Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?
Čaje z léčivých rostlin: Lze připravovat z jedné rostliny nebo je možné více rostlin smíchat a vytvořit směs. Míchání různých rostlin většinou tělu neškodí, ale přesto je třeba výrobě směsi věnovat pozornost. Při přípravě čaje je důležité rovněž i to, jakým způsobem a jak dlouho jej připravujete. Pozor na rychlé chlazení čaje! Při rychlém zchlazení se totiž ztrácí prospěšné látky.
Čajové koupele: Čaje užívané ke koupelím pomáhají hojit kožní problémy a urychlují hojení ran. Teplota nálevu k zevnímu použití by měla být mezi 35 a 40 °C a doba koupele cca 10 až 20 minut. Kromě čajových koupelí je možné použít i bylinkové obklady. Na poraněné oblasti je třeba je mít alespoň dvě hodiny.
Čaje je možné zevně používat i k čištění pokožky, zejména pleti se sklony k akné. Čistý bavlněný hadřík nebo ubrousek namočíme do vlažného čaje a omyjeme jím obličej.
Koupel z léčivých rostlin se připravuje přímo ve vaně. Teplota vody by měla být přibližně 35 °C, tak lze dosáhnout těch nejlepších výsledků. Po absolvování takovéto léčivé koupele je třeba po nějakou dobu odpočívat.
Dalšími možnostmi jsou masáže za pomoci bylinných olejů, použít lze i alkoholové výtažky z různých léčivých rostlin.
Bylinky podle horoskopu
Beran (21.3. - 20.4.)
Berani žijí obvykle v rychlém až bláznivém tempu. Mnohdy mají sklon svoje onemocnění přecházet a nedoléčit je. Trápívají je bolesti hlavy, možná právě z toho, že jdou často „hlavou proti zdi“. Jejich úkolem je naučit se mírnit a občas se zastavit. Berani také mohou trpět nespavostí a občasnou silnou nervozitou. Vhodný je pro ně chmel a bylinky podporující imunitu.
Chmelové šišky je možné zalít horkou vodou a připravit si z nich uklidňující čaj, nebo si je i zašít do polštářku, na kterém pak Beran odpočívá či spí. Chmel byl tradiční prostředek na čištění krve a jater, používal se jako projímadlo, proti vysoké teplotě, zažívacím obtížím, u otoků pro své schopnosti odvodňovat organismus. Látky obsažené v chmelu povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu, na organismus působí mírně močopudně a uklidňují stavy podrážděnosti. Tlumivý účinek se využívá při nespavosti.
Při nachlazení Berana povzbudí česnek a černý bez.
Býk (21.4. - 21.5.)
Tito zrozenci mívají v otázce zdravotního stavu většinou celkem štěstí a jejich zdraví bývá pevné. Čemu však nedokážou Býci odolat, bývá dobré jídlo a pití, z nestřídmosti v této oblasti potom vyplývají jejich potíže s trávením a žaludkem. Pro dobré zažívání lze Býkům doporučit odvar z artyčoku, puškvorec a mateřídoušku. Na choroby krku, které nejednoho Býka dokážou hodně vykolejit z běžného životního tempa, pomáhá podběl s trochou jitrocele.
Skvělou bylinkou je pro ně také petržel zahradní. Ta pomáhá odvádět vodu z organismu a působí jako mírná rostlinná desinfekce. U petržele se užívá jak kořen, tak i nadzemní část rostliny a její listy, ze kterých se připravuje odvar.
Blíženci (22.5. - 21.6.)
Blíženci by měli dbát na doléčování onemocnění dýchacích cest a pozornost věnovat nervům. Na rozčilování, které se Blížencům bohužel nevyhýbá, je pro ně ideální vůně konvalinky a popíjení odvarů z meduňky nebo kozlíku lékařského. Při kašli by měly Blíženci popíjet odvar z lněného semínka (běžně užívaného při trávicích potížích), s trochou citrónu a oslazený třeba medem. Obtíže se zahlcenou pamětí pomáhá těmto zrozencům řešit luční kmín.
Luční kmín je naším jediným domácím druhem používaným běžně jako koření. Je možné ho snadno zaměnit s jinými druhy této čeledi, jeho nažky se dají rozpoznat podle charakteristické vůně. V různých odrůdách se pěstuje na polích.
Rak (22.6. - 22.7.)
Rak je velmi citlivý a všechny jeho chmury a psychické propady se potom odráží na stavu jeho žaludku. Jeho látková výměna je pomalejší a tak zná potíže se shazováním pár kil navíc. Dříve či později se u něj rovněž objevují potíže s tlakem a někdy i hormonální nerovnováha.
Na rozpohybování metabolismu Rakovi spolehlivě zabere zázvor. Sušený lze zalít horkou vodou a popíjet z něj čaj oslazený medem nebo lze špetku čerstvého zázvoru přidat do čaje. Pro zrychlení látkové výměny je ideální mátový čaj. Ženy Račice zklidní svoje případné gynekologické potíže odvarem z měsíčku lékařského nebo kontryhelu.
Hlavní bylinkou Raků je máta peprná - silně aromatická bylina poskytující úlevu při špatném trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Dnes je nejvíce oceňována schopnost máty zklidňovat zažívací ústrojí, zmírňovat poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže.
Lev (23.7. - 22.8.)
Lvi by si měli dávat pozor na srdce a dbát o jeho zdraví, je totiž jejich nejcitlivějším orgánem. Na potíže s krevním tlakem lze Lvům doporučit odvary z heřmánku, měsíčku lékařského nebo třezalky tečkované.
Lev mívá potíže s orgány, které citlivě reagují na stres. V jídle Lva potěší byliny hořké chuti, jako jsou třeba petržel, bazalka, kardamom a koriandr. Při obtížích s játry a žlučníkem je to pak šťáva z řepy a výluh z artyčoku. Na potíže s tlakem, které se u mnoha Lvů rovněž často objevují, pomůže arnika.
Arnika se již po staletí využívá v léčitelství pro své protizánětlivé a hojivé účinky. Přípravky s obsahem arniky také zmírňují revmatické bolesti a pomohou i proti pocení či při sportu a tělesné námaze. Velmi blahodárně působí také na zhmožděniny či otoky.
Panna (23.8. - 22.9.)
Trávící systém Panny je citlivý, proto by si měly dávat obzvláště pozor na to, co jí. Přednost by měly dávat ovoci a zelenině před chemicky zpracovanými pokrmy.
Vhodné jsou pro ně bylinky napomáhající dobrému trávení. Takovou bylinou je například sléz maurský, který pomáhá při žaludečních a střevních problémech, rovněž při při suchém kašli, zahlenění a chrapotu a chrání všechny sliznice. Sléz je možné využít i na omývání při kožních vyrážkách, které tyto zrozence také občas potrápí, proto by měly nosit především bavlněné oblečení a vyhýbat se tomu syntetickému. Stres a napětí u Panny vyřeší čaj z majoránky nebo uklidňující levandule. Při nachlazeních pomůže černý bez a eukalyptus.
Váhy (23.9. - 23.10.)
Váhy mívají potíže s onemocněním ledvin a močového měchýře. Při těchto potížích je vhodné popíjet urologické čaje, například břízu nebo zlatobýl.
Celík zlatobýl je trvalka, asi metr vysoká, která pomáhá při onemocnění močových cest, působí dezinfekčně a rozpouští ledvinové kameny. Při potížích s močovými cestami a močovým měchýřem je též vhodné omezit pití kávy a alkoholu. Při stresu a velkém pracovním vytížení zase pomůže mateřídouška nebo meduňka. Na bolesti hlavy Vahám pomáhá sporýš lékařský.
Štír (24.10. - 22.11.)
Pro Štíry je vhodnou bylinkou meduňka lékařská a vřes. Účinky meduňky jsou uklidňující, pomáhá při poruchách spánku. Pití meduňkového nálevu prý napomáhá i inspiraci.
Vřes pomáhá při onemocnění ledvin, nemocech močových cest, zvětšení prostaty, průjmech, křečích, kolikách, nemocech jater, žlučníku, dně, artritidě, poruchách spánku, respiračních obtížích a kašli. Vhodnými bylinami pro Štíra je i ostružinové listí a pelyněk. Máte-li vyšší krevní tlak, pak sáhněte po česneku.
Střelec (23.11. - 21.12.)
U Střelců hrozí potíže s játry a trávením. Na tyto obtíže je vhodná pampeliška neboli smetánka lékařská. Je možné z ní popíjet čaj nebo její listy přidávat do salátů. Pampeliška podporuje funkci žlučníku, odstraňuje z těla škodlivé látky a celkově má povzbuzující účinky. Snižuje rovněž hladinu krevního cukru.
Játra Střelcům posílí čekanka. Tato rostlina s modrými květy podporuje trávení, činnost žlučníku a jater, látkovou výměnu a užívá se i při léčbě cukrovky.
Kozoroh (22.12. - 20.1.)
Kozorozi se obvykle těší dobrému zdraví a dožívají se vysokého věku. Jejich slabinou jsou však kosti, kolena a klouby. Jejich záliba v ostrých a kořeněných jídlech se může negativně odrazit ve stavu jejich pleti. Lze jim doporučit pravidelný pohyb, pro udržení kondice a celkové svěžesti. Na bolesti kloubů Kozorohům pomáhá koupel z březového listí a pokožce zase prospěje odvar z přesličky rolní.
Při angínách by měl mít Kozoroh při ruce čaj ze šalvěje, černého bezu, tymiánu a slézu lesního. Tato směs je vhodná i ke kloktání.
Přeslička rolní je oblíbenou bylinou v lidovém léčitelství. Čaj z přesličky doporučován při celkovém vyčerpání či tuberkuloze plic. Dále zdroje v oblasti léčitelství uvádějí použití při zánětu kostní dřeně, křečích v žaludku atd. Vnitřně se používá ve formě odvaru. Zevně se používá ve formě koupelí a bylinných obkladů. Pozor ale na dlouhodobé užívání, větší dávky způsobují nechutenství nebo nevolnost. Její užívání není vhodné ani během těhotenství. Je třeba být obezřetný i při jejím sběru. Ostatní druhy přesličky mohou mít toxické účinky.
Vodnář (21.1. - 20.2.)
Tito zrozenci mohou mít obtíže s trávicím systémem, krevním oběhem a játry. Jejich bylinkou je meduňka a kozlík lékařský, na trávení zas pomáhá majoránkový čaj. Kozlík lékařský je jednou z nejpopulárnějších rostlin používaných při úzkosti a nespavosti. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu. Obsahuje látky, které mají sedativní účinky.
Majoránka má zase schopnost podporovat vylučování trávicích šťáv a dezinfikovat. Používá se proto jako prostředek bojující s nemocemi trávicí trubice, jako jsou nadýmání, průjem, střevní koliky. Rovněž ji můžeme použít při nemocech z nachlazení. Majoránka také uvolňuje křeče hladkého svalstva.
Ryby (21.2. - 20.3.)
Bylinky na uklidnění jsou to pravé pro citlivé Ryby. Ztracený klid dokáže obnovit hrneček čaje z hlohu. Látky v hlohu zlepšují průtok krve v cévách vyživujících srdce, a tím napomáhají k optimálnímu fungování srdečního svalu. Svým zásahem do systému regulace organismu podporují vyrovnání zvýšeného či naopak sníženého krevního tlaku. Hloh je vhodný např. jako prevence nebo podpůrná léčba u srdečního infarktu či pro podporu funkce srdce u starších osob. V lidovém léčitelství se doporučuje i jako prostředek pro uklidnění nervů. Při nachlazení se Rybám doporučuje podběl a anýz.
Diskuse k článku
Veronika