Jak držet půst, aby upevnil zdraví

Jak držet půst, aby upevnil zdraví

Půst a náboženství

Půst doporučují všechna nejznámější náboženství: křesťanství, buddhismus i islám. Konkrétní forma půstu se však v jednotlivých náboženstvích liší.

Čtěte také:

Má jablečný ocet vliv na hubnutí?

křesťanství je postní doba obdobím přípravy na Velikonoce, zahrnuje nejen odepření si jídla, ale také dalších "věcí", které jsou v životě postradatelné nebo nadbytečné či překážející. Přístup k půstu se rozchází v pohledech východního a západního křesťanství. Zatímco pravoslavní mají půst přísnější a je vnímán jako požívání suché stravy, v západním křesťanství je povoleno jíst rybu, jakožto postní jídlo a půstu jsou oproštěni mladší 14-ti let a starší 60-ti let. V judaismu exituje sedm různých půstů (5 malých a 2 velké), které se vztahují k různým událostem. Tyto postní dny mají v židovství velký význam, jsou spojeny se studiem, sebezpytováním, očistou a zároveň vnímány jako doba vlastní oběti.

Zdravotní účinky půstu

Během půstu se tělo nemusí zatěžovat a zaobírat procesem trávení, a tak si střeva mohou odpočinout a pročistit se. Dochází k regeneraci střevní flóry, zklidnění a zhojení střevních zánětů a podobně. Po ukončení půstu je tělo schopné zhodnotit všechny živiny. Stav našich střev navíc úzce souvisí s naší imunitou, a tak se po jejich očistě posílí i obranyschopnost organismu. Díky půstu se také zlepší průtok krve, dojde ke snížení krevního tlaku, redukci cholesterolu a cukru v krvi a dojde k celkovému poklesu kyselosti. Půst uleví srdci i krevnímu oběhu a zajistí prokrvení všech orgánů v těle.

Díky všem těmto pozitivním přínosům půstu se můžeme těšit na zvýšení energie a zlepšení naší celkové kondice. Naše myšlení bude jasnější, budeme se lépe soustředit a náš nervový systém se zklidní a uvolní. Půstem si můžeme dopomoci od nejrůznějších bolestí těla.

Půst má rovněž blahodárný vliv na pokožku. Kůže získá přirozený růžový nádech a bude napjatější. Během samotného postění se můžete pozorovat, že je pokožka sušší a náchylnější k tvorbě vrásek, pak však dojde k její celkové regeneraci. Díky půstu můžete tedy navíc působit i mladším dojmem.

Půst je dobrým startem pro hubnutí. Prvních kil se zbavíte vlastně poměrně lehce, protože se bude jednat hlavně o vodu a střevní obsah. Již druhý den se začínají tukové polštářky rozpouštět. Po ukončení postního programu dojde k opětovnému nabrání asi dvou kilogramů, neboť voda se začne opět hromadit a střeva se začnou plnit. Objem žaludku by se však měl zmenšit, následkem čehož už toho tolik nesníte.

Na co dbát během hladovění

Ztráta na váze je během prvních dnů patrná, především u obézních lidí, v průměru je to až jeden kilogram za den. Během hladovění musíme dbát na hospodaření s energií. Je nezbytné dostatečně odpočívat. Při půstu do deseti dnů můžeme běžně pokračovat v práci, ale bez velké námahy. Hladovění by mělo trvat od tří do čtyřiceti pěti dnů. Lidé, kteří těžce pracují, by měli držet půst od tří do sedmi dnů a pak půst opakovat za dva až tři týdny. Čím je půst delší, tak tím se dosahuje větších výsledků. Při dlouhodobějších hladovkách je vhodné, když máme vedle sebe někoho zkušenějšího, kdo již léčebnými půsty sám prošel.

Důležité je také být v teple, neboť nachlazení může být v této době nebezpečné. Dostatečně pijte, kdykoli pocítíte žízeň. Toxické látky uvolněné půstem se musí dostat ven z těla a tak pijte nejlépe dva až tři litry čisté vody denně. Do vody můžeme přidat trochu minerální vody nebo přidat nať z mrkve, řepy, petržele, celeru. Nať obsahuje více minerálů než samotné kořeny či bulvy zeleniny. Nať nechte namočenou ve vodě přes noc. Voda přes noc pohltí magnetické síly, které rostliny ze slunečního záření vyzískaly. Chuť takovéto vody je osvěžující.

Drinking-Water1

Co se děje v našem organismu během půstu?

V průběhu půstu dochází k celkové očistě a regeneraci našeho organismu. Myšlení se zjasňuje a bystří, zlepšuje se schopnost syntézy a intuice. Hladovění působí pozitivně na všechny naše smysly, které jsou ostřejší i citlivější. V průběhu půstu dochází k velmi dobrým výsledkům při léčení mentálních a nervových nemocí.

Když začíná hlad, končí půst. Ale jak to poznat?

Ve chvíli, kdy člověk nepřijímá potravu, žije jeho tělo pouze ze zásob. Jakmile jsou tyto zásoby vyčerpány, začneme pociťovat skutečný hlad, ale také zjišťujeme, že náš organismus se zbavil jedovatých látek, které znečišťovaly naši krev. Takových látek jsme měli před zahájením půstu v organismu velké množství. V tomto okamžiku končí půst a tělo může začít vytvářet nové buňky.

Doba trvání půstu

To, jak dlouho bude půst trvat, zcela závisí na rozhodnutí a zdravotním stavu postícího se. Oslabení a vyčerpaní lidé by rozhodně neměli podstupovat dlouhodobé půsty. Po ukončení půstu se normální chuť k jídlu navrátí. Mizí nezdravý povlak jazyka i zápach z úst, moč se stává čirou a teplota i tep se stabilizují a vracejí do normálu. Hlad je nejradikálnějším způsobem, jak tělu navrátit zdraví. Jakmile tělu odstavíme přísun „paliva", na které je zvyklé, tak ihned dojde ke změně způsobu jeho zásobování. Palivo začne být dodáváno z vlastních vnitřních rezerv. Opotřebovává také zpočátku to, co nejméně potřebujeme, tedy přebytečné tkáně, různé výrůstky, srůsty, strupy a další části, které vlastně jen brání práci organismu. To je také důvodem, proč dlouhodobé hladovění v mnoha případech vede k vyléčení rakovinových nádorů. Tělo ztrácí nepotřebné látky, a to vede k uzdravování organismu a rychlejšímu zbavení se případného neduhu.

Jaké pocity a projevy hladovění doprovázejí?

První a druhý den zahájení půstu je obvykle doprovázeno pocity nervozity a hladu. Po překonání tohoto období nastupuje období pocitu lehkosti bez pocitů hladu. Druhý a třetí den můžeme pociťovat slabosti, slabé závratě i lenost. Tyto projevy však po pátém dnu hladovění zmizí. V tuto chvíli začne postící se člověk obvykle pociťovat sílu a projasnění mysli. Při nadbytečné váze dochází ke ztrátě kilogramů – průměrně až kilogram denně, ale zajímavé je, že hladovka upravuje i nezdravou hubenost. Člověk získá svoji původní váhu a příliš hubení lidé po hladovce nějaké to kilo naberou. U obézních pak po ukončení hladovky většinou nedochází k návratu k původní váze, samozřejmě záleží na životním stylu.

Obavy z hladovění a postění se

Zahájení půstu či samoléčby hladověním bývá na počátku obvykle doprovázeno různými obavami. Pokud člověk není přesvědčen o tom, že půst pro něj je vhodný a bude mít blahodárné účinky, neměl by se do něj raději pouštět. Jakákoliv pochybnost, ať už ze strany člověka samotného, či obav rodiny je překážkou a pochybnosti v léčení vadí. Pokud jste se však rozhodli, pak na přátele a příbuzné nedejte. Vyčerpání hladem přichází v okamžiku, kdy je ukončeno léčení půstem. Je to v momentu, kdy všechny přebytečné tkáně byly odstraněny a zásoby spotřebovány. V takovouto chvíli už činnost organismu je zajišťována na úkor potřebných tkání. Hladovění má trvat od 3 až do maximálně 45 dní. Léčení hladem však není typické pouze pro člověka, také zvířata, řízená svým instinktem, užívají hladu jakožto léčebného prostředku. Například medvěd nebo jezevec, kteří se oddávají zimnímu spánku, hladovějí po dobu celých měsíců. Zalezou do svých brlohů a pak prospí celou zimu. V létě a na podzim se dostatečně zásobují tukem a s příchodem zimy zalezou do svých brlohů, kde celou dobu zimy prospí. Hladovějí sice celé měsíce, spalují svoje zásoby tuku, ale žádným způsobem se nevysilují. Na jaře tedy vylézají ze svých brlohů a úkrytů plni nové energie.

K půstu u lidí je potřeba vytvořit příhodné podmínky, prostředí a pokud je to možné, tak i dozor se zkušenostmi. Ideální je načasovat počátek půstu do první či třetí měsíční fáze tak, aby nepřesahoval měsíc v úplňku a novoluní. Před prvním hladověním není od věci poradit se se svým lékařem.

V průběhu držení půstu dbejte na to, jak se Vy sami cítíte a nedělejte nic „proti sobě". Doporučuje se také sledovat barvu moče, v průběhu půstu tělo prochází detoxikačním procesem, a tak se její barva mění. Pokud se však moč zabarví do hněda nebo zčerná, pak se ihned vraťte k jídlu a začněte hodně pít. Znamená to, že Vaše tělo je opravdu hodně zanešené a s půsty je na intenzitě třeba ubrat. Pokud se objeví jakékoliv zneklidňující nebo výrazné obtíže a problémy, vyhledejte lékařskou pomoc.

Doporučená strava po ukončení půstu

Fotolia_26093277_XSSamotný návrat ke stravě je také důležitou součástí půstu. Přestat jíst je záležitostí hlavně psychiky a je poměrně jednoduché. Pro bezpečný návrat je dobré dodržet zásadu, že kolik dní jste půst drželi, tolik dní rovněž provádějte návrat na stravu. Minimální doba návratu na stravu jsou však tři dny. Dobrou návratovou stravou je zelenina připravená na páře a lépe mírně nedovařená než převařená. Pokud zeleninu uvaříte až moc, pak ji zbavíte všech vitamínů, které startují trávící systém. Velikost porcí by měla být spíše menší, skromnost se vyplatí.

Půst při úplňku

Půst při úplňku je specifický jednodenní půst, který využívá vlivu Měsíce na náš organismus a doporučují ho různí výživoví poradci i fitness trenéři. Když je Měsíc v úplňku, je to poměrně příhodná doba pro pročištění těla a zbavení se škodlivin v našem organismu nastřádaných. I při tomto úplňkovém půstu pijte čistou vodu a stejnou dobu, co hladovíte, využijte i k návratu na zeleninovou stravu. Pokud pocítíte únavu, poslouchejte svůj organismus a odpočívejte nebo spěte.

Při jakých obtížích půst pomáhá

  • půst pročišťuje organismus - detoxikace
  • půst regeneruje organismus
  • půst zbavuje tělo přebytečných odpadních látek i nepotřebných tkání
  • půst spotřebovává tukové buňky - napomáhá hubnutí
  • půst napomáhá samoléčení organismu
  • půst léčí ekzémy a kožní obtíže nejasného původu
  • půst se používá úspěšně při rakovinných onemocněních
  • půst je příležitost k zlepšení našeho života
  • půst vede ke zvýšení energie fyzické i emocionální
  • půst zajistí zostření všech smyslů člověka

Očista organismu půstem a dalšími prostředky je nezbytná pro pevné zdraví každého z nás. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se stará o zdraví svých klientů podporou nejen běžných zdravotních úkonů, ale i nadstandardních preventivních zdravotních vyšetření atd.




Diskuse k článku

  • Dáša

    16:04 9. 11. 2017 +19
    Vliv Měsíce je prokazatelný (příliv, odliv..) a jeho vliv na naše tělo je stejný. Jakmile začtete vnímat svoje tělo a dlouhodobě ho pozorovat právě a nejen v souvislosti s fázemi Měsíce, získáte informace z nejlepšího zdroje - od vás samých.
  • Petr Klimeš

    06:44 9. 11. 2017 -4
    Tak přemýšlím, zda je toto odborný nebo sarlatansky článek... Info o splní měsíce by napovídal spíš to druhé. Kde získat odborné informace?

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...