Zahrada v září
Nastává "Babí léto" a my můžeme vychutnávat radost z hojnosti úrody. Ještě než začneme sklízet, dáme si nejprve do pořádku skladovací prostory. Většinou je to sklep, úroda nám ale vydrží také na balkoně, pokud nejsou velké mrazy. Sklep bychom měli vybílit a pokud se v něm objevují plísně, tak použijte na bílení vápno s přídavkem 0,5 % modré skalice.
Sklízíme úrodu
Naši předkové velmi dobře věděli, že Měsíc má vliv nejen na růst a zrání rostlin, ale také na hnojení, sklízení, zavařování a sušení úrody. Proto se sklízením úrody nespěchejte a počkejte na vhodný den. Který den to je, to vám poradí lunární kalendář. Plody sklízíme jemný pootočením, aby nám vklouzly do dlaně. Na uskladnění vybereme pouze zdravé plody. Ukládáme je do nízkých dřevěných bedýnek, ve kterých je několik dní necháme ležet. Poté je uklidíme do sklepa. Jestliže nemáme sklep, plody uložíme do bedýnek vystlaných senem nebo slámou.
Čistící práce
V zahradě odstraňujeme suché větve z ovocných stromů. Odstraníme také zbytky košťálovin, jelikož košťáloviny trpí řadou nemocí, které přetrvávají v půdě. Sbíráme průběžně semena letniček a řežeme květiny na na sušení. Zbytky rostlin odstraníme, aby nám jejich semena nezaplevelila záhony, dáme je na kompost. Na uvolněné záhony můžeme ještě vysadit jarní cibuloviny nebo dvouletky. Nevyužité záhony osejte zeleným hnojením. Dobře poslouží hořčice, pohanka, vojtěška, špenát, komonice, jetel nebo svazenka, která v zimě ochrání půdu a na jaře se sama rozpadne. Posbíráme fazolové a hrachové lusky na semeno. Nyní je vhodná doba na založení trávníku. Připravíme si jámy pro výsadbu ovocných stromů. Bylinky přesadíme do květníků, aby brzy na jaře narašily. Koncem září sklidíme všechnu bazalku, aby se jí nezačaly chladem kazit listy.
Co ještě můžeme vysadit
Vysazujeme stromky hrušní, jabloní a slivoní. Broskvoně a meruňky by zřejmě zimu nepřežili, s těmi počkejte na jaro. Vysazujeme předpěstované sazenice jahod, kolem kterých nasteleme mulč z jehličí. Jahody mají rády kyselejší půdu, která rozkladem jehličí vzniká. Mezi jahody vysaďte podzimní česnek, ten zlepšuje jejich chuť a zabraňuje vzniku plísní. Jehličí i česnek ochrání jahody před slimáky a bude odpuzovat i mravence a hlodavce. Na podzim vysazujeme také reveň, štěrbák, ředkvičku, polníček, zimní salát a zeleninu pro časnou jarní sklizeň. Koncem září ještě vysaďte špenát, petržel a řeřichu. Vysaďte podzimní truhlíky. Při vhodném počasí vysaďte na jaře kvetoucí trvalky (hyacinty, tulipány, narcisy, pomněnky, ladoňky, modřence, krokusy..) Můžeme řízkovat fuchsie a dřevité druhy alpinek. Dělíme a přesazujeme trvalky. Dále vysadíme jehličnany a stálezelené dřeviny, popínavé rostliny (břečťan, okrasná réva, zimolez, kdoulovec, plamének, opletka čínská) osazujeme skalku. Vysadíme petržel a mrkev.
Diskuse k článku