Čaj z klitorie mění barvu podle toho, jakou vodou jej zalijete

Znáte modrý čaj? Klitorie je pojmenována podle ženského přirození

Klitorie ternatská , anglicky známá jako butterfly pea, je tropická vytrvalá samosprašná liána. Umí se vyšplhat až do výšky šesti metrů. Krom toho, že může být pěknou ozdobou vaší zahrady, dá se z jejích květů připravit speciální modrý čaj. A ten je v mnoha ohledech pro naše zdraví velmi prospěšný.

Klitorie vyniká právě svými zvláštními květy, které jsou sytě modrofialové, někdy ale i bílé. Celý květ je složen tak, že připomíná svým tvarem ženské přirození s velkými a malými stydkými pysky a poštěváčkem. Právě odtud také pramení název této liány. A k čemu je dobrá? 

Odkud se klitorie vzala?

Klitorie je tropická rostlina, různé zdroje uvádějí jako původní místo jejího výskytu buď rovníkovou Afriku, Indický oceán nebo indonéský ostrov Ternate. Nicméně v současnosti je rozšířena v rovníkové oblasti celého světa. Nejlépe tato liána prospívá na plném slunci při teplotách mezi 15 a 35 stupni Celsia, při nižších teplotách její výhonky hynou. Není považována za mrazuvzdornou, ale pokud je rostlina dobře zakořeněná a stonky dřevnaté, někdy se může stát, že po nárůstu teplot znovu obrazí. 

Čtěte také:

Ibišek snižuje krevní tlak

Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let

Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí

Pěstování klitorie v našich podmínkách

V našich končinách je možné klitorii pěstovat venku jako letničku, nebo pak ve vytápěném skleníku, jako pokojovou či přenosnou rostlinu po více let. Snadno se množí semeny. Klitorie má nejraději neutrální až slabě zásadité nepřemokřené písčité, hlinité i jílovité středně úrodné půdy, ale roste i v mírně kyselé zemině. Vcelku dobře snáší sucho, avšak lépe prospívá při pravidelné zálivce. Na kořenech této bobovité liány symbioticky žijí bakterie vázající vzdušný dusík, její pěstování tak hnojí půdu.

K čemu je klitorie dobrá?

Klitorie se pěstuje se jako okrasný druh, používá se i při rekultivacích bývalých lomů, jako zelené hnojivo nebo krmivo pro zvířata. Nezralé lusky je možné používat i jako zeleninu, ale zralá semena již mají silné projímavé účinky. Kořeny klitorie mají vysoký obsah saponinů a hořkých fenolických látek taninů, v lidové asijské medicíně se jim přisuzují projímavé, močopudné, antiparazitické a protizánětlivé účinky, při aplikaci zevně na kůži hojivé a zklidňující vlastnosti.

Největší využití ale nalézají výrazné modré jedlé květy této tropické liány. Nejsou u nich známy žádné nežádoucí účinky, běžné dávkování bývá okolo pěti až deseti květů za den, měly by být bezpečné a vhodné i pro děti. Modré květy klitorie obsahují řady bioaktivních látek rozpustných v tucích i ve vodě. Ukrývá v sobě látky s možným působením proti zánětům a rakovinnému bujení. Významná je také přítomnost mnoha antioxidačních fenolických sloučenin.

Klitorie pohledem alternativní medicíny

Květy klitorie patří mezi tradiční ajurvédské bylinky, označují se názvem Aparajita. Přisuzuje se jim působení proti překyselení žaludku a jiným trávicím problémům, proti zadržování tekutin v těle, horečce a bolestem. Nejčastěji se ale doporučují pro své pravděpodobné slabé zklidňující, antistresové a protiúzkostné účinky, pro podporu paměti a myšlení a možnou prevenci epileptických záchvatů a úlevu při psychických chorobách. Dle tradiční čínské medicíny údajně díky svému tvaru povzbuzují ženskou sexualitu. Předmětem výzkumů je kromě již možných zmíněných vlastností i jejich pozitivní vliv na fungování jater, proti astmatu, chronické bronchitidě a cukrovce.

Klitorie jako přírodní barvivo

Vodný výluh z květů klitorie ternatské díky anthokyanidinům barevně reaguje na změny pH, a právě toho se hojně využívá v kuchyni. V silně kyselém prostředí (při pH jedna až tři) má výluh z květů klitorie růžovočervenou barvu, kolem pH pět sytě růžovofialovou, při pH šest fialovou, v neutrálním prostředí modrou, v mírně zásaditém prostředí (při pH 9) světle modrozelenou, kolem pH jedenáct až dvanáct černozelenou barvu a ve velmi zásaditém prostředí (o pH více třináct) žlutou barvu.

Barevná klitorie na talíři

V malajské, thajské a barmské kuchyni se pomocí květů barví namodro rýže i jiné jídlo a nápoje, po přidání citrónu či jiné kyselé složky se barva mění na růžovou. Květy je rovněž možné smažit v těstíčku, dělat z nich výrazně barevný teplý čaj i studené limonády, zdobit jimi pokrmy a také barvit namodro gin, který po přidání perlivé vody či toniku zrůžoví.

Klitorie ternátská

Klitorie: Barevná limonáda

Přísady:

  • 30 modrých květů klitorie ternatské
  • 1 hrnek citrónové šťávy
  • med či jiné sladidlo
  • drcený led
  • perlivá voda

Příprava: 

Květy klitorie zalijeme 2,5 hrnky vařící vody a necháme 30 minut louhovat. Poté scedíme, modrý výluh necháme zchladnout na pokojovou teplotu a zamrazíme ve tvořítkách na led. Modré ledové kostky nadrtíme, například v mixéru. Citrónovou šťávu dle své chuti osladíme. 6 sklenic naplníme do 1/3 výšky obyčejným drceným ledem a zbylé 2/3 výšky modrým drceným ledem. Do sklenic rozdělíme oslazenou citronovou šťávu, dolijeme perlivou vodou, ozdobíme modrým drceným ledem a limonády s přechodem barev od světle žluté přes růžovou a fialovou do modré ihned servírujeme.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...