Stop plýtvání! Naučíme vás, jak zpracovávat zbytky jídla
Plýtvání je poměrně závažný problém. A zdaleka se netýká jen jednotlivců, ale i například i obchodních řetězců. Odhaduje se, že až třetina potravin se ročně vyhodí. Začněte žít šetrněji a naučte se zpracovávat i veškeré zbytky jídla. Poradíme vám jak.
Plýtvání vyčerpává přírodní zdroje, zvyšuje emise skleníkových plynů a tím přispívá ke změně klimatu. I některé obchodní řetězce se už učí, jak plýtvání zamezit. Potraviny, které už nemůže prodávat, přesto jsou stále ještě v pořádku, dávají do potravinových bank nebo věnují například do zoo. Stále jsou však ještě takové obchody, které zbytky jídla nemilosrdně vyhodí do kontejnerů, jejichž obsah je určen k likvidaci. Zastavme plýtvání a začněme u sebe samých!
Zamezte plýtvání, ušetříte svoji peněženku i planetu
Sami můžeme podniknout hned několik účinných kroků k tomu, abychom plýtvání zamezili. Jednak je vhodné předem plánovat, co nakoupíme. Tím se vyvarujeme nákupu zbytečností, které bychom třeba ani nespotřebovali. Navíc i méně utratíme. Kupujte výhradně jen to, co potřebujete. A v neposlední řadě je nezbytné naučit se doma potraviny správně skladovat, aby se nekazily.
Jak ušetřit v domácnosti? Pozor na kapající kohoutky i plýtvání jídlem
Zero Waste neboli nulový odpad: Přestaňte plýtvat s jídlem a šetřete peněženku i přírodu
Stop plýtvání: Melounové slupky nevyhazujte
Už žádné zbytky jídla. Oblíbená letní pochoutka je už opět na pultech obchodů za rozumnou cenu. Věděli jste, že i melounové slupky jsou pochoutkou, kterou nemusíte vyhazovat? Slupky stačí povařit ve směsi vody, cukru, soli a octa. Jakmile změknout, dejte je do ledničky a nechte do druhého dne odležet. Chcete-li, můžete k nim přidat i oblíbené koření. Meloun tak zužitkujete beze zbytku a zamezíte plýtvání.
Stop plýtvání: Vývar z kostí
Že vám zbyly kosti od oběda? Nevyhazovat, nepodporujte plýtvání! Zalijte je studenou vodou, přikryjte pokličkou a dejte pomalu vařit. Vývar z kostí se vaří klidně i den a půl. Jakmile je hotový, sceďte jej, přelijte do sklenic a otočte dnem vzhůru. Jakmile sklenice zchladnou, uložte je to ledničky. Vývar z kostí můžete následně využít nejen jako základ polévky, ale i na omáčku nebo do nádivky.
Stop plýtvání: Chlebové krutony
Co děláte se starým nespotřebovaným chlebem? Tedy jen tvrdším, nesmí být plesnivý. Pokud už nevíte co s ním a jedlý vám příliš nepřipadá, udělejte z něj chlebové krutony. Žádné plýtvání! Chleba (případně jakékoliv jiné pečivo) nakrájejte na malé kostky, potřete olejem nebo směsí oleje a koření a rozložte na plech. Pečte 15 minut při teplotě 200 stupňů. Domácí krutony se hodí do polévky nebo třeba na salát.
Stop plýtvání: Zeleninové chipsy
Podobně jako s chlebem můžete naložit s listovou zeleninou. Zbytky jídla do koše rozhodně nepatří a listová zelenina přímo vybízí k tomu, abychom si z ní vyrobili nějakou lahůdku. Potřete zbytky jídla olivovým olejem, posypte kořením a dejte péct do trouby na vysokou teplotu. Stačí jen pár minut a máte skvělou dobrotu například k vínu. Navíc i zdravou a bez plýtvání.
Stop plýtvání: Zelenina pěstovaná ve vodě
Napadlo vás někdy, že zbytky zeleniny nemusíte vyhazovat, ale můžete je dál pěstovat? Tím naprosto eliminujete plýtvání a ještě ušetříte, protože za jednu cenu si danou rostlinu vypěstujete hned několikrát. Odkrojený kus stonku dejte do vody a uvidíte, jak rychle začne znovu klíčit. Ovšem pozor, vodu je nutné každý den měnit. Pěstování zeleniny ve vodě funguje dobře například u zelené jarní cibulky, u pórku nebo u celeru. A pokud se vám nechce pěstovat, pak si ze zbytků odkrojené zeleniny můžete připravit i pomalu tažený zeleninový vývar.
Stop plýtvání: Jezte nejen plody, ale i listy!
Odkrajujete “to zelené nahoře” z ředkviček, mrkve nebo z červené řepy? Od teď už na to zapomeňte. Vyhazujete to nejlepší! Zelené části odkrojte a využijte například do salátu, do polévky anebo si z listů přiravte lahodné pesto. Obzvlášť chutné je právě z listů červené řepy. Už žádné plýtvání!
Stop plýtvání: Kávová sedlina jako hnojivo
Kdo by si nedal rád šálek dobré kávy? Ale co s tou sedlinou? Tady přeci nejde o žádné plýtvání! Tak to pozor, nenechejte se mýlit. I kávovou sedlinu můžete využít hned několika způsoby. Nepodporujte plýtvání! Kávová sedlina je jednak vynikajícím přírodním hnojivem pro rostliny a přidává se k nim, aby lépe rostly. Navíc také pomáhá lákat žížaly. A kávovou sedlinu můžete využít i pro krásu. Je ideálním základem pro “anti-age” peeling. Aplikujte jej ideálně dvakrát týdně, změny uvidíte velmi brzy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku