Vyzkoušíte kompostování?

Chystáte se založit kompost a začít s kompostováním? Poradíme vám, jak na to

Kompostování je proces, při kterém se organická hmota, jako jsou zbytky potravin, listí či tráva, rozkládá na půdu. Je to tedy ideální způsob, jak recyklovat zbytky z kuchyně a třeba i nevyužité přebytky ze zahrady. Díky kompostování budete mít na zahradě mnohem kvalitnější půdu.

Skvělá zpráva je i to, že kompostování je velice jednoduché a nestojí vlastně ani žádné peníze. A nenechte se mýlit: kompostování není jen pro ty, kteří mají zahradu. Malý kuchyňský kompost si můžete založit třeba i v bytě. A hlínu pak využít třeba do květináčů s kytkami.

Co je to kompost a kompostování?

Kompost je vlastně organická hmota, kterou je možné přidávat do půdy, abychom podpořili rostliny v jejich růstu. K výrobě kompostu se využívají výhradně přírodní materiály, které bychom jinak vyhodili, například zbytky jídla, odřezky ovoce a zeleniny, shrabané listí, posekanou trávu a podobně. V kompostu se totiž všechny tyto ingredience časem rozloží

Čtěte také:

Vybudujte si domácí vermikompostér. Poradíme, jak založit kompost

Bioodpad není odpad. Kompostování přináší samá pozitiva

Stop plýtvání! Naučíme vás, jak zpracovávat zbytky jídla

Výhody kompostování

Kompostování má nesporně mnoho výhod. Mezi ty největší rozhodně patří:

Snížení množství odpadu –⁠ místo toho, abychom vyhodili zbytky jídla, je jednoduše dáme do kompostu a přeměníme na užitečnou surovinu. Snižujeme tedy plýtvání potravinami a pomáháme minimalizovat náš dopad na životní prostředí.

Obohacování půdy – kompostování pomáhá půdě, aby mohla zadržovat více vlhkosti i živin. Rovněž kompost pomáhá zabránit půdní erozi.

Eliminace syntetických hnojiv – když budete používat kompost, nepotřebujete využívat syntetická hnojiva. Kompost má oproti nim navíc tu výhodu, že neobsahuje škodlivé chemikálie a půdě navíc ještě pomáhá.

Kompostování: Co všechno lze kompostovat?

Než se do kompostování pustíte, měli byste si zjistit, co všechno můžete do kompostu dávat a čemu je naopak vhodné či důležité se zcela vyhnout. Kompostovat lze téměř většinu organických materiálů, například zbytky ovoce a zeleniny nebo shnilou zeleninu i ovoce, odřezky pokojových rostlin, zbytky po vylouhování bylin na čaj, vaječné skořápky, ořechové skořápky (krom vlašských ořechů), vlasy a zvířecí srst, nebělené papírové ubrousky, ekologický rozložitelný toaletní papír, posekanou trávu, shrabané listí, květiny, piliny či dřevěné třísky. 

Do kompostu lze zužitkovat veškeré zbytky

Naopak některé, i když organické ingredience, do kompostu nepatří. Mohou totiž například přitahovat škůdce či hlodavce. Anebo obsahují škodlivé či nevhodné sloučeniny. Patří sem výkaly domácích zvířat, použité stelivo, zbytky a kosti z masa a ryb, listy a větve ořešáku (uvolňují sloučeninu, která je pro rostliny toxická), popel z kamen či dřevěné uhlí, tuk nebo olej na vaření, pečivo, napadené či nemocné rostliny.

Jak začít s kompostováním?

Nejprve si určete místo, kde kompost založíte. Měla by to být větší plocha, ideálně ve stínu a s dostatkem drenáže. Rovněž by to měla být snadno dostupná část zahrady, kam se ale běžně nedostanou zvířata. Budete-li kompostovat doma, pak si jednoduše pořiďte kompostovací nádobu. Dá se koupit téměř ve všech prodejnách s domácími nebo zahradnickými potřebami. 

Jakmile budete na kompostování připraveni, můžete začít přidávat organický materiál. Ideálně je doporučeno střídat hnědé a zelené materiály ve vrstvách. Mezi zelené materiály patří především potraviny a květiny, mezi hnědé materiály se pak řadí větve, papír, sláma, piliny či dřevěné štěpky. 

Vytvořenou hromadu je pak vhodné pravidelně obracet, abyste zajistili efektivitu kompostování. Použít k tomu můžete lopatu nebo vidle. Do kompostu tak přivedete i vzduch a vlhkost, což je potřeba. Obracet kompost je vhodné zhruba jednou týdně, záleží však na jeho velikosti.

Počítejte také s tím, že potrvá několik týdnů až rok, než se všechny materiály zcela rozloží. Kompost, který je připravený k využití, je tmavě hnědý a drobí se, podobně jako půda. Rovněž by měl mít zemitou vůni a nesmí obsahovat žádné velké kusy původně vloženého materiálu.

Nyní už tedy můžete svůj kompost využít pro zahradu nebo pro pokojové květiny.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.