Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Slunéčko sedmitečné je brouk s červenými krovkami, na kterých se vyjímá sedm černých teček. Lidový název pro slunéčko je beruška nebo berunka. Čeleď slunéčkovitých je velmi početná a rozmanitá, proto můžeme narazit i na berušky s jiným počtem teček. Pro všechna berušky je typický jejich charakteristický, polokulový tvar těla a pestré barvy krovek. Krom dětí, které mají berušky rády pro jejich veselý vzhled a snadnou rozpoznatelnost jsou velmi oblíbené i mezi zahrádkáři. Slunéčka jsou dravá a dravé jsou i jejich larvy a jsou schopny zkonzumovat velká množství mšic. Mšice jsou nepřítelem všech pěstitelů, protože konzumují rostliny a přenášejí na ně různé choroby.

Čtěte také:

Jak na mšice bez chemie?

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je jedním z našich nejznámějších a nejhojněji se vyslytujících brouků. Tělo slunéčka je asi 7 – 10 milimetrů dlouhé, tvar těla polokulovitý. Krovky jsou červeně zbarveny, se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky.

Berušky se živí mšicemi

Larva berušky bývá šedá, někdy s nádechem do hněda nebo modra, s četnými černými i ornažovými nebo červenooranžovými skvrnami. Vyskytuje se v oblasti střední Evropy, ale je hojně rozšířeno i jinde v Evropě. Žije na rostlinách, kde larvy i imaga pronásledují a loví mšice. Neživí se však jenom jimi.  

Rozmnožování berušek

Na jaře samičky snášejí vajíčka do menších skupinek na různé rostliny. Jedna samička berušky naklade 50-150 vajíček. Po pěti až deseti dnech se z nich líhnou pestře skvrnité larvy. Po čtyřech larválních stádiích se zakuklí na tři až šest týdnů. Kukly slunéčka jsou červenooranžové s černými skvrnami a najdeme je zavěšené hlavou dolů na spodních listech. Za chladnějších dnů se berušky shromažďují do velkých skupinek pod kameny, kořeny a klády, kde ve strnulém stavu zimu přečkají.

Slunéčka musí přezimovat aspoň jednu zimu, aby se mohla vylíhnout další, pokračující generace. Proto je vhodné na zahradě připravit na chladnější měsíce úkryt pro berušky.

Mšice

Druhů mšic je obrovské množství. Liší se velikostí i zbarvením. Jejich názvy obvykle pocházejí od názvu rostliny, kterou napadají – mšice zelná, mšice rybízová atd.

Mšice na zahradě

Napadení mšicí poznáte podle listů, začnou být zkroucené, povadlé, ztrácejí barvu. Při otočení listu najdeme na jeho spodní straně spoustu malých broučků, mšic. Kromě toho, že vysávají z rostliny šťávu, přenášejí také různé choroby. Při přemnožení mšic se může na listech objevit i černý mazlavý povlak. Objevíte-li mšice na jedné rostlině, pak se pokuste nejprve zničet mechanicky, odtrhněte listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přečtěte si také, jak na mšice bez chemie. A další tipy, jak na mšice

Slunéčko sedmitečné je neznámějším požíračem mšic, na mšicích si pochunají i larvy slunéčka.

Další tipy, jak na mšice

  • Dalšími pomocníky z přírody jsou vosičky Aphidius colemani. Vosičky však lze použít pouze v uzavřených prostorách.
  • Kromě živočichů také zvýší pravděpodobnost toho, že se mšice objeví, správný výběr rostlin. Afrikány svým pachem mšice odpuzují a doporučuje se i lichořeřišnice.  
  • K boji proti mšicím lze použít roztok z vylouhovaných tabákových nedopalků, kterým postříkáte listy rostliny.
  • Postřik z rozdrceného česneku, nastříkaný na rostliny.
  • Kopřivový nebo pelyňkový nálev.
  • V interiérech pomůže zavěšená levandule.

berušky na zahradě2

Jak přilákat berušky do zahrady?

Berušky lze přilákat do zahrady jednoduchým cukerným roztokem. Cukerný roztok napodobuje lepkavé sladké orosení vylučované mšicemi. Slunéčka tato sladká rosa láká, neboť naznačuje přítomnost mnoha mšic. Někteří pěstitelé používají jednoduše kostku cukru, na kterou lze slunéčka rovněž nalákat.

Přilákat berušky můžeme také tím, že na zahradě vysadíme rostliny, které tyto brouky přitahují. Slunéčka sedmitečná mají rády pelargonie, muškáty a slunečnice.  

Úkryt pro berušky aneb jak si berušky na zahradě udržet?

Aby ráda na zahradě zůstávala, potřebují kromě potravy také úkryt pro berušky. Ideálně je to místo v zahradě, které není úplně udržované, například kousek zahrady s různým roštím, kameny, travou, kousky kůry apod.

Takovéto místo představuje přirozený úkryt pro berušky, kde mohou v klidu přezimovat. Oblibě se v současnosti těší i hmyzí domečky.

Můžeme vyrobit speciální přezimovací domečky - úkryt pro berušky. Jsou to jednoduché dřevěné krabičky, vyplněné senem a mechem, na jejichž spodním konci zůstane škvíra nejvýše centimetr vysoká. Umístíme je pod stromy a na další vhodná a klidná místa.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...