Chování lesní zvěře mění zvýšený počet lidí pohybujících se v přírodě
Protože je v České republice momentálně omezený společenský život a restaurace, bary, či kulturní zařízení zůstávají zavřená, lidé se uchylují k procházkám v lese a v přírodě. I zde je však dobré řídit se jakýmisi nepsanými pravidly, které neohrozí lesní zvěř ani životní prostředí. Ve volné přírodě bychom neměli například hlučit, vyhazovat odpadky a rozdělávat ohně.
Zvýšený výskyt lidí v lesích kromě jiného lesní zvěř značně ovlivňuje v chování. Může být plašší než obvykle. Častěji se tak uchyluje do svých úkrytů a v činnosti bývá až večer či v noci. O to větší může být riziko střetu se srnou, nebo třeba zajícem, pokud projíždíte svým vozem kolem hustého lesního porostu.
Jak se chovat, pokud se lesní zvěř vyskytne na vozovce
Obzvlášť v podzimních dnech je aktivita zvířat žijících v lesích vysoká. Proto právě v tomto období je riziko srážky se zvěří nejpravděpodobnější. Jak se této situaci vyhnout? V první řadě je důležité přizpůsobit rychlost jízdy v okolí lesů a luk (mezi 50 až 80 km/h). Rizikové úseky silnice bývají rovněž označené dopravnímu značkami, které na možný výskyt zvířat upozorňují. Pakliže zvíře uvidíte v dáli, ztlumte světla a netrubte na něj, mohli byste vyvolat chaotické chování. Nechte jej plynule přejít nebo přeběhnout přes cestu.
Co dělat, když čelnímu střetu se zvířetem nelze předejít
Řidiči se také mohou dostat do situace, kdy lesní zvěř přeběhne zcela nečekaně, a tak rychle, že střet je prakticky nevyhnutelný. Mnoho odborníků radí nemanipulovat s vozem ve smyslu úhybných manévrů do stran, které mohou způsobit fatální následky zejména pro řidiče a spolujezdce (náraz do stromů či protijedoucích aut). Trajektorii se snažte na vozovce udržet, volant držte co nejpevněji a brzděte. Pokud dojde k čelní srážce, vystupte z automobilu, označte úsek za vámi výstražným trojúhelníkem, zapněte výstražná blikající světla, zavolejte policisty a na zvěř rozhodně nesahejte, ani ji nepřesunujte.
Diskuse k článku