Přerušovaný půst jako možnost jarní detoxikace. Pročistí tělo, pomůže zhubnout a zajistí příval energie
Přerušovaný půst je vlastně formou jakési diety, která spočívá ve střídání fází jedení a hladovění. Podle odborníků může mít totiž střídání příjmu potravy a půstu mít mnoho výhod pro zdraví. I pro naši postavu. Tělo tak například začne lépe odbourávat tuky.
Jestliže ale chcete přerušovaný půst vyzkoušet, musíte vědět, do čeho jdete. Pokud byste to s hladověním přehnali, můžete si i ublížit. Na druhou stranu, pokud však budete dodržovat pravidla, může přerušovaný půst značně prospět vašemu zdraví.
Přerušovaný půst jako netradiční dieta
Přerušovaný půst je vlastně druh diety, která spočívá ve střídání více či méně dlouhých období půstu a příjmu potravy. Podle odborníků je přerušovaný půst mnohem lepší, flexibilnější a vhodnější než přísný půst, který neumožňuje žádný příjem potravy. Oproti klasickému půstu má ten přerušovaný mnohem více zdravotních výhod. Například snižuje produkci inzulínu a napomáhá snižování ukládání tuků a cukrů v těle. Odbourávání tuků navíc i účinně stimuluje. Máme větší kontrolu nad jídlem a nakonec i lepší pocit ze všeho, co sníme. Přerušovaný půst rovněž stimuluje sekreci růstového hormonu, zlepšuje fyzický i intelektuální výkon, podporuje buněčnou regeneraci i samočištění těla. Dále pak snižuje buněčnou oxidaci a předčasné stárnutí buněk, zabraňuje nadváze a s ní spojeným problémům, jako je vznik kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a podobně.
Jak držet půst, aby upevnil zdraví
Jarní očista těla – je lepší půst o vodě nebo štávový půst? A jak takový půst správně držet?
Vliv novoluní? Přináší energii růstu a změny, proto je vhodné na půst i předsevzetí
Přerušovaný půst: Jak na to?
Nejznámější metodou je 16/8. Což znamená 16hodinové období hladovění a 8hodinový čas příjmu potravy. Jíst začínáte v pravé poledne, tedy ve 12 hodin a poslední jídlo byste měli konzumovat ve 20 hodin. Většinou se v tomto čase jí 3 jídla, případně je možné přidat jednu menší svačinku. Jestliže chodíte pozdě spát, pak se můžete naposledy najíst třeba až v deset hodin večer, avšak první jídlo následující den budete konzumovat až ve 14 hodin. Je zkrátka nezbytné dodržet interval 16/8. Jinak nebude přerušovaný půst fungovat tak, jak očekáváme.
Přerušovaný půst a nejčastější chyby
Přerušovaný půst za účelem udržení zdraví funguje tak nějak automaticky, avšak pokud hodláme touto metodou zhubnout, není to zase až tak jednoduché. Některé, poměrně běžné, chyby, mohou totiž naše úsilí zhatit. A které to jsou?
Nedostatečný pitný režim:
Jestliže se snažíme zbavit metabolického odpadu a toxinů, potřebuje náš organismus dostatečnou hydrataci. A právě v období, kdy se snažíme dodržovat přerušovaný půst, je tato hydratace ještě důležitější. Tělo musí mít stále sílu optimálně fungovat. Nesmíme jej oslabovat. Není důležité, abychom denně vypily dva nebo tři litry tekutin. Je však podstatné nenechat tělo “žíznit”. Vždy, jakmile jen trochu pocítíte pocit žízně, běžte se ihned napít. Pochopitelně spotřeba tekutin vzrůstá s tím, jak roste venkovní teplota. Zatímco v zimě pocit žízně příliš nepociťujeme, přes léto doplňujeme tekutiny automaticky více.
Přejídáte se:
Jestliže máte být 16 hodin bez jídla, snažíte se co nejvíce najíst v době, kdy můžete. To je ale špatně. Jídelníček by během osmihodinové “povolené” fáze měl být pestrý, avšak ne příliš bohatý na množství. Snažte se jíst vyváženě a pokuste se, pokud přerušovaný půst dodržujete, vynechat nevhodné tuky a cukry, polotovary a průmyslově zpracované potraviny. Upřednostňujte spíše rostlinná jídla bohatá na vlákninu a další cenné látky. S mírou si můžete dát i libové maso, tučné raději na čas z jídelníčku vyřaďte.
Stanovení nereálných cílů:
Rozhodli jste se, že přerušovaný půst bude formou diety, díky které zhubnete do plavek. Nepřehánějte to však se svým předsevzetím a nedávejte si nereálné cíle. Přerušovaný půst má pochopitelně vedlejší efekt hubnutí, ale primárním cílem je pročištění těla a zlepšení zdraví.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku