Vypěstujte si vlastní multivitamín. Goji neboli kustovnice čínská je dokonale nabitá vitamíny
Goji je rostlinou, která na českých zahradách příliš k vidění není. Její sušené plody jsme si už sice zvykli kupovat, ale do pěstování jsme se ještě neodvážili pustit. Přitom se není čeho bát. Pěstování goji čili kustovnice čínské není vůbec náročné. Odmění se nám pěkným keřem a chutnými plody.
Ale to není všechno, neboť goji je odpradávna léčivou rostlinou. A léčivé jsou také její listy, semena, kůra i kořeny. Na těch si ovšem už nepochutnáte jako na plodech. Ovšem pro alternativní léčbu některých obtíží jsou nenahraditelné.
Goji čili kustovnice čínská
Kustovnice čínská se nejhojněji pěstuje na území autonomní provincie Ningxia. Ta se nachází v severní části centrální Číny a leží na úpatí obrovského skalního masivu, který na severovýchodě navazuje na Himaláje. A právě v této oblasti se na počest goji konají slavnosti. Probíhají vždy v srpnu, v období sklizně a trvají až několik dnů. Za povšimnutí stojí také to, že právě zde žije nejvíce stoletých obyvatel Číny.
Goji a její botanické zařazení
Kustovnice čínská patří do čeledi lilkovitých a je tedy blízkou příbuznou brambor, paprik či tabáku. Zároveň je ale příbuzná s jedovatými bylinami, obsahujícími tropanové alkaloidy. Nemusíte však mít obavu, otrava z goji rozhodně nehrozí! Ba právě naopak. Našemu zdraví může jen prospět. Goji je opadavý a trnitý keř. Tvoří dlouhé, převislé větve a hodně se rozrůstá. Jak do výšky, tak do šířky. Není výjimkou, že kustovnice doroste třeba i do tří metrů výšky. Při řízeném pěstování na zahrádce je proto vhodné keř seřezávat kvůli plodům tak, aby vytvořil kmínek a korunku. I když prvotní důvod pro pěstování goji doma na zahradě jsou plody, zároveň si pořídíme velmi pěkný okrasný keř. Když kvete, má krásné malé fialové kvítky. Z těch se následně tvoří oranžovočervené plody, které jsou tvarem podobné šípkům. Počítejte však s tím, že se plody na keři objeví až druhým nebo třetím rokem po výsadbě.
Pěstování goji není nic náročného
Vypěstovat goji na vlastní zahradě není vůbec složitého, zvládne to i zahradnický začátečník. Kustovnice čínská potřebuje k životu pouze tři věci:
1/ Dostatek slunečního svitu – aby goji správně rostla, vyžaduje přímé sluneční světlo. Paprskům ji vystavte naplno zcela bez obav. I přes parné léto jí bude na slunci dobře.
2/ Lehká půda – máte-li na zahradě půdu s převahou jílu, namíchejte ji s pískem. Kyprá písčitá půda je pro goji nejvhodnější. Ne, že by se v těžší půdě přestala vyvíjet, nicméně bude se jí dařit o něco méně. Lehčí půda je proto vhodnější, její pH by mělo být okolo 8.
3/ Mírná zálivka – i když má goji velmi ráda slunce, s tekutinami to raději moc nepřehánějte.
Kustovnice čínská: Setba a sklizeň
Vysít goji ze semínek letos už nestihnete, to se dělá nejčastěji v březnu nebo dubnu. Avšak pro sazeničky je ten nejlepší čas. Ty se mohou dávat do země právě v období duben-květen. A můžete je pochopitelně pěstovat nejen na záhonku, ale i v květináči.
Plody je pak vhodné sklízet tehdy, až jich bude plný keř. A možná právě tato fáze je na pěstování goji ta nejnáročnější. Platí totiž, že plodů bychom se během růstu nikdy neměli dotýkat. Při sběru bobulí goji pak buďme obezřetní na případné otlačení nebo poškození, to je samozřejmě nežádoucí. Sbíráme tedy nanejvýš opatrně, ideálně za slunného počasí a nikdy ne po dešti. Plody sušíme v polostínu. Neměly by ležet ve vrstvách, nýbrž jednotlivě rozmístěny například na plechu či na jiné větší podložce. Zbytečně s plody nemanipulujeme. Mohlo by dojít ke ztrátě vitamínů a k výrazné ztrátě chuti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku