Řasokoule zelená jako živá domácí dekorace. Návod na její pěstování
Žije až sto let, vypadá božsky a zkrášlí každý domov. Řasokoule se stala hitem i senzací pro sběratele netradičních rostlin. Její jedinečný vzhled a téměř nulové nároky na péči z ní dělají dokonalou pokojovou rostlinu. Na první pohled vypadá řasokoule jako obyčejný mech, ale rozhodně vaši domácnost rozzáří.
Mechová koule známá jako řasokoule je vlastně kulovitý výrůstek vláknité zelené řasy Cladophora aegagropila. Pěstuje se buď samostatně, jako dekorace v nádobě s vodou, nebo se často přidává také jako dekorativní prvek do akvárií.
Původ řasokoule
Mechové koule jsou výhradně sladkovodní a pocházejí z mělkých jezer a řek v Japonsku a na Islandu. I když teď se staly populárními v celé Evropě. Svoji oblibu si získali především tím, že jsou krásnou a příjemnou alternativou umělých dekorací. Ať už na stolku v obývacím pokoji nebo v akváriu. Ostatně právě pro akvária jsou živé rostliny značně prospěšné. Absorbují toxické dusičnany a poskytují přirozené prostředí pro život vodních živočichů.
Mořské řasy - opomíjený elixír života i krásy
Kvalitní aloe vera vyžaduje správnou péči už od výběru půdy pro pěstování
Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl
Pěstování řasokoule
Nepočítejte s tím, že vám řasokoule porostou rychle. Průměrně rostou maximálně půl až jeden centimetr ročně. A to tedy jen za velice dobrých podmínek. Jak na to, aby se u vás cítili dobře? Řasokoule vložte do skleněné nádoby s čistou vodou o teplotě 20-25 stupňů a umístěte je na světlé místo. Vyhýbejte se však přímému dopadu slunečních paprsků. To by mohlo způsobit zhnědnutí řasokoule.
Řasokoule potřebuje občas koupel
Ve svém přirozeném prostředí se řasokoule kutálí po vodním dnu, je proto vhodné jí alternativu tohoto pohybu čas od času dopřát. Jednoduše řasokouli vytáhněte ze skleněné nádoby a pod tekoucí vodou ji jemně mačkejte a žmoulejte. Můžete z ní i mírně ždímat nasáklou vodu. Docítíte toho, že se u vás bude cítit dobře, vyplaví se z ní případné nečistoty a navíc si udrží svůj kulatý tvar.
Optimální péče o řasokoule
Pokud je venku velké teplo, je vhodné průběžně doplňovat do akvária vodu. Zároveň je nutné vodu zhruba jednou za dva týdny zcela obměnit. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od jiných rostlin, nevyžaduje řasokoule žádné hnojivo. Pokud se stane, že se řasokoule zvedne ode dna a začne plavat, nelekejte se. Pouze se v ní nahromadily plyny. Jednoduše řasokouli dejte pod tekoucí vodu, lehce ji promačkejte a vraťte zpět do akvária. Opět klesne ke dnu.
Množení řasokoule
Jestli je pro vás jedna řasokoule málo a chtěli byste jich více, můžete si je snadno sami namnožit. Buď jednoduše tím, že řasokouli rozpůlíte nebo rozdělíte klidně i na více kusů. Pak ale počítejte s tím, že přijdete o hezký kulatý tvar. Případně můžete vyčkat, až se z vaší řasokoule uvolní malý kousek, z něhož se postupně začne tvořit koule nová. Počítejte však s tím, že bude trvat hodně dlouho, než alespoň o kousek povyroste.
Řasokoule a nemoci
Může se stát, že řasokoule začne žloutnout, hnědnou nebo se na ní objeví černé skvrny. V takovém případě si dejte na jiné místo. Může to být například z toho důvodu, že je umístě na okenním parapetu, kde je na ni až příliš moc světla. A vyměňte jí vodu, promasírujte ji pod tekoucí vodou. Uvidíte, že se rychle dostane opět do formy. Problém nastává, když řasokoule začne být slizovitá nebo začne dokonce hnít. V takovém případě je nutné, pokud to ještě jde, nemocnou část odříznout. Zdravý zbytek řasokoule by měl dál normálně růst.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku