Vyzkoušíte kompostování?

Chystáte se založit kompost a začít s kompostováním? Poradíme vám, jak na to

Kompostování je proces, při kterém se organická hmota, jako jsou zbytky potravin, listí či tráva, rozkládá na půdu. Je to tedy ideální způsob, jak recyklovat zbytky z kuchyně a třeba i nevyužité přebytky ze zahrady. Díky kompostování budete mít na zahradě mnohem kvalitnější půdu.

Skvělá zpráva je i to, že kompostování je velice jednoduché a nestojí vlastně ani žádné peníze. A nenechte se mýlit: kompostování není jen pro ty, kteří mají zahradu. Malý kuchyňský kompost si můžete založit třeba i v bytě. A hlínu pak využít třeba do květináčů s kytkami.

Co je to kompost a kompostování?

Kompost je vlastně organická hmota, kterou je možné přidávat do půdy, abychom podpořili rostliny v jejich růstu. K výrobě kompostu se využívají výhradně přírodní materiály, které bychom jinak vyhodili, například zbytky jídla, odřezky ovoce a zeleniny, shrabané listí, posekanou trávu a podobně. V kompostu se totiž všechny tyto ingredience časem rozloží

Čtěte také:

Vybudujte si domácí vermikompostér. Poradíme, jak založit kompost

Bioodpad není odpad. Kompostování přináší samá pozitiva

Stop plýtvání! Naučíme vás, jak zpracovávat zbytky jídla

Výhody kompostování

Kompostování má nesporně mnoho výhod. Mezi ty největší rozhodně patří:

Snížení množství odpadu –⁠ místo toho, abychom vyhodili zbytky jídla, je jednoduše dáme do kompostu a přeměníme na užitečnou surovinu. Snižujeme tedy plýtvání potravinami a pomáháme minimalizovat náš dopad na životní prostředí.

Obohacování půdy – kompostování pomáhá půdě, aby mohla zadržovat více vlhkosti i živin. Rovněž kompost pomáhá zabránit půdní erozi.

Eliminace syntetických hnojiv – když budete používat kompost, nepotřebujete využívat syntetická hnojiva. Kompost má oproti nim navíc tu výhodu, že neobsahuje škodlivé chemikálie a půdě navíc ještě pomáhá.

Kompostování: Co všechno lze kompostovat?

Než se do kompostování pustíte, měli byste si zjistit, co všechno můžete do kompostu dávat a čemu je naopak vhodné či důležité se zcela vyhnout. Kompostovat lze téměř většinu organických materiálů, například zbytky ovoce a zeleniny nebo shnilou zeleninu i ovoce, odřezky pokojových rostlin, zbytky po vylouhování bylin na čaj, vaječné skořápky, ořechové skořápky (krom vlašských ořechů), vlasy a zvířecí srst, nebělené papírové ubrousky, ekologický rozložitelný toaletní papír, posekanou trávu, shrabané listí, květiny, piliny či dřevěné třísky. 

Do kompostu lze zužitkovat veškeré zbytky

Naopak některé, i když organické ingredience, do kompostu nepatří. Mohou totiž například přitahovat škůdce či hlodavce. Anebo obsahují škodlivé či nevhodné sloučeniny. Patří sem výkaly domácích zvířat, použité stelivo, zbytky a kosti z masa a ryb, listy a větve ořešáku (uvolňují sloučeninu, která je pro rostliny toxická), popel z kamen či dřevěné uhlí, tuk nebo olej na vaření, pečivo, napadené či nemocné rostliny.

Jak začít s kompostováním?

Nejprve si určete místo, kde kompost založíte. Měla by to být větší plocha, ideálně ve stínu a s dostatkem drenáže. Rovněž by to měla být snadno dostupná část zahrady, kam se ale běžně nedostanou zvířata. Budete-li kompostovat doma, pak si jednoduše pořiďte kompostovací nádobu. Dá se koupit téměř ve všech prodejnách s domácími nebo zahradnickými potřebami. 

Jakmile budete na kompostování připraveni, můžete začít přidávat organický materiál. Ideálně je doporučeno střídat hnědé a zelené materiály ve vrstvách. Mezi zelené materiály patří především potraviny a květiny, mezi hnědé materiály se pak řadí větve, papír, sláma, piliny či dřevěné štěpky. 

Vytvořenou hromadu je pak vhodné pravidelně obracet, abyste zajistili efektivitu kompostování. Použít k tomu můžete lopatu nebo vidle. Do kompostu tak přivedete i vzduch a vlhkost, což je potřeba. Obracet kompost je vhodné zhruba jednou týdně, záleží však na jeho velikosti.

Počítejte také s tím, že potrvá několik týdnů až rok, než se všechny materiály zcela rozloží. Kompost, který je připravený k využití, je tmavě hnědý a drobí se, podobně jako půda. Rovněž by měl mít zemitou vůni a nesmí obsahovat žádné velké kusy původně vloženého materiálu.

Nyní už tedy můžete svůj kompost využít pro zahradu nebo pro pokojové květiny.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...