Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Řada z nás se potýká s problémy, se kterými si tradiční medicína neví rady. Právě proto se těší celostní medicína, někdy nazývaná také jako alternativní medicína nebo holistická medicína, stále větší oblibě. Oba lékařské přístupy se sice zabývají naším zdravím, každý ale volí jiný způsob. Holistický přístup se zajímá o řadu věcí, které tradiční medicína opomíjí. Zjistěte, čím vším se celostní medicína odlišuje a jak nám může pomoci.

Čtěte také:

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Co je to celostní medicína?

Známe to každý. Ve stresu se dostaví bolest břicha, problémy se srdcem anebo řada jiných příznaků. Bez odstranění stresu se ale těchto zdravotních problémů zbavíme jen těžko. A právě s tím pracuje celostní medicína, jinak také známá jako alternativní nebo holistický přístup. Léčením naší psychické, duchovní i fyzické stránky dohromady, nám pomůže najít příčinu fyzických, ale i psychických obtíží. Mysl i tělo se dostanou do lepší harmonie. Přečtěte si více o homeopatii

Celostní medicína a tradiční medicína se v mnohém liší

Je bohužel celkem časté, že pacient má dlouhodobé problémy, se kterými navštěvuje nejrůznější lékařská oddělení, odborná pracoviště a kliniky. Zdravotní obtíže se ale nelepší, někdy se ani nezjistí jejich příčina. Mohou se rozvinout až v chronické onemocnění, které nás bude trápit dlouhodobě. Tradiční medicína zkrátka nemá odpověď na vše. Ačkoli se přínos nejrůznějších léků nedá popřít a v některých případech jsou nezbytné, celostní medicína dokáže poskytnout komplexnější pohled na naše onemocnění. V čem se celostní medicína liší od medicíny tradiční. 

Celostní medicína vs. tradiční medicína - hlavní rozdíly

  • Tradiční medicína se zaměřuje na příznaky, které nás trápí. Mohou to být bolavá záda, špatné zažívání anebo vracející se bolest hlavy. Často se už ale nedívá na lidské tělo jako na celek, ve kterém je vše navzájem propojené. A o to se celostní medicína snaží.
  • Celostní medicína přisuzuje velký vliv naší psychice. Stres, starosti anebo smutek se taktéž mohou promítnout do fyzického zdraví. Psychikou v tradiční medicíně se oproti tomu zabývají hlavně specializovaní lékaři, jako jsou psychologové a psychiatři.
  • Celostní medicína předpokládá, že zdravotní obtíže mohou být konfliktem duše a těla. Zkrátka, že celek je více než jeho jednotlivé části. Tradiční medicína se oproti tomu soustředí jen na jednotlivé části.
  • Holistický přístup se více soustředí na pacientovy pocity a emoce. Tradiční medicína se většinou zabývá hlavně výsledky testů, rozborů a vyšetření.
  • Kromě samotné léčby dává celostní medicína důraz také na správnou výživu, pohyb a prevenci. Považuje je za důležitou součást péče o zdraví. Klasická medicína s nimi většinou pracuje až při výskytu onemocnění.
  • Řada onemocnění, jak je revmatoidní artritida, vysoký krevní tlak anebo bolest zad se neobjevuje z ničeho nic. Souvisí se stářím a životním stylem. Zatímco tradiční medicína řeší problém až když nastane, holistický přístup se snaží těmto nemocem rovnou předejít.
  • Tradiční medicína více pracuje s léčivy. Mohou být jak na chemické, tak na přírodní bázi. 

celostni medicina2

Jednou z metod celostní medicíny je Norbekova metoda

Holistický přístup pracuje se 4 úrovněmi člověka

Celostní medicína se zaměřuje na čtyři oblasti našeho těla, se kterými můžeme mít obtíže. Snaží se určit, ze které úrovně náš problém pramení. A tomu holistický přístup přizpůsobuje léčbu. Tradiční medicína oproti tomu většinou pracuje pouze s jednou z těchto úrovní, často fyzickou.

  1. Základní úroveň: Zahrnuje naší fyzickou část. Patří do ní tělo, všechny bolesti a projevy nemocí, se kterými se můžeme potýkat.
  2. Energetická úroveň: Na jejím zlepšení se podílí homeopatika, bylinky anebo léčitelé. Také se jí říká regulační. Přečtěte si více o homeopatice
  3. Psychická úroveň: Patří k ní vše spojené s psychikou. Naše mysl, vědomí i podvědomí. Dochází v ní k psychosomatickým příznakům, které se následně projevují v základní úrovni. Bez vyřešení problémů, které vznikají v psychice, nemůžeme psychosomatické příznaky odstranit. Špatná psychika, která se projevuje ve zdravotních problémech, může mít kořeny i v prožitých traumatech. Často takové události sahají až do dětství.
  4. Duchovní úroveňTýká se všeho, co přesahuje nás samotné. Víru v Boha, vesmírnou sílu či energii. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 05. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Děkuji za Váš komentář - trefně napsáno. I přesto, že jsem si ve svém článku stěžovala... tak tím rozhodně nec...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!