Potravinoví moli mají před Vánocemi v kuchyni ráj. Zbavte se jich rychle a účinně
Mouky, oříšky, sušené ovoce… Veškeré suroviny pro vánoční pečení jsou pro potravinové moly obrovským lákadlem. Není tak výjimečné, pokud se právě v tento čas u nás doma usídlí. I když se snažíme dbát na hygienu a všechno stále čistíme, před moly naši kuchyň plně ochránit nedokážeme. Snadno si je totiž můžeme třeba právě s moukou nebo ořechy přinést z obchodu.
Zejména právě bio potraviny bývají často napadené moly. Důvod je jednoduchý. Bio potraviny nejsou tolik nebo dokonce vůbec ošetřované a molům se v nich tak líbí. Problém je, že potravinový mol dokáže být poměrně dlouho vcelku nenápadný. Že máme nevítaného návštěvníka v kuchyni zjistíme většinou až ve chvíli, kdy se rozmnoží. Případně, když se nám po stropě nebo kuchyňských dvířkách plazí bílý červ. To je nezklamná známka toho, že moli už naši kuchyň naplno okupují.
Potravinový mol si pochutná na čemkoliv
Zapomeňte na fámu, že potravinoví moli jsou jen v mouce. Najít je můžete v těstovinách, rýži, ovesných vločkách, luštěninách, sušenkách, čokoládě, ale velice se jim líbí i v koření, sušených houbách, v sušených bylinách a podobně. Výjimkou není ani napadené krmivo pro zvířata, zejména pro andulky a papoušky. Pokud jakékoliv potraviny napadené moly doma najdete, nezbyde vám nic jiného, než bez milosti všechno vyházet a skříňky i celou kuchyň důkladně vyčistit a vydezinfikovat.
Inspirace z Japonska: Úklid podle Marie Kondo udělá ve vašem domově místo jednou pro vždy!
Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně
Nepodceňte parazity, mohou být nebezpeční. Jak často odčervit psa?
Potravinový mol? Braňte se!
Při nákupu suchých potravin vždy zkontrolujte, zda v obalu neuvidíte malé larvy nebo pavučiny. Černá vajíčka je těžké vidět, neboť jsou menší než půl milimetru. Doma pak dbejte na správné skladování. Potraviny uchovávejte v dózách, které je možné těsně uzavřít víkem. Zabráníte tak případnému šíření molů, pokud už je potravina napadená. Zapomeňte například na papírové sáčky u bylin nebo koření. Pro moly není problém dostat se přes papír nebo tenký plast tam, kam potřebuje. Rozhodně je proto nutná silnější překážka.
Vůněmi proti potravinovým molům
Vzhledem k tomu, že moli mají rádi vlhko a teplo, je vhodné uchovávat potraviny na chladném a suchém místě. V takovém klimatu se jim líbit nebude. Pravidelně potraviny prohlížejte a čistěte kuchyňské skříňky i zásuvky. Případné praskliny v kuchyňském nábytku utěsněte. A rozmístěte všude feromonové pasti nebo třeba vůně jako levandule, cedrové dřevo, hřebíček či máta. Moli je přímo nesnáší.
Domáci pasti na potravinové moli
Jestliže s moli bojujete, můžete vyzkoušet i domácí čističe, které vám pomohou se jich zbavit. Skvělý je například bílý ocet. Ten smíchejte v poměru 1 : 1 s horkou vodou a směsí pak vyčistěte všechny skříňky, i ta nejmenší zákoutí. Vytřete police, lišty a nakonec celou kuchyň i s podlahou. Kyselost octa totiž účinně likviduje larvy i vajíčka molů.
A pokud potřebujete vyrobit past, můžete jednoduše připevnit oboustrannou lepící pásku na kuchyňská dvířka zevnitř. Postříkejte ji trochu rybím tukem, jelikož ten moli milují. Půjdou za vůní a chytí se.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku