Co ještě nevíte o mulčování

Co ještě nevíte o mulčování

Když se řekne mulč nebo mulčování, tak si většina lidí představí mulčovací kůru na okrasném záhonu. Mulčovacím materiálem však nemusí být pouze kúra nebo dřevní štěpka, která plní spíše okrasnou funkci. Daleko vhodnější jsou jiné organické materiály. Při procházce přírodou rychle zjistíte, že nejčastějším přírodním mulčem je spadané listí, větvičky, plody a zbytky rostlin.

Proč mulčovat?

Nejdříve si ale povíme, k čemu vlastně mulčování slouží. Mulč, neboli "nastýlka" je pro půdu nepostradatelným pomocníkem. Jeho cílem je zakrýt holou půdu. V přírodě téměř nenajdete odkrytou půdu a přesto v ní vše roste a bují i bez sebemenší lidské péče a námahy. Mulč chrání půdu před erozí,  zabraňuje vypařování vody z půdy, svým rozkladem dodává půdě  živiny a tlumí růst plevele. Chrání také kořeny rostlin a cibulky před chladem a před poškozením. Mulč také slouží jako úkryt pro různý hmyz a podporuje aktivitu žížal a půdních mikroorganismů.

Jak mulčovat?

Aby mulčování mělo výraznější účinek, je třeba mulč nastlat na záhony ve vrstvě vysoké 10 - 20 cm. Jen tak plevel pod mulčem uhnije a nová semínka nebudou mít šanci se uchytit. Z toho vyplývá, že mulčem můžeme přikrýt i zaplevelené záhony, není třeba plevel vytrhávat, pouze ho sešlapeme. Nejlepší období na pokládání mulče je jaro. Starý mulč odstraníme a zkompostujeme, aby sluníčko mohlo lépe rozehřát půdu. Pokud sejete semínka přímo do půdy, počkejte s mulčem až do doby, kdy rostliny vzejdou a trochu povyrostou. Záhon zalijte a nasypte mulč kolem sazenic, kolem stonků a kmenů nechte prostor, aby nezačaly tlít.  Poté opět půdu zalijte. Mulč můžete přisypávat během celého roku. Je dobré záhon ohraničit například kameny, aby se mulč nesypal ven.

Mulčovací materiály

  • Sláma - sežeňte si ji od někoho, kdo nepoužívá chemická hnojiva. Není příliš vhodná pro půdy chudé na dusík, sláma jej při tlení z půdy ještě odčerpává. Proto přidávejte do mulče ještě hnojivo, vhodný je drůbeží trus. Sláma je ideální pro rychle rostoucí rostliny, letničky a trvalky
  • Spadané listí - nic vás nestojí, máte buď svoje, nebo od souseda, ..listí je všude dostatek. Nepoužívejte ale listí od silnice, škodlivé látky přecházejí do půdy a z ní následně do rostlin. Používejte listí, které není napadeno chorobami.
  • Odřezky větviček a rostlin - před použitím je nadrťte. Nepoužívejte herbicidy ošetřený materiál, ani napadený chorobami.
  • Posekaná tráva - jsou v ní živiny a přiláká na váš záhon potřebné žížaly. Vhodná je delší tráva, požnutá kosou nebo srpem, jemně posekaná tráva ze sekačky má totiž  sklon k zahnívání, ideální je nechat ji trochu prosušit na nějakém sítu nebo smíchat s dalším organickým materiálem nebo kompostem.
  • Seno - musí být sklizené včas, jinak  je zdrojem četných semen.
  • Obilné plevy - jsou vhodné tam, kde máte problém se slimáky, jelikož jsou pro ně ostré a plži se jim raději vyhnou. Stejnou službu vám udělají piliny, popel ze dřeva, ostrý písek nebo kamenná moučka. Pomalu se rozkládají, dají se míchat s jinými materiály.
  • Kůra, dřevní štěpka a piliny - obojí obsahuje pryskyřice, které brání růstu, proto s nimi opatrně. Použít je můžeme k česneku, k jehličnanům, do zahrad s keři,  k růžím nebo na cestičky. Pomalu se rozkládají.
  • Jehličí - vhodné k jahodám, malinám a ostružinám, azalkám - svědčí jim kyselá půda, která vzniká rozkladem jehličí. Jehličky také odpuzujkí slimáky.
  • Bylinky - mulč z aromatických rostlin je výborným prostředkem odpuzujícím škůdce. Vhodná je šalvěj, pelyněk, máta.
  • Zbytky rostlin, lupeny, plevel - rostliny se širokými listy a různé zbytky ze sklizně  (křen, kostival, lopuch). Dá se použít vše, kromě vytrvalých plevelů.
  • Kameny, štěrk, oblázky - jelikož v sobě akumulují teplo ze slunečního svitu, které večer uvolňují, hodí se nejlépe k teplomilným rostlinám a bylinkám. Také zadržují v půdě vlhkost. Jsou vhodné na cestičky.
  • Kompost - dobře proleželý domácí kompost je také výborným mulčem
  • Kravský hnůj - musí být uleželý
  • Drcená kukuřice - ideální kolem zeleniny a růží

Další materiál na mulčování

Jako další mulčovací materiál se výborně hodí starý koberec, který ale musí být z přírodního materiálu (vlna, bavlna, juta) a také kartony z krabic bez potisku a lepících pásek. Při použití tohoto materiálu postupujte tak, že na okrajích se jednotlivé kusy vždy alespoň 10 cm překrývají, aby plevel tudy neprorůstal. Kartony je lepší nejdříve namočit, změknou a lépe tak kopírují povrch půdy. Na kartony  rozprostřeme zaleželý kravský hnůj nebo kompost a ten překryjeme slámou. Uděláme díry na sazenice, vložíme rostliny, zalijeme, zasypeme hlínou a utlačíme. Kartony se rozloží zhruba za rok, poté  mulč můžeme obnovit.

TIP: Pokud chcete mulčovat stromky, dejte pozor, aby se mulč nedotýkal kmene, mohlo by dojít k jeho zahnívání. Kmen proto nejdříve  obložte kameny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

BAN CZ, s.r.o.-ochranné pracovní pomůcky
Hledáte kvalitní ochranné…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.