Znáte modrý čaj? Klitorie je pojmenována podle ženského přirození
Klitorie ternatská , anglicky známá jako butterfly pea, je tropická vytrvalá samosprašná liána. Umí se vyšplhat až do výšky šesti metrů. Krom toho, že může být pěknou ozdobou vaší zahrady, dá se z jejích květů připravit speciální modrý čaj. A ten je v mnoha ohledech pro naše zdraví velmi prospěšný.
Klitorie vyniká právě svými zvláštními květy, které jsou sytě modrofialové, někdy ale i bílé. Celý květ je složen tak, že připomíná svým tvarem ženské přirození s velkými a malými stydkými pysky a poštěváčkem. Právě odtud také pramení název této liány. A k čemu je dobrá?
Odkud se klitorie vzala?
Klitorie je tropická rostlina, různé zdroje uvádějí jako původní místo jejího výskytu buď rovníkovou Afriku, Indický oceán nebo indonéský ostrov Ternate. Nicméně v současnosti je rozšířena v rovníkové oblasti celého světa. Nejlépe tato liána prospívá na plném slunci při teplotách mezi 15 a 35 stupni Celsia, při nižších teplotách její výhonky hynou. Není považována za mrazuvzdornou, ale pokud je rostlina dobře zakořeněná a stonky dřevnaté, někdy se může stát, že po nárůstu teplot znovu obrazí.
Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let
Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí
Pěstování klitorie v našich podmínkách
V našich končinách je možné klitorii pěstovat venku jako letničku, nebo pak ve vytápěném skleníku, jako pokojovou či přenosnou rostlinu po více let. Snadno se množí semeny. Klitorie má nejraději neutrální až slabě zásadité nepřemokřené písčité, hlinité i jílovité středně úrodné půdy, ale roste i v mírně kyselé zemině. Vcelku dobře snáší sucho, avšak lépe prospívá při pravidelné zálivce. Na kořenech této bobovité liány symbioticky žijí bakterie vázající vzdušný dusík, její pěstování tak hnojí půdu.
K čemu je klitorie dobrá?
Klitorie se pěstuje se jako okrasný druh, používá se i při rekultivacích bývalých lomů, jako zelené hnojivo nebo krmivo pro zvířata. Nezralé lusky je možné používat i jako zeleninu, ale zralá semena již mají silné projímavé účinky. Kořeny klitorie mají vysoký obsah saponinů a hořkých fenolických látek taninů, v lidové asijské medicíně se jim přisuzují projímavé, močopudné, antiparazitické a protizánětlivé účinky, při aplikaci zevně na kůži hojivé a zklidňující vlastnosti.
Největší využití ale nalézají výrazné modré jedlé květy této tropické liány. Nejsou u nich známy žádné nežádoucí účinky, běžné dávkování bývá okolo pěti až deseti květů za den, měly by být bezpečné a vhodné i pro děti. Modré květy klitorie obsahují řady bioaktivních látek rozpustných v tucích i ve vodě. Ukrývá v sobě látky s možným působením proti zánětům a rakovinnému bujení. Významná je také přítomnost mnoha antioxidačních fenolických sloučenin.
Klitorie pohledem alternativní medicíny
Květy klitorie patří mezi tradiční ajurvédské bylinky, označují se názvem Aparajita. Přisuzuje se jim působení proti překyselení žaludku a jiným trávicím problémům, proti zadržování tekutin v těle, horečce a bolestem. Nejčastěji se ale doporučují pro své pravděpodobné slabé zklidňující, antistresové a protiúzkostné účinky, pro podporu paměti a myšlení a možnou prevenci epileptických záchvatů a úlevu při psychických chorobách. Dle tradiční čínské medicíny údajně díky svému tvaru povzbuzují ženskou sexualitu. Předmětem výzkumů je kromě již možných zmíněných vlastností i jejich pozitivní vliv na fungování jater, proti astmatu, chronické bronchitidě a cukrovce.
Klitorie jako přírodní barvivo
Vodný výluh z květů klitorie ternatské díky anthokyanidinům barevně reaguje na změny pH, a právě toho se hojně využívá v kuchyni. V silně kyselém prostředí (při pH jedna až tři) má výluh z květů klitorie růžovočervenou barvu, kolem pH pět sytě růžovofialovou, při pH šest fialovou, v neutrálním prostředí modrou, v mírně zásaditém prostředí (při pH 9) světle modrozelenou, kolem pH jedenáct až dvanáct černozelenou barvu a ve velmi zásaditém prostředí (o pH více třináct) žlutou barvu.
Barevná klitorie na talíři
V malajské, thajské a barmské kuchyni se pomocí květů barví namodro rýže i jiné jídlo a nápoje, po přidání citrónu či jiné kyselé složky se barva mění na růžovou. Květy je rovněž možné smažit v těstíčku, dělat z nich výrazně barevný teplý čaj i studené limonády, zdobit jimi pokrmy a také barvit namodro gin, který po přidání perlivé vody či toniku zrůžoví.
Klitorie: Barevná limonáda
Přísady:
- 30 modrých květů klitorie ternatské
- 1 hrnek citrónové šťávy
- med či jiné sladidlo
- drcený led
- perlivá voda
Příprava:
Květy klitorie zalijeme 2,5 hrnky vařící vody a necháme 30 minut louhovat. Poté scedíme, modrý výluh necháme zchladnout na pokojovou teplotu a zamrazíme ve tvořítkách na led. Modré ledové kostky nadrtíme, například v mixéru. Citrónovou šťávu dle své chuti osladíme. 6 sklenic naplníme do 1/3 výšky obyčejným drceným ledem a zbylé 2/3 výšky modrým drceným ledem. Do sklenic rozdělíme oslazenou citronovou šťávu, dolijeme perlivou vodou, ozdobíme modrým drceným ledem a limonády s přechodem barev od světle žluté přes růžovou a fialovou do modré ihned servírujeme.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku