů. Věří se, že manželství bude stejně pevné, jak tvrdé tyto nádherné kameny jsou.
Házení rýže, peněz i květin
Svatební zvyky ve světě stejně jako u nás vyplňují v hojné míře čas bezprostředně po obřadu a během oslavy. Zatímco cestou k oltáři například ve Velké Británii, ale postupně i v dalších zemích světa, rozhazují malé družičky před nevěstou okvětní lístky, po obřadu procházející novomanžele běžně zasypává déšť z rýže. Tahle svatební tradice jim má přinést hojnost a také hodně dětí. Protože ale rýže dělá docela nepořádek a vysypávat ji z šatů a vlasů nechce každá nevěsta, nahrazuje tento zvyk třeba házení barevných konfet nebo foukání bublin z bublifuků.
Podobné svatební zvyky byste našli i v jiných zemích – v Koreji se na nevěstu hází oříšky a jiné drobné plody, které se ona snaží pochytat. Čím víc jich má, tím více dětí prý bude mít. Ve Francii jsou novomanželé zasypávání drobnými mincemi a v Indii zase bankovkami, které mají zaručit bohaté a všeobecně spokojené manželství.
Kdo bude další nevěsta?
Častá a oblíbená svatební tradice bývá nevěstino házení kyticí mezi nevdané ženy. Která kytici chytí, ta prý do roka může sama očekávat vdavky. A jelikož se některé svatební zvyky ve světě mírně liší, v Turecku se například kyticí nehází a další nevěstu určí jiná věštba. Kamarádky se totiž před svatbou podepíšou nevěstě dovnitř bot. Té, jejíž jméno je po svatbě nejvíce rozmazané, budou strojit svatbu nejdřív.
Podivné svatební tradice - únos nevěsty a překažená svatební noc
Když hodiny pokročí a svatební oslavy jsou v plném proudu, přichází někdy čas také na poněkud bizarní a možná i rozporuplnou svatební tradici, únos nevěsty. Tento zvyk pochází z Balkánu, kde měl prapůvod ne v zábavě, ale ve skutečném způsobu získávání manželky – muž si jednoduše ženu unesl z jiného kmene. Dnes je to samozřejmě spíš o zábavě a o tom, že se trochu potrápí ženich. Musí svou manželku najít a od únosců ji vykoupit. Milá svatební tradice, pokud ovšem netrvá moc dlouho. Přece jenom která nevěsta by chtěla svou svatbu trávit unesená a čekající na to, až ji její milý najde?
Naopak každá nevěsta se s očekáváním těší na svatební noc. Smůlu ale mají nevěsty ve Francii, kde se na vesnicích ještě dodržuje podivná svatební tradice. Svatebčané novomanželům nedopřejí klidu a pod okny dělají hluk, pískají, cinkají, bouchají do věcí a podobně. A dělají to tak dlouho, dokud je nevěsta nepozve dál a nepokračuje se v oslavách.
Některé svatební zvyky ve světě i u nás jsou skutečně zvláštní. Které na svatbě budete dodržovat vy?
Diskuse k článku