Citronová tráva – voňavá bylinka, která se dá využít v kuchyni i kosmetice

Citronová tráva – voňavá bylinka, která se dá využít v kuchyni i kosmetice

Citronová tráva léčí tělo i mysl

Citronová tráva je oblíbená nejen pro svoji nahořklou chuť, ale také pro blahodárné účinky. Citronová tráva totiž podporuje zdravé trávení a blahodárně tak působí na žaludek, střeva i celý trávicí trakt.  Pro své antibakteriální a antiseptické účinky je ale citronová tráva používána také k léčbě chřipky a nejrůznějších infekcí. Blahodárně navíc působí i na krevní tlak, optimalizuje totiž cukr v krvi a posiluje krevní oběhový systém. Zevně se pak citronová tráva používá ve formě nejrůznějších obkladů. Ty pomáhají při svalové bolesti a otokům. Citronová tráva ale nemá vliv pouze na naše tělo, tato rostlinka totiž příznivě ovlivňuje i naši mysl. Koupel z citronové trávy tak harmonizuje centrální nervový a lymfatický systém, napomáhá uvolnění a působí proti depresím. Vhodná je také při aromaterapii.

Použití citronové trávy má v thajské a indické kuchyni tradici

Citronová tráva je pevně spjata s asijskou a indickou kuchyní. Thajská, malajská, vietnamská ani indická kuchyně se bez této aromatické bylinky s příjemnou vůni i chutí neobejde a místní kuchaři ji mají vždy po ruce. Použít se při tom dá nejen čerstvá, ale i sušená citronová tráva v podobě koření. Další výhodu citronové trávy je to, že se dá zpracovat celá. Nakrájené spodní části výhonků se skvěle hodí do salátů, polévek i dalších pokrmů. Citronová tráva se skvěle hodí například k rybám či mořským plodům. Stvoly citronové trávy se pak používají podobně jako pórek nebo jiná naťová zelenina. Hodí se ale i k dochucení polévek. V tomto případě stačí stvoly citronové trávy svázat, vložit do pokrmu a na konci vaření je zase vytáhnout. Aroma z citronové trávy perfektně dochutí každé jídlo a zvýrazní jeho chuť.

Pro inspiraci uvádíme dva lahodné recepty s citronovou trávou, které stojí za vyzkoušení:

Thajské kari s citronovou trávou

Ingredience:

  • 1kg kuřecích prsou
  • 2 paličky citronové trávy
  • 800 ml kokosového mléka
  • 2 lžíce kari pasty
  • Zázvor
  • 100 g hub
  • 100 g hrášku
  • 100 g bambusových výhonků
  • 2 malé chilli papričky
  • Šťáva z 1 limetky
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 4 lžíce rybí omáčky
  • 2 lžíce krystalového cukru
  • Bazalka
  • Limetkové listy

Thajské kari s citronovou trávou - postup:

Kuřecí prsa omyjeme, očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Maso vložíme na rozpálenou pánev a zprudka orestujeme, odložíme stranou. Na stejné pánvi orestujeme všechnu zeleninu – pokrájené výhonky, papriku, houby i hrášek. Opékáme do změknutí asi 5 minut a opět odložíme stranou. Na pánvi poté rozpálíme olivový olej a smažíme kari pastu. K té přidáme asi polovinu kokosového mléka a chvíli povaříme. Do vzniklé směsi postupně přidáváme limetkové listy, citronovou trávu, na plátky nakrájený zázvor, rybí omáčku a chilli papričky. Necháme provařit. Poté přidáme připravené maso a zeleninu. Přilijeme zbytek kosového mléka a necháme provařit do zhoustnutí. Ozdobíme bazalkou a podáváme s rýží.

Krevetová polévka s citronovou trávou

Ingredience:

  • 500 g čerstvých krevet
  • 500 ml kokosového mléka
  • 100 g sójových klíčků
  • 1 lžíce citronové trávy
  • 5 kusů sušených chilli papriček
  • 2 malé cibule
  • 2 lžíce strouhaného zázvoru
  • 1 lžička krevetové pasty
  • 1 lžička mletého šafránu
  • olivový olej
  • máta na ozdobení

Krevetová polévka s citronovou trávou - postup:

Sušené chilli papričky namočíme do horké vody a necháme asi 15 minut odstát. Poté je necháme okapat a společně s nastrouhaným zázvorem, na jemno pokrájenou cibulí, šafránem, krevetovou pastou, citronovou trávou a dvěma lžícemi oleje je rozmixujeme od hladké směsi.

Krevety osmažíme na olivovém oleji do růžova. Zalijeme je asi tři čtvrtě litrem vody a vaříme 30 minut. Vývar z krevet poté zcedíme přes síto.

Rozmixovanou pastu z chilli papriček a dalších surovin vložíme do pánve a na rozpáleném oleji krátce orestujeme. Přilijeme vývar z krevet a kokosové mléko a necháme provařit. Poté přidáme krevety a vaříme, dokud nezčervenají. Na závěr přidáme okapané sójové výhonky a necháme je mírně prohřát. Hotovou polévku ozdobíme snítky máty a ihned podáváme.

Citronovou trávu si můžeme docela snadno vypěstovat i doma. Buď na zahrádce, nebo i za oknem. Z citronové trávy mnoho lidí připravuje také nálev - čaj. Jeho chuť přitom není na rozdíl od citronu vůbec kyselá.

Čaj z citronové trávy skvěle chutná i voní

Čaj z citronové trávy je velmi oblíbený po celém světě. Obchody vám dnes nabízí nejrůznější směsi obsahující citronovou trávu, která dodá čaji příjemnou vůni i lahodnou, jemně nahořklou chuť. Citronový čaj si ale snadno připravíte i doma. Stačí, když 2 lžičky čerstvé nebo sušené citronové trávy spaříte horkou vodou. Citronovou trávu ale můžete přidat i k dalším čajům. Skvěle se hodí například k čaji zelenému. I když se tráva jmenuje citronová, nemusíte se bát, hotový čaj totiž nebude kyselý. Citronová tráva po citronu pouze voní a chutná, jeho kyselost ale nepřebrala. I ti, kteří mají citlivý žaludek, si tak čaj z citronové trávy mohou v klidu vychutnat.

Použití citronové trávy v kosmetice

Použití citronové trávy se ale neomezuje pouze na kuchyň. Tato rostlina je totiž velmi oblíbená i v kosmetice. Používá se k přípravě parfémů, vonných koupelí i olejů. Díky protizánětlivým účinkům má také blahodárný vliv na mastnou pleť a rozšířené póry, přidává se tak také do nejrůznějších krémů a pleťových tonik. Chcete i vy vyzkoušet, jaký vliv má použití citronové trávy na pleť? Naneste citronový čaj na tamponek a pravidelně s ním čistěte pleť, uvidíte, že vaše pleť bude brzy svěží, bez ošklivých skvrn a mastnot.

Pěstování citronové trávy

Citronovou trávu samozřejmě koupíte v obchodech i na tržnicích a to jak v čerstvé, tak sušené podobě. Nic ale nenahradí čerstvě utrženou snítku citronové trávy z květináče za oknem. Vypěstovat si tuto rostlinku doma při tom není těžké. Stačí dodržet několik základních pravidel.

Kupte kvalitní semínka citronové trávy

Pokud chcete pěstovat citronovou trávu doma, máte dvě možnosti. V zahradnictví si můžete koupit již vyklíčenou rostlinu a pokračovat v jejím pěstování. My vám ale doporučujeme začít od píky a koupit si obyčejná semínka citronové trávy. Balení semínek není drahé, dáte za něj maximálně 100 korun. Počáteční investice tak není nijak vysoká. Myslete ale na to, že klíčivost semínek citronové trávy je poměrně nízká – pohybuje se pouze kolem 30 %. Z pytlíčku semínek by vám ale i přesto mělo vyrůst několik desítek rostlin, které bohatě postačí vaší potřebě.

Úspěšné vyklíčení citronové trávy

Na misku umístěte vrstvu středně těžkého a dobře propustného substrátu, rozmístěte na něj semínka a ty lehce zasypte další zeminou. Vše lehce zalijte a přikryjte misku igelitovým sáčkem nebo sklem. Takto připravená semínka citronové trávy potřebují k vyklíčení 10 až 20 dní. Během této doby je nezapomínejte pravidelně rosit, aby nevyschla.

Péče o rostlinky

Když semínka vyklíčí, umístěte mladé rostlinky do květináče s propustnou hlinitopísčitou půdou. Rostlinky pocházejí z tropických oblastí, dopřejte jim proto teplotu 20 až 22 °C a bohatou zálivku. Dejte však pozor na přemokření půdy, stojatá voda totiž citronové trávě nesvědčí. Květináč tak raději nechte vždy vyschnout a poté rostlinku znovu zalijte. Pro zalévání potom doporučujeme používat odstátou vodu pokojové teploty. Kvalitu půdy samozřejmě můžete podpořit pravidelným hnojením. Myslete ale na to, že citronová tráva je určena ke konzumaci a vybírejte pouze přírodní hnojiva bez chemických složek.

Umístění citronové trávy

Citronovou trávu můžete v teplých měsících bez problému umístit na zahradu či terasu. Pěstování citronové trávy je ale možné i v bytě. Stačí, když umístíte květináč s citronovou trávou na jižní parapet a dopřejete rostlinkám dostatek tepla a světla. Na přímé letní slunko ale dejte pozor. Citronová tráva by mohla osychat, v parných dnech proto květináč raději odsuňte dál od okna.

Citronová tráva a její zazimování

Při správné péči a dostatku slunečních paprsků vám voňavá citronová tráva může vyrůst až do metrové výšky. Zimu ale tato tropická rostlina nesnáší příliš dobře. Pokud tak chcete, aby vám vydržela, věnujte jejímu zazimování obzvláště velkou péči. Rostlinku proto umístěte v chladné světlé místnosti o teplotě kolem 10 °C. Dopřejte jí při tom pouze mírnou, ale pravidelnou zálivku. Pokud ale pěstujete citronovou trávu v bytě, moc se toho pro vás nemění. Na jižním okně by citronová tráva měla přežít podobně jako ostatní pokojové rostliny.



Diskuse k článku

  • Redakce SZ

    15:24 30. 7. 2019 0
    Dobrý den, co přesně je napsané na obalu?
  • Marek

    22:13 6. 5. 2019 +1
    Já si koupil teď v Lídlu citronovou trávu zavařenou v nálevu ve skleničce, ale na obalu je napsané, že se má před konzumaci z pokrmu odstranit. Ona tedy není jedlá nebo je nějak škodlivá?

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...