Jak účinně bojovat proti mravencům a komárům

Jak účinně bojovat proti mravencům a komárům


Boj s mravenci

Kdo by je neznal? Na rozdíl od hodného a milého Ferdy Mravence nám ti skuteční tak milí nejsou. A to ani na zahradě, natož když se Vám nastěhují domů. Ale co s nimi dělat? Jak se jim ubránit? Zde najdete pár rad, které Vám v boji pomohou.

Nezvěte mravence dál

Lépe se to říká, než udělá. Mravence vede vynikající čich a k Vám domů se dostanou během svých výprav za potravou. První, čím je tedy dobré začít v boji proti mravencům, je samotná prevence. Ta je účinná v případě, že mravence ještě doma nemáte. Pokud patříte k těm šťastným, tak si ohlídejte následující:

První radou je dobré utěsnění oken. To je sice dobrá rada, ale v létě, kdy se člověk snaží co nejvíce větrat, je to někdy problematičtější.

Potom přichází na řadu řádné uskladňování potravin. Pro mravence lákavé potraviny je dobré uchovávat ve skleněných dózách. Ty se potom pro mravence stávají nedobytnou pevností. Cukr tedy zásadně v domácnosti nenechávejte v mističkách či papírových sáčcích, ty totiž pro mravenčí návštěvu nepředstavují žádný problém. Mravenec se však dobře nakrmí i z drobečků na kuchyňské lince nebo si vezme na mušku mísu s ovocem, kterou chcete uvítat návštěvu.

Dobrým útočištěm pro mravence je samozřejmě květináč, který máte za oknem a který Vám dělá tolik radosti. Takový květináč se během krátké chvilky může stát jejich novým příbytkem.

Prevenci rozhodně nepodceňujte, ale vzhledem k tomu, že uhlídat se nedá všechno, podívejte se na možnosti boje.

Mravence lze jednoduše vyhnat za pomoci babských rad.

Obrátit se na chemii nebo odborníky?

Nemáte rádi chemii a chcete se vyhnout vydání sumy peněz za deratizátory? Občas musíme sáhnout i po těchto způsobech. Pokud nepomohou „babské rady“, nemáme již jinou možnost.

Přípravků proti mravencům je dnes značné množství. Vždy záleží, který nejlépe odpovídá Vašemu bydlení. Existuje spousta sprejů, gelů, prášků i pastiček. Například gel vytlačíte do rohů místnosti a mravencům do jejich cestiček. Přestože jim chutná, dokáže je docela spolehlivě zahubit. Dávejte však pozor, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Zde je pak lépe zvolit biolitové pastičky, které vypadají jako malý domeček, pro domácí mazlíčky tedy nepřestavují takové riziko.

Vždy je třeba vyhubit celé hnízdo mravenců. Můžeme využít speciální návnadu. Tento insekticid dělnice zanesou do hnízda jako potravu a populace mravenců tak uhyne. Může se však stát, že mravenci hynou moc rychle, ostatní si pak potravu od dělnic již neberou a hnízdo přežije.

Babské rady v boji proti mravencům

Už několikrát bylo na tyto rady v článku poukázáno a zatím se žádná z nich neobjevila. Čas pro „babské rady“ právě nastal. Sami si pak vyzkoušejte, jak moc na ty Vaše mravence budou fungovat.

  • Pokud Vám nebude vadit poněkud násilná forma této likvidace, vyzkoušejte položit do cestiček mravenců směs kvasnic a cukru nebo medu. Pokud ji mravenec sní, uhyne na kvašení ve svých útrobách.
  • Tato rada vyžaduje notnou dávku trpělivosti a možná pokud ji podpoříte některou z chemických likvidací, může být ještě účinnější. Vezměte mycí houbičku, namočte ji do cukrové vody, položte do místa častého výskytu mravenců a nechte je na ni nalézt. Pak ji vezměte, mravence na ní zlikvidujte. Houbičku vyperte, vysušte a postup opakujte.
  • Proti mravencům účinkuje celá řada aromatických koření.Další rada poslouží k odstěhování mravenců. Do míst, kde se shromažďují, položte osolený celer posypaný skořicí. Za pár dní jsou mravenci pryč.
  • A znovu mírumilovnější přístup. Mravenci prý nemají rádi silně aromatické látky jako třeba hřebíček, majoránku, skořici, mátu, prášek do pečiva, pepř, kuchyňskou sůl, pálivou papriku, chilli, kmín.
  • Můžete také vyzkoušet potřít rámy oken případně cestičky mravenců zubní pastou (spíše tou pro dospělé) nebo ústní vodou, nebo byt vytírejte octovou vodou. Ani toto nemají mravenci rádi.
  • Důležité je utěsnit cesty, kterými k Vám mravenci přicházejí. Buď použijete silikon, nebo můžete tyto škvíry pomazat směsí chlorovaného vápna (2 díly) a vepřového sádla (1 díl).
  • Pijete-li kávu, můžete použít i kávovou sedlinu. Samozřejmě z černé kávy a vysušenou. Tou pak mravence posypte. Místo kávové sedliny můžete použít také prášek do pečiva.
  • Objevte díry, kde se mravenci zdržují, a můžete si vybrat hned z několika variant, v čem je vykoupat. Do mravenčích děr nalijte Savo, nebo horkou slanou vodu, nebo roztok z pěti dílů jedlé sody a jednoho dílu cukru. Nepatříte-li mezi ochránce přírody, vyzkoušejte do děr nalít acetonové ředidlo C6000, funguje to stoprocentně.  
  • Jedna opravdu „babská rada“ říká, ať nakreslíte na zem čáru bílou křídou a mravenci ji nepřekročí. Jestli u toho odříkat nějakou formuli není již známo :-).

Boj s komáry

Asi každý zná tu situaci, kdy se ukládá ke spánku, připraven k odpočinku po celém dni a najednou to uslyší. Ten nejodpornější zvuk. Slabé a protivné pískání v blízkosti ucha. Je tu a začíná boj. Komár se dostal dovnitř, a pokud nebude zneškodněn, ráno se na těle objeví několik svědících bodanců. Lze jim zabránit ve vstupu k nám domů? Podívejme se, jak na to.

Kdo nám to pije krev?

Tentokrát za všechno mohou samičky. Samec komára je vlastně mírumilovný a raději si pochutná na pylovém nektaru. Samička to vidí jinak a právě ona je tou krev pijící bestií. Dělá sice proto, aby uživila svá vajíčka, ale nás to potom svědí. Kolikrát si člověk řekne, že raději by každý rok daroval trochu krve pro komáry, jen aby neslyšel ten otravný zvuk a nedostal to svědivé bodnutí.

Vyhnout se jim nelze. V našich zeměpisných šířkách žije asi 45 druhů a setkáváme se s nimi nejenom v létě.

Jakou použít hradbu proti komárům?

Proti komárům existuje mnoho různých přípravků, které seženeme v drogerii nebo lékárně, ale výběr se neobejde bez opatrnosti. Především chemické spreje nejsou úplně vhodně pro děti do 3 let a už vůbec ne pro lidi trpící alergiemi či atopickým ekzémem. Stejně tak mohou dráždivě působit i repelenty v přístroji, který lze zapojit do zásuvky.

Jednou z variant, jak komárům zabránit ve vniknutí do našeho domu, jsou sítě, které se umisťují do oken.

Vyrábějí se i ultrazvukové odpuzovače, které si jako program můžete stáhnout do svého počítače či telefonu. Fungují na bázi frekvence zvuku, která je pro tento bodavý hmyz nepříjemná a odpuzuje ho. Kromě výše zmíněných programů je lze koupit jako malé krabičky do zásuvky nebo na baterky, které vysílají zvuk o frekvenci 22-28 kHz.

I na komáry existuje celá řada účinných zbraní.Jste-li příznivci spíše přírodních výrobků, pak určitě stojí za zkoušku éterické oleje, které jsou přímo určeny proti komárům. Buď je můžete použít na pokožku či oděv, nebo do aromalamp. Další variantou jsou pak protikomáří náplasti, které přilepíte na pokožku či oděv nebo náramky odpuzující tento otravný hmyz.

Další rada trochu zavání „babskou radou“, ale přiřaďme ji do této sekce. Jedná se o užívání B-komplexu. Pokud denně užíváte jednu tabletku, prý hmyzu nevoníte. Ubráníte se tak nejenom komárům, ale také třeba klíšťatům.

Babské rady na výrobu „repelentů“

  • První domácí repelent se vyrábí z Alpy francovky. Do jednoho decilitru Alpy dáte lžičku hřebíčku, v uzavřené sklenici necháte týden luhovat a repelent je na světě. Pak už jenom stačí se jím namazat.
  • Dokonce i vědci tvrdí, že proti komárům je nejúčinnější skořice nebo máta. Prý stačí výtažek z kůry skořicovníku a je po komárech.
  • Další domácí repelent se vyrábí z rozmarýnu. Vyluhujte sáček rozmarýnu a nechte až do vychladnutí. Do 1 litru vyluhovaného rozmarýnu přidejte lžíci vinného octa a máte hotový další repelent, který nastříkáte na sebe, např. pomocí důkladně vymyté lahvičky od parfému s rozprašovačem. Lze jej uchovávat v ledničce.
  • Můžete se také nechat inspirovat od polských sousedů. Květ karafiátu dáte do termosky a zalijete horkou vodou. Luhovat necháte jeden den a opět používáte jako repelent.
  • V předchozím odstavci jsme mluvili o užívání B-komplexu. Místo něj lze také konzumovat jiné potraviny bohaté na vitamín B. Jsou to např. kvasnice, arašídy, ananas či hrozny.
  • Jste-li kuřáci, máte v tomto boji s komáry napůl vyhráno. Nesnáší totiž kouř z cigaret nebo dým z ohně. Ovšem hrozí zde riziko, že tím vyženete i ty vítané členy domácnosti.  
  • Za pokus také stojí ozdobit si okno afrikány nebo pelyňkem. Ozdobíte si okno a ještě se ubráníte komárům. Stejně tak vám poslouží i muškáty. A to nejen proti komárům, ale také proti mouchám.

Co na štípance?

Pokud se vám nepodařilo se komárům ubránit a už máte štípanec, pak je tu pár receptů, jak zmírnit utrpení z nich.

  • Nejen na komáří štípnutí, ale třeba také na žihadlo od včely, je dobrá cibule. Rozkrojte ji a potřete zasažené místo. Stejně tak lze použít i citron.
  • Můžete také aplikovat kostku ledu, která zpomaluje krevní oběh a nevítané látky se nešíří dál do těla.
  • Bolest také utišuje olej z levandule nebo šťáva z listů jitrocele. Stejně lze použít i petrželovou nať, listy černého rybízu nebo rajče.

 

Přejeme Vám hodně úspěchů v boji proti nepříjemnému hmyzu.



Diskuse k článku

  • Hana

    12:09 15. 4. 2019 0
    Ja se tyto boje se skudci snazim vzdycky resit ekologickou cestou, nejvice spokojena jsem byla s mravencim bufetem. :-)
  • Petr S.

    11:22 6. 6. 2016 +3
    a co jist vic vitaminu b, napriklad b komplex

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.