Češi slaví již 20 let Den české státnosti. Proč je 28. září tak významné? Zapátrejme v historii
Dnešní den je pro Českou republiku významný. 28. září se již dvacet let nese v duchu státního svátku, tedy Dne české státnosti, kdy si národ připomíná zavraždění českého knížete sv. Václava ve Staré Boleslavi v roce 935. Dodnes je však tato historická událost opředena mnoha tajemstvími a nejasnostmi.
O svatém Václavovi praví pouze legendy
Kníže Václav byl považovaný za učiněného světce. Kolem jeho osoby se údajně děly zázraky. Mnozí lidé nad jeho hlavou spatřovali zářící kříž a kolem něj anděly. Tyto okolnosti měly potvrzovat domněnky o jeho svatosti. Václav žil dle legend velmi zbožný život, který byl naplněn milosrdenstvím a laskavostí. Snažil se pomáhat zejména chudým, nemocným a sirotkům. Kromě jiného mezi český lid šířil křesťanskou víru, navštěvoval pravidelně bohoslužby a zasloužil se o stavbu velkého počtu křesťanských kostelů. O podrobnostech jeho života se mnoho neví. Historikové čerpají hlavně z kronik. Významná je ta Widukindova, v níž je popsána vražda svatého Václava.
Rozporuplné názory na vraždu knížete Václava
Rok 935 byl dle legend a záznamů z kronik pro knížete Václava osudný. Z dostupných informací je známo pouze to, že jej měl zavraždit jeho bratr Boleslav. Avšak jiné zdroje praví, že se mohlo jednat o „omyl“ a kníže byl zabit Boleslavovými služebníky v sebeobraně. Přesné souvislosti se už bohužel nedozvíme, jedno je však jisté - svatý Václav je pro český národ významnou osobností, symbolem české státnosti a hlavním patronem země. Důležitým místem, které tohoto mimořádného muže připomíná, je Kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Zde jsou uloženy ostatky knížete. K vidění je mimo jiné i jeho socha na Václavském náměstí.
Diskuse k článku