Vybudujte si domácí vermikompostér. Poradíme, jak založit kompost
Kompost je důležitou součástí každé zahrady. Představuje díky svému množství výživných látek, zpracovaných hnilobnými procesy, cenné hnojivo pro rostliny. Důležitým faktem také je, že kompostováním přispíváme přirozenému koloběhu života. Přidávání kompostu do půdy ji nejen obohacuje o živiny, ale také zlepšuje její odolnost vůči vodní erozi.
Kompost jako skvělé hnojivo a nejlepší zpracování bioodpadu
Zbytky zeleniny a jiný bioodpad, který vyhodíme do koše, nemají na skládce pod odpadky dostatek vzduchu na to, aby je příroda řádně rozložila. Jednak tak dlouho zabírají místo, jednak představují nevyužitý potenciál.
Kompost je zkrátka ekologicky důležitý. I v případě, že nemáte zahrádku ke hnojení, je kompost užitečný ke zpracovávání zbytků potravin. A můžete si jej založit i uvnitř domu či bytu. Vermikompostér představuje ideální řešení.
Jak kompostovat v bytě – pořiďte si vermikompostér!
Vermikompostér je pokročilý, ale nenáročný kompostovací systém, ve kterém hrají důležitou roli žížaly. Kompost je díky činnosti žížal kvalitnější. Takový kompost navíc nezabírá moc místa a vejde se vám do bytu. Navíc domácí vermikompostér funguje i v zimě a pokud kompost má to správné složení, neměl by zapáchat.
Základem je několikavrstvá nádoba, kterou si můžete zakoupit nebo vyrobit. Měla by být většinu času zavřená, ovšem vyžaduje nutně přísun kyslíku. Bez dostatečného množství vzduchu žížaly nepřežijí a vaše zbytky zeleniny se nebudou správně rozkládat. Vermikompostér má minimálně dvě patra. Nahoře je kompost se žížalami a dolů stéká přebytečná vlhkost – voda plná výživných látek zvaná “žížalí čaj”.
Vermikompostér a kalifornské žížaly
K vermikompostování se používají speciální vyšlechtěné druhy žížal, které dokážou organické zbytky rychle a efektivně trávit. Jedná se o žížalu kalifornskou (Eisenia andrei) . Půl kila takových žížal za den zpracuje čtvrt kila bioodpadu.
Žížaly potřebují dostatek vlhkosti, dost kyslíku a mírnou pokojovou teplotu, aby jim ve vermikompostéru nic nechybělo a vyráběly kompost. Bude-li však vody příliš, dařit se jim nebude. Do kompostéru nedávejte kalifornským žížalám půdu! Tomuto druhu žížal se v hlíně žije špatně. Byl vyvinut pro kompost, tudíž ani do přírody nepatří. Pokud se vám kalifornské žížaly přemnoží, někomu je darujte nebo jimi nakrmte slepice. Venku by sice přežily jen sotva, ale jistota je jistota – vztahuje se na ně totiž zákon o zavlečených živočišných druzích. Kompost může fungovat i s běžnými evropskými druhy žížal, jako je naše žížala hnojní, bude však o něco méně efektivní.
Co patří do vermikompostéru? Jak vypadá dobrý kompost
Při zakládání vermikompostéru připravte v horní nádobě žížalám prostředí. Vystelte nádobu trávou, listím, krabicovým kartonem, zkrátka rozložitelným přírodním materiálem. Hlíny se však vyvarujte. Na tuto podestýlku umístěte žížaly a dejte jim k jídlu trochu rostlinného odpadu.
Vermikompostér skvěle rozkládá zbytky zeleniny, květin, ale také skořápky od vajec, ostříhané vlasy a nehty nebo odstřižky bavlny. Žížaly nepřekrmujeme, aby zbytky potravin nezačaly plesnivět. Na vermikompost nepatří zbytky masa a mléčných výrobků. Rozklad takových látek produkuje nepříjemný zápach.
Rozložitelné neznamená kompostovatelné
Samozřejmě v žádném případě nepřidáváme na kompost nic, co obsahuje plasty. Pozor si však dávejte i na nově vyvinuté materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Je třeba se věcem trochu podívat na zoubek.
Často se setkáváme s označením “biodegradable”, tedy rozložitelné v přírodě. Takový pojem však ve své podstatě znamená, že se daný materiál rozkládá – nemusí být specifikováno, za jak dlouho a na jak jednoduché látky. Plasty označované jako rozložitelné obvykle stejně obsahují podíl ropy, ze kterého v přírodě ještě dlouho zůstanou mikroplastové částice, kterých je svět plný.
Skutečné bioplasty na rostlinné bázi se označují jako “kompostovatelný” materiál. Rozkládají se na netoxické látky, které s půdou splynou. Kompost u vás doma je však přeměnit nedokáže. Vermikompostér nemá dostatečnou teplotu ani množství vody, a tak v něm ani bioplast nemá co dělat.
Diskuse k článku