Dešťová voda je cenným zdrojem pro všechny zahrádkáře. Zjistěte, proč dešťovku rostliny tolik milují a jakým způsobem ji získat z přírody
Dešťová voda je učiněným přírodním zázrakem pro vše zelené. Ocení ji tedy nejen majitelé zahrady ale také pěstitelé pokojových rostlin. Dalším oceňovaným faktem je i to, že její používání může značně ušetřit rodinný rozpočet! Pokud jste tedy dosud dešťovku neschraňovali, jistě změníte názor po osvětlení jejich dalších příznivých a praktických vlastností.
Nemusíte být zrovna zapáleným ekologistou, abyste pochopili pozitiva používání dešťové vody při kropení či zalévání rostlin. Ostatně, používat ji ve výsledku můžete i ke splachování toalety, mytí automobilu nebo praní prádla, když použijete ty správné systémy jejího schraňování a zpracování. Pojďme se však primárně podívat na to, proč je dešťovka tak dokonalá pro rostliny.
Dešťová voda je 100% měkká a má přirozeně mírně kyselé pH
Dešťová voda je měkkou vodou, a tedy i čistou hydratací pro všechny rostliny. Nenajdete v ní tak žádné soli, minerální látky, léčiva ani chemikálie v porovnání s podzemní, komunální a povrchovou vodou. Dalším pozitivem je pak i to, že má dešťovka přirozeně kyselé pH, což ocení hlavně zastánci ekologického zemědělství, při němž je preferováno pH půdy mezi 5,5 a 6,5. Jen pro představu – dešťová voda má standardně pH pohybující se od 5,6 do 6,0 (v České republice se ale může pohybovat mezi 4,4 až 6,5). Zalévejte tedy své pěstované plodiny a rostliny dešťovkou a bude se jim náramně dařit!
Zajímavost: pH vody ve městech je upraveno tak, aby bylo alkalické (může dosahovat až 8,5) vzhledem k prevenci koroze potrubí. Proto nemusí zcela splňovat potřeby vaší pěstované zeleně.
Dešťová voda obsahuje mnoho prospěšných organických látek a pro zeleň důležité dusičnany
Jakmile přistoupíte ke sběru dešťové vody, získáte nejen životodárnou tekutinu pro své rostliny ale také velice příznivé hnojivo díky jejímu složení. Jak totiž dešťovka stéká do sudu nebo jiné sběrné nádoby, bere s sebou různé látky, jako například ptačí trus či pyl z listí, což ji obohacuje. A v neposlední řadě můžete dešťovou vodu oceňovat pro obsah dusičnanů, které jsou důležitou makroživinou pro vše zelené.
Jak dešťovou vodu schraňovat a používat?
Shromažďování dešťové vody není nic složitého. Prakticky se můžete vydat několika různými cestami. Nejjednodušší je ta, kdy na balkon, terasu nebo zahradu umístíte při intenzivním dešti nějaké nádoby, do kterých se voda zachytí. Daleko praktičtější je pak okapový systém svedený do sudu anebo povrchové jímky – takovéto schraňování dešťovky máte vlastně bez práce a získáte trvalou zásobu vody na zálivku. A pakliže se rozhodnete zužitkovat dešťovou vodu k splachování toalety nebo k praní prádla, můžete zauvažovat o koupi podzemní jímky – v ní se voda vlivem množení řas či bakterií nekazí a také nemá tendence k zamrzání v chladných měsících. Více informací vám k tématu jistě zodpoví erudovaná firma.
Zajímavý fakt: V Česku sbírá dešťovou vodu až 90 % domácností žijících v domech, přičemž nejvíce se využívají nadzemní nádrže a sudy.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku