Rýt či nerýt?

Rýt či nerýt?

Říjen je v naší zahrádce spíše neplodným měsícem, vše se točí kolem sbírání poslední úrody, jejího uskladňování a také kolem rytí půdy. Většina zahrádkářů si bez rytí svoji zahradu nedokáže vůbec představit. Věřte či ne, bez rytí to jde také. 

Rýt či nerýt?

Pořádné podzimní zrytí zahrady pokládá většina zahrádkářů za základ správné péče o zahradu. Zdravou zahradu však můžeme mít i bez rytí. Nevěříte? Pro vysvětlení nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do okolní přírody. Tam venku půdu nikdo neryje, občas někde divoká prasata nebo krtek.. A přesto se nezdá, že by tím rostliny a stromy nějak strádali. Proč se tedy my na svých zahrádkách každý podzim tak „dřeme“ a ničíme si záda?

Půda „vzhůru nohama“

Dobrá půda je pro naši zahradu ten nejzákladnější předpoklad dobré úrody, je to výrobní prostředek, nositelka života.  Půda je sama o sobě živý organismus a měli bychom ji tak brát a podle toho se o ni starat. Vysvětlíme vám, co se vlastně v půdě děje, když ji obrátíme „vzhůru nohama“. V půdě žije nesčetné množství mikroorganismů, z nichž některé potřebují k životu kyslík (aerobní mikroorganismy) a jiné naopak (anaerobní mikroorganismy). Jakmile půdu rýčem obrátíte naruby, ocitnou se anaerobní mikroorganismy na povrchu půdy, kde hynou a aerobní pod povrchem, v prostředí, kde rovněž hynou. Přitom se také prudce změní teplota, pro mikroorganismy další důležitá podmínka k životu. Část mikroorganismů naštěstí toto zemětřesení přežije a za čas se opět rozmnoží. My bychom ale měli tyto mikroorganismy v půdě podporovat, ne je hubit.

Jaká je naše půda?

Pokud máme půdu příliš zhutnělou, slehlou, těžkou a bez humusu, pak je rytí namístě. Taková půda bývá po přílišném používání syntetických hnojiv či pokud ji utužíme těžkou mechanizací nebo po ní chodíme. Těžkou půdu poznáme tak, že vezmeme hrst půdy a v dlani ji zmáčkneme. Jestliže se půda rozpadá, je to lehká půda a rýt ji nemusíme. Stačí ji vyživit dodáním organické hmoty – mulče. Pokud se nám půda v dlani slepí, je to těžká, jílovitá půda a my jí také můžeme pomoci mulčem, smícháním půdy s pískem nebo popelem, použijeme i drcenou kůru. Vysazením luštěnin a jetelovin se půda provzdušní.

Co namísto rytí

Rytí se nemusíme úplně vzdát, pouze ho můžeme provádět takovou formou, která bude citlivá k půdě i k nám, tedy rycími vidlemi nebo rytím nadvakrát. Při použití rycích vidlí postupujeme tak, že vidlemi po zapíchnutí zahýbáme nebo půdu pouze podebereme, nepřevracíme ji. Poté na půdu rozhodíme hnůj. Toto rytí rycími vidlemi je také mnohem méně namáhavé, než rytí klasické. Rytí nadvakrát spočívá v tom, že nejdříve vyryjeme vrchní vrstvu půdy, tzn.rýč zaboříme do země pouze napůl a vrstvu půdy odložíme. Spodní vrstvu obrátíme nebo prokypříme rycími vidlemi, navršíme na ni hnůj a poté přikryjeme odloženou vrchní vrstvou. Takto nezpůsobíme půdě takové škody a přitom bude dobře provzdušněná. Jestli přesto nedokážete bez rytí být, zkuste zpočátku zrýt jen část zahrady a alespoň jeden záhon nechte ležet jen tak nebo ho prokypřete vidlemi.  Na jaře zasaďte stejné plodiny do obou záhonů a můžete výsledek porovnat.

Ryjte v noci

Pokud si přesto bez rytí nedokážete svoji zahrádku představit, poradíme vám jeden dobrý fígl. Ryjte v noci! Asi si teď klepete na čelo, ale hned vám vysvětlíme, proč je rytí v noci nejlepší. V půdě se nachází velké množství semen různých plevelů, které čekají jen na to, až dostanou signál k tomu, aby začaly klíčit. Ten přijde v okamžiku, kdy se, byť jen na malou chvíli, tyto semena dostanou na světlo. Pokud tedy budete rýt v noci, vyklíčí pouze ta semena, která jsou na povrchu a tento plevel už hravě zvládnete. A jestli to chcete opravdu zkusit, vyberte si k tomu úplněk nebo dny kolem něj, to je v noci nejvíc vidět :)



Diskuse k článku

  • Martinek

    09:09 11. 2. 2021 0
    To noční rytí je zajímavé. O tom jsem ještě neslyšel..akorát tedy trochu nepraktické, to je jasné. Jinak rytí je na zahradě nutností, pokud zrovna nepěstujete některé nenáročné rostliny, co nevyžadují tolik živin.

Lunární kalendář

STŘEDA 02. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

Psychologie placení: Proč se někteří zákazníci vracejí k hotovosti?

Život je plný paradoxů, a tak v současné digitální době můžeme zpozorovat zajímavý trend. Někteří zákazníci se vracejí k hotovosti. Proč tomu tak je, co je k tomu vede? A už jste slyšeli o girl math?

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.