Vypěstujte si mikrogreens, dodáte tím tělu pořádnou porci vitamínů
Mikrogreens neboli velmi mladé první zelené lístky, které se objevují ze sazenic nebo ze zeleniny, jsou doslova nabité cennými látkami. Využít je můžete ihned jak se zazelenají anebo z nich můžete nechat vyrůst plnohodnotnou zeleninu. Rozhodně tak prospějete svému zdraví. Zvlášť přes zimu, kdy vitamínů a minerálů ve stravě konzumujeme většinou méně.
Obecně se mikrogreens používají jako ozdoba pokrmů. Zejména pak k dozdobení polévek nebo salátů. Ale můžete si je dát pochopitelně jen tak. Třeba na chléb s máslem. Nebo si je umixujte do svého oblíbeného smoothie. Obsah živin se v mikrogreens bude lišit v závislosti na tom, jaká semena zasadíte. Vždy ale mějte na paměti, že velice mladé zelené výhonky budou mít mnohem vyšší nutriční hodnotu než vzrostlá rostlina.
Mikrogreens nejsou jen ozdobou
Ač jsou mikrogreens využívány zejména jako dekorace, nabízejí konzumentům mnohem více. Díky své aromatické chuti zpestří chuť jídel. Rovněž mají vysokou nutriční hodnotu. Zejména se mohou pochlubit vysokým obsahem draslíku, železa, zinku, hořčíku a mědi. Jsou i plné antioxidantů a vitamínů, nechybí především vitamín C a vitamíny skupiny B.
Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?
Domácí pěstování mikrogreens
Nejprve je třeba pořídit si semínka. Buď si můžete koupit již namixovaná a z nich si své mikrogreens vypěstovat. Nebo si kupte jednotlivé druhy a namixujte si vlastní směs. Všechno, co budete potřebovat, je miska, trochu zeminy nebo vata, voda a vybraná semínka. Případně můžete využít služeb nakličovací misky. Mezi nejoblíbenější mikrogreens patří roketa nebo rukola, ředkvička, listy červené řepy, hrášek, špenát, salát či koriandr. Až je vyzkoušíte, poznáte, že chuťové rozdíly mezi nimi jsou vcelku značné. A jak tedy na to?
- Nádoba na pěstování mikrogreens musí být dokonale čistá, jinak by se mohla začít tvořit plíseň.
- Na dno misky dejte zeminu nebo položte namočenou vatu.
- Semena nasypte do misky v tenké vrstvě.
- Nakonec je ještě postříkejte vodou z rozprašovače. To pak opakujte jednou nebo dvakrát denně. Podle potřeby. Pamatujte na to, že semena nesmí za žádnou cenu vyschnout. Zároveň ale rovněž nesmí stát ve vodě. Mikrogreens můžete pěstovat na okenním parapetu, na kuchyňské lince a v sezóně i venku. Musí být pro ně ale dostatečně teplo i přes noc.
Mikrogreens k jídlu
Semena začnou klíčit poměrně rychle, většinou už po několika dnech. Počkejte, až dorostou délky alespoň pět centimetrů a můžete sklízet. Pěstujete-li je v hlíně, bude třeba mikrogreens před konzumací důkladně umýt. A jíst je můžete jen tak. Báječné jsou například v ranní zeleninové kaši. Hodí se ale i do sendvičů nebo třeba omáček. Využití je už jen na vás. Rozhodně vám ale tělo za jejich konzumaci poděkuje. S každou porcí mikrogreens mu totiž dodáte pořádnou dávku vitamínů, minerálů a dalších cenných látek.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku