Stromy jako součást slovanské magie. Jak se praktikuje magie stromů?
Přírodní medicína hovoří hlavně o bylinách a rostlinách, ale na stromy se zapomíná. Přitom právě stromy jsou důležitou součástí nejen lidového léčitelství, ale také magických obřadů. Magie stromů je něco, co velmi dobře znali naši předkové. Jen my jsme na to v průběhu let nějak pozapomněli.
V mnoha starých kulturách byly bylinám a stromům připisovány jisté magické vlastnosti. Například šalvěj je pověstná jako očišťovač od zlých sil a také dokáže ochránit. A podobně velkou sílu mají i mnohé stromy. Zjistěte, k čemu je magie stromů vlastně dobrá.
Stromy, magie stromů a spiritualita
Strom nebo keř jako by byl u starých kmenů Slovanů, Germánů a Keltů jakoby v jedné kolonce vedle kolonky bylinné. Ze stromů se sice získávaly květy a plody k lidovému léčitelství, ale některé stromy byly považovány za posvátné a celé místo kolem nich také. Stromy se rozdělovaly na tři části, které se propojovaly do tří různých světů. Kořeny, ty které byly v zemi, znamenaly jakési uzemnění v hmotě. Pro většinu kultur byl totiž materialismus brán jako pekelný a nečistý. Kmen jako prostřední část, symbolizuje střední úroveň kosmologie – je to něco mezi nebem a zemí. A nakonec koruna s větvemi a listy symbolizuje pomyslnou korunu celého stromu. Je to tedy jakési symbolické propojení s vyšším světem.
Podrobný návod, jak na letní řez meruněk, jabloní a dalších ovocných stromů
Stezka korunami stromů je ideální výlet na léto! Bude bavit vás, i děti
Magie stromů jako tradice ze střední Evropy
Kultura, které je se stromy nejvíce spojená, jsou Keltové. O žádné jiné kultuře se nezmiňují staré texty tak moc. Nejspíš je to dáno tím, že právě Keltové byli nábožensky tak silně na našem území tolik propojení s přírodou a přírodní silou a živly. Germánské a Slovanské kmeny to následně spíše kopírovaly.
Magické stromy: Dub letní
Jde o jeden z nejposvátnějších stromů snad ve všech evropských kulturách. Dub je podle pověr také strom, který v bouřce přitahuje k sobě blesky. Dub měl se svým tvrdým dřevem dát sílu člověka a také ho propojit s vyšším vědomím a se samotnými bohy. Dubové háje byly vybírány díky své poloze na zvláštních energetických místech, ale také i na místech, kde rostly duby. Většinou pod největším z nich se pak besedovalo, dělaly se obětiny, rituály a náboženské úkony. Jmelí utržené z takového stromu mělo mít neobvykle velkou magickou moc.
Dub je člověku schopen dodat velké množství energie. Velmi výrazně dokáže člověka uzemnit, aby někde neuletěl a neměl problém zůstávat v realitě. Meditace pod takovým strom umožňuje silné zážitky ve svém duchovním růstu, uvědomění si nedostatků a slabit. Dokáže ukázat správnou cestu, kam se vydat a na čem pracovat. Šperky z dubového dřeva jsou schopny svému nositeli dodat ochranu, sílu a vitalitu.
Magické stromy: Jabloň
V křesťanské mytologii symbolizuje snědení jablka poznání hřích, v keltských tradicích symbolizuje pravdu a spravedlnost. Symbolem evropských králů a císařů bylo držení ve své levici právě jablko, aby ukázal svou osvícenost, pravdomluvnost a čest. Ve starých keltských kultech je posvátná země Avalon nazývaná jako Jablečná země. Jablko je jakým si symbolem ráje a čistoty. Také je to i symbolem pannenství a nevinnosti. Jablečná větvička u postele mladé dívky měla přivést příjemné sny a odpuzovat zlé duchy.
Magické stromy: Tis
Bude-li řeč o nejtemnějším stromu, pak je to právě jedovatý tis. Staří Slované před ním varovaly. Červené tisové dřevo údajně nevěstí nic dobrého. Navíc odvar z tisového jehličí byl ve střední a západní Evropě starověku znám jako jeden z nejprudších jedů. Stromy-tisy jsou považovány za hřbitovní stromy a spojovány se smrtí a se záhrobím. Pokud chcete komunikovat se zemřelými, meditujte pod tisem.
A jestliže chcete komunikovat s někým konkrétním, dejte misku plnou větviček a plodů tisů vedle fotografie mrtvého. Pak požádejte o kontakt a jděte spát. Jestliže vás doma naopak duchové obtěžují, pak spalte v kamnech tisové dřevo a nechte dým, ať prostoupí obydlí. Dřevo z tisu je ideální pro výrobu magických hůlek, kostek a věšteckých kamenů. Dřevo s tisu se sbírá výhradně jen při úplňku nebo novu.
Magické stromy: Jasan
Magie stromů hovoří o jasanu jako o velmi silném stromu, který patří mužskému elementu. Jasan symbolizuje sílu a vitalitu. Je to ochranný strom, který dává sílu bojovat, bránit i ovládat. Za starých Slovanů se dřevo z jasanu využívalo k výrobě magických pomůcek i zbraní. Procházka mezi jasany dokáže člověku dobít energii, posílit zdraví a podpořit jej v těžkých časech. A pokud potřebujete, noste na roce alespoň náramek z jasanového dřeva. Pro poutníky i cestovatele má pak velký význam i hůl z jasanového dřeva.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku