Jak vybavit malý byt?
Oblíbenost malých bytů je značná. Je to skvělá varianta, jak se osamostatnit, ale také dobrá investice. Nezřídka se do malých bytů stěhují senioři, kteří si jednoduše chtějí život zjednodušit. Malý byt přináší řadu výhod, ale také nejednu výzvu. Jak jej vybavit, aby poskytl pohodlí a zároveň se tam vše vešlo?
Malý byt: Zamyslete se nad potřebami
- Zajímavou úsporou místa jsou například zasouvací dveře. Ubyde sice trocha místa kvůli zasouvacímu systému, ale zase můžete mít případný nábytek hned za dveřmi.
- Mladí jistě ocení různé sedací pytle či taburetky. Alternativou pro starší ročníky jsou například sestavy sedacích „kvádrů“, které lze dle potřeby upravit. Dají se snadno přesunout a umožní třeba i jedno spací místo pro vnoučata.
- Zkuste své myšlení upravit na malý byt a položte si otázku, co opravdu potřebujete (ne co si myslíte, že byste měli potřebovat). Opravdu potřebujete vařič se 4 plotýnkami? Opravdu musíte mít troubu? Nebo vsadíte na multifunkční vestavnou záležitost (mikrovlnka, trouba a třeba i rychlovzdušná trouba), remosku, moderní kuchyňský robot, který i „vaří“ nebo pomalý hrnec. Otázkou zůstává i velikost lednice nebo vynechání myčky nádobí.
- Co plánujete v bytě dělat? Budete zde „jen“ přespávat, nebo plánujete i práci z domova? Podle toho zvolte příslušný nábytek (pracovní židle, stůl…)
Malý byt: Kde neslevit z nároků
- Postel. Ať se děje, co se děje, spánek je důležitý. Pokud v bytě bydlí 2 osoby a sdílí společnou ložnici, pak by měli mít k posteli ideálně přístup oba stejný. Feng shui je například v tomto směru nesmlouvavé. Nicméně, v čem neslevit je délka a šíře postele. Opravdu minimum pro jednoho je 80×200 cm. Zvolte kvalitní matraci i rošt. I kdybyste měli mít oblečení půl roku v krabicích, je lepší se dobře vyspat. Proč? Protože tím regeneruje vaše tělo.
- Výkonná digestoř. Ať už zvolíte jakýkoli kuchyňský styl, nešetřete na odvětrávání. Opravdu nechcete trpět výpary po vaření.
- Pokud máte malý půdní byt nebo okna na jih, popřemýšlejte o vhodné klimatizaci.
- Udržujte optickou čistotu prostoru. Skvěle fungují různé důmyslné přepážky, může se jednat o květinu, policový systém/knihovnu anebo kuchyňský ostrůvek. Výhodou jsou také sklopné varianty, například jídelního stolu, vyklápěcího pracovního stolu, skříňová postel. Vsaďte na jednoduché linie, příliš kudrlinek opticky zatěžuje.
Malý byt: Úložné prostory
Tématem nejen malých bytů jsou úložné prostory. Je zajímavé, že jich nikdy není dost. Jako civilizace jsme si totiž zvykly hromadit, a tak místo pravidelné obměny, syslíme s myšlenkou „Co kdyby někdy…“. Malý byt je z hlediska úložných prostor skutečně výzvou a je třeba opravdu promyslet, jak své věci uspořádat.
- Postel „na stupínku“. Velkou oblibou je vyvýšená postel, pod kterou se skrývá úložný prostor. Z hlediska prostoru většinou bonus výsuvu nemáte, proto je třeba vyřešit „zvedání“. Zejména senioři by se
- Vestavěné skříně. V tomto bodě se nedoporučuje šetřit a spíše zvolit skříň „na míru“ od země až po strop. Někdy je v bytě výklenek, kterému stačí dodělat police. Úsporou jsou pojezdové skříně (i když pojezdy trochu místa uloupí).
- V koupelně se rozhodně hodí nejen „galérka“, tedy zrcadlová skříňka, ale tak umyvadlo se skříňkou. Doporučuje se koupit set, který je vyladěn tak, aby šel snadno instalovat a nemusí se nijak upravovat.
- Pokud vám to prostor dovolí, volte v kuchyni i pult, do kterého můžete vetknout různé skříňky. Vsadit můžete i na šuplíky, lépe se dostanete do zadních částí. Otočné systémy do rohů vypadají prakticky, ale zpravidla zaberou příliš mnoho místa. Zde nechte klasiku a do zadních částí ukládejte sezónní záležitosti (formy na velikonočního beránka, vánočního kapra, prázdné zavařovací sklenice nebo i ty plné…).
Malý byt: 5 tipů na závěr
- Pozor na kombinaci výrazných či divokých barev na stěnách a dominantním nábytku. Spíše prostor podpořte tlumenějšími odstíny a požadovanou atmosféru laďte prostřednictvím snadno vyměnitelných doplňků (závěsy, taburetky, polštáře, stínidla lamp, svíčky…).
- Zatímco dřevěné podlahy (nebo moderní materiály v tomto designu) se hodí do malého i velkého bytu, mohutná kožená sedačka nebo masivní nábytek může prostor malého naopak utlouct. Vsaďte spíše na odlehčené varianty polic, případně závěsnou obývákovou stěnu. Vhodné jsou také „nožičky“ u nábytku, které opticky odlehčují.
- Světlo, polovina úspěchu. Správně osvětlený byt dodává lehkost a zvětšuje. Pohrajte si tedy s osvětlením nejen na stropě, ale vsadit můžete také na světla na stěnách či různé lampy. Využít můžete také zrcadla. Jen byste do něj neměli koukat z postele. Pomocí jsou také prosklené (třeba i matným sklem) dveře do pokojů.
- Méně je více. Ozdoby a různé připomínky minulosti sice lahodí srdci, ale ne vždy oku. Prostor se může nepříjemně zahltit a místo spokojenosti budete cítit stísněnost. Zvolte tedy vždy jen pár kousků, které po čase můžete vyměnit.
- Nezapomeňte na neskladné vybavení: žehlící prkno, sušák na prádlo (i když máte sušičku), vysavač, kyblík, smeták, schůdky, čistící prostředky, různé technické potřeby (od nářadí, přes žárovky, baterky, po hadici či impregnační látky)
Autor: Markéta Palatin
Čtěte také:
Diskuse k článku