Nevynechávejte tuky ve stravě, mohou vám pomoci i zhubnout!
Pokud chceme zhubnout, máme tendenci tuky ve stravě zcela eliminovat. Tuky zkrátka nemají dobrou pověst. Přitom právě tuky jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku a rozhodně bychom se jich neměli zbavovat. A to ani v případě, že se snažíme zhubnout. I v takové chvíli nám totiž mohou pomoci.
Tuky nezbytnou součástí vyvážené stravy. Vyloučit je z jídelníčku je tedy to nejhorší, co můžeme udělat. Přesto stále nejrůznější diety uvádějí, že je důležité tukům se maximálně vyhýbat a nejlépe je nepoužívat vůbec. Jenže nedostatek tuků ve stravě může zkomplikovat fungování našeho těla. To přestane správně pracovat a mohou se objevit i zdravotní problémy. Jak to tedy s těmi tuky je?
Tuky ve stravě potřebujeme
Lidské tělo potřebuje tuk z potravy pro spoustu biologických procesů. Pomáhá například vstřebávat vitamíny A, E, D, K. To je i důvod, proč se na zeleninové saláty přidávají oleje. Vitamíny rozpustné v tucích by se totiž v opačném případě vůbec nevstřebaly. Bez tuku nefungují ani buňky, tuk totiž podporuje jejich růst. Rovněž podporuje zdraví mozku a očí. Především omega-3 mastné kyseliny pomáhají udržovat zdraví mozku, centrálního nervového systému i sítnice. Omega-3 si bohužel naše tělo vytvořit neumí, musíme je získat výhradně ze stravy. Esenciální mastné kyseliny hrají rovněž klíčovou roli při hojení ran a srážení krve. Tuk nesmí chybět ani v procesu produkce hormonů. Tělo jej potřebuje i pro tvorbu pohlavních hormonů (testosteron, estrogen). A v neposlední řadě je tuk i důležitým zdrojem energie. Bez něj to zkrátka nepůjde.
Tuky v těle: Ne všechny tuky způsobují obezitu, některé jsou i zdraví prospěšné
Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí
Viscerální tuk není vidět, o to je ale nebezpečnější. Zjistěte, jak se zbavit viscerálního tuku!
Druhy tuků v jídelníčku
Tuky můžeme rozdělit do čtyř kategorií. Jsou to trans-tuky, nasycené tuky, mononenasycené tuky a polynenasycené tuky. Pojďme si je podrobněji představit.
Trans tuky
Odborně nazývané trans izomery mastných kyselin nebo také trans-mastné kyseliny. Nacházejí se především v částečně ztužených olejích a pro naše tělo rozhodně nejsou přínosné, nepotřebujeme je. Tyto tuky se v potravinářském průmyslu využívají ke zlepšení chuti a trvanlivosti zpracovaných potravin. Konzumace velkého množství trans tuků může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice nebo cukrovky II. typu.
Nasycené tuky
Nasycené tuky jsou především v živočišných produktech, rozhodně bychom tedy s nimi měli šetřit. Jsou v mase, vejcích i mléčných výrobcích. Výzkumy jednoznačně prokazují, že pokud v jídelníčku nahradíme nasycené tuky nenasycenými, snížíme tím riziko srdečních onemocnění.
Mononenasycené tuky
Z velké části jsou obsaženy v rostlinných olejích a ořeších. A pro naše zdraví jsou prospěšné. Mohou pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu, tedy toho “špatného”, což následně může snižovat riziko srdečních onemocnění i mrtvice.
Polynenasycené tuky
Neboli také polynenasycené mastné kyseliny. Řadí se mezi takzvané esenciální mastné kyseliny. Naše tělo si je neumí vytvořit, tudíž je potřebuje získávat z jídla. Jde o tuky, které jsou pro naše zdraví nezbytné a rozhodně bychom se jim neměli vyhýbat. Patří sem omega-3 mastné kyseliny (najdeme je v tučných rybách, lněných semíncích, chia semíncích či vlašských oříšcích).
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku