Ocet na praní jako šetrnější alternativa aviváže a dezinfekce. Jak jej správně používat a kdy se mu rozhodně vyhnout?
Ocet na praní? Ač se to může zdát hodně bizarní, vězte, že jakmile jednou vyzkoušíte ocet jako alternativní čistič pračky nebo náhradu aviváže, už se vám nebude chtít utrácet za drahé čisticí prostředky.
Ať už hledáte šetrnější alternativu ke komerčním pracím prostředkům nebo k avivážím anebo toužíte po levném ekologickém čističi pro vaši pračku, pak sáhněte po obyčejném octu. Ocet má totiž v prádelně spoustu možností využití.
Ocet v prádelně se osvědčil
Ocet umí dokonale eliminovat zápach, zbaví plísní a dokonce je to jednička v odstraňování odolných skvrn. Navíc jej lze použít i jako alternativu běžné klasické aviváže. Pojďme tedy podrobně prozkoumat, k čemu nám může být ocet dobrý a jak jej správně používat.
Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám
Jak vyčistit pračku bez zbytečné chemie? Pomůže nám ocet a kyselina citronová
Ocet jako odstraňovač skvrn
Máte na prádle odolné skvrny? Od kávy, čaje, čokolády, ovocné šťávy, od vína nebo piva? Pak zkuste tentokrát nechat drahé odstraňovače skvrn na poličce a vyzkoušejte obyčejný ocet. Zašpiněné prádlo namočte nejméně na půl hodiny, ideálně však na celou noc, do roztoku jednoho litru vody a jedné lžíce octa. Poté dejte prádlo vyprat a k pracímu prášku nebo gelu ještě přidejte 1 dcl octa.
Ocet je likvidátor plísní
Ať už se objeví plíseň na nějakém prádle nebo třeba uvnitř pračky, obyčejný ocet si umí poradit i s touto komplikací. V případě plesnivé tkaniny postupujte stejně jako u skvrn. S tím, že před samotným praním je vhodné oděv ještě postříkat octem rozmíchaným ve vodě v poměru 1 : 1. Následně jej pak vyperte. V případě, že se objevila plíseň v pračce, rozmíchejte ocet s vodou v poměru 1 : 1 a dané místo postříkejte nebo důkladně omyjte. Nechte chvíli působit a následně pak pusťte na pračce čisticí program. I k němu můžete pochopitelně přidat, tentokrát už neředěný, ocet.
Ocet dokonale odstraní zápach
Ocet je nenahraditelný při odstraňování nejrůznějších usazenin, ale i zápachu. Jestliže máte hodně propocené oblečení nebo oblečení, ve kterém jste byli například v zakouřeném prostředí, pak jej vložte do pračky a nechejte vyprat na nějaký krátký program, případně využijte funkci “refresh”. K prádlu přidejte místo aviváže jeden decilitr neředěného octa. Po vytažení z pračky nebude po zápachu ani památky.
Ocet místo aviváže
Vzhledem k tomu, že má ocet přirozeně vlastnost, díky které změkčuje tkaniny, je možné využít jej při praní místo běžné aviváže. A v žádném případě se nebojte toho, že by prádlo bylo jakkoliv cítit po octu. Naopak. Prádlo s octem místo aviváže má po vytažení z pračky svěží vůni. Ocet dávejte ve stejném množství, jako jste zvyklí dávkovat aviváž.
Pozor na ocet a jeho kombinaci s běžnými pracími prostředky
Vzhledem k tomu, že ocet běžně není součásti pracích prostředků nebo čističů na pračku, může způsobit i poškození pračky či tkanin. Hlídejte si, zda oblečení, které máte v pračce, je možné s octem prát. U většiny tkanin to problém není, avšak jsou i takové, které s octem mohou mít problém. Stejně tak pozor na kombinaci s pracími prostředky. S některými se totiž ocet nemá rád, většinou by na nich mělo být uvedeno nějaké varování. V takovém případě se pak rozhodněte, zda použijte obvyklý prací prostředek nebo dáte přednost octu. Mezi takové prostředky patří zejména chlorová bělidla.
Střídejte ocet a běžné prací prostředky
I v případě, že si ocet oblíbíte, neměl by být vaším jediným spojencem při praní. Vzhledem k tomu, že jde o koncentrovanou kyselinu, mohl by postupně v pračce poškodit gumová těsnění či hadice. To může časem způsobit netěsnosti či jiná poškození. Ocet tedy pravidelně střídejte s běžnými pracími prostředky, na které jste zvyklí.
K elastickému prádlu ocet nepatří
Oblečení s elastanem, oblečení na gumu nebo funkční oblečení byste měli vždy prát bez toho, aniž byste ocet použili. Kyselost z octa může totiž časem narušit elasticitu a zkrátit životnost oblečení.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku