Co ještě nevíte o mulčování
Když se řekne mulč nebo mulčování, tak si většina lidí představí mulčovací kůru na okrasném záhonu. Mulčovacím materiálem však nemusí být pouze kúra nebo dřevní štěpka, která plní spíše okrasnou funkci. Daleko vhodnější jsou jiné organické materiály. Při procházce přírodou rychle zjistíte, že nejčastějším přírodním mulčem je spadané listí, větvičky, plody a zbytky rostlin.
Proč mulčovat?
Nejdříve si ale povíme, k čemu vlastně mulčování slouží. Mulč, neboli "nastýlka" je pro půdu nepostradatelným pomocníkem. Jeho cílem je zakrýt holou půdu. V přírodě téměř nenajdete odkrytou půdu a přesto v ní vše roste a bují i bez sebemenší lidské péče a námahy. Mulč chrání půdu před erozí, zabraňuje vypařování vody z půdy, svým rozkladem dodává půdě živiny a tlumí růst plevele. Chrání také kořeny rostlin a cibulky před chladem a před poškozením. Mulč také slouží jako úkryt pro různý hmyz a podporuje aktivitu žížal a půdních mikroorganismů.
Jak mulčovat?
Aby mulčování mělo výraznější účinek, je třeba mulč nastlat na záhony ve vrstvě vysoké 10 - 20 cm. Jen tak plevel pod mulčem uhnije a nová semínka nebudou mít šanci se uchytit. Z toho vyplývá, že mulčem můžeme přikrýt i zaplevelené záhony, není třeba plevel vytrhávat, pouze ho sešlapeme. Nejlepší období na pokládání mulče je jaro. Starý mulč odstraníme a zkompostujeme, aby sluníčko mohlo lépe rozehřát půdu. Pokud sejete semínka přímo do půdy, počkejte s mulčem až do doby, kdy rostliny vzejdou a trochu povyrostou. Záhon zalijte a nasypte mulč kolem sazenic, kolem stonků a kmenů nechte prostor, aby nezačaly tlít. Poté opět půdu zalijte. Mulč můžete přisypávat během celého roku. Je dobré záhon ohraničit například kameny, aby se mulč nesypal ven.
Mulčovací materiály
- Sláma - sežeňte si ji od někoho, kdo nepoužívá chemická hnojiva. Není příliš vhodná pro půdy chudé na dusík, sláma jej při tlení z půdy ještě odčerpává. Proto přidávejte do mulče ještě hnojivo, vhodný je drůbeží trus. Sláma je ideální pro rychle rostoucí rostliny, letničky a trvalky
- Spadané listí - nic vás nestojí, máte buď svoje, nebo od souseda, ..listí je všude dostatek. Nepoužívejte ale listí od silnice, škodlivé látky přecházejí do půdy a z ní následně do rostlin. Používejte listí, které není napadeno chorobami.
- Odřezky větviček a rostlin - před použitím je nadrťte. Nepoužívejte herbicidy ošetřený materiál, ani napadený chorobami.
- Posekaná tráva - jsou v ní živiny a přiláká na váš záhon potřebné žížaly. Vhodná je delší tráva, požnutá kosou nebo srpem, jemně posekaná tráva ze sekačky má totiž sklon k zahnívání, ideální je nechat ji trochu prosušit na nějakém sítu nebo smíchat s dalším organickým materiálem nebo kompostem.
- Seno - musí být sklizené včas, jinak je zdrojem četných semen.
- Obilné plevy - jsou vhodné tam, kde máte problém se slimáky, jelikož jsou pro ně ostré a plži se jim raději vyhnou. Stejnou službu vám udělají piliny, popel ze dřeva, ostrý písek nebo kamenná moučka. Pomalu se rozkládají, dají se míchat s jinými materiály.
- Kůra, dřevní štěpka a piliny - obojí obsahuje pryskyřice, které brání růstu, proto s nimi opatrně. Použít je můžeme k česneku, k jehličnanům, do zahrad s keři, k růžím nebo na cestičky. Pomalu se rozkládají.
- Jehličí - vhodné k jahodám, malinám a ostružinám, azalkám - svědčí jim kyselá půda, která vzniká rozkladem jehličí. Jehličky také odpuzujkí slimáky.
- Bylinky - mulč z aromatických rostlin je výborným prostředkem odpuzujícím škůdce. Vhodná je šalvěj, pelyněk, máta.
- Zbytky rostlin, lupeny, plevel - rostliny se širokými listy a různé zbytky ze sklizně (křen, kostival, lopuch). Dá se použít vše, kromě vytrvalých plevelů.
- Kameny, štěrk, oblázky - jelikož v sobě akumulují teplo ze slunečního svitu, které večer uvolňují, hodí se nejlépe k teplomilným rostlinám a bylinkám. Také zadržují v půdě vlhkost. Jsou vhodné na cestičky.
- Kompost - dobře proleželý domácí kompost je také výborným mulčem
- Kravský hnůj - musí být uleželý
- Drcená kukuřice - ideální kolem zeleniny a růží
Další materiál na mulčování
Jako další mulčovací materiál se výborně hodí starý koberec, který ale musí být z přírodního materiálu (vlna, bavlna, juta) a také kartony z krabic bez potisku a lepících pásek. Při použití tohoto materiálu postupujte tak, že na okrajích se jednotlivé kusy vždy alespoň 10 cm překrývají, aby plevel tudy neprorůstal. Kartony je lepší nejdříve namočit, změknou a lépe tak kopírují povrch půdy. Na kartony rozprostřeme zaleželý kravský hnůj nebo kompost a ten překryjeme slámou. Uděláme díry na sazenice, vložíme rostliny, zalijeme, zasypeme hlínou a utlačíme. Kartony se rozloží zhruba za rok, poté mulč můžeme obnovit.
TIP: Pokud chcete mulčovat stromky, dejte pozor, aby se mulč nedotýkal kmene, mohlo by dojít k jeho zahnívání. Kmen proto nejdříve obložte kameny.
Diskuse k článku