Už jste vyzkoušeli vykuřovadla? 5 praktických rad pro správné vykuřování
Věřící znají vykuřovadla a ceremonie vykuřování velice dobře. Při nejrůznějších náboženských obřech totiž není vykuřování ničím výjimečným. Kouř je odpradávna využíván k mnohým rituálům. Ať už jde o kadidlo, myrhu nebo třeba františka. Věděli jste, že vykuřovadla můžete využít i v domácím prostředí a dokonale si jimi tak vyčistit obydlí?
Američtí indiáni kouř tradičně chápou jako most vedoucí do vyšších dimenzí, díky kterému je možné přivolat dobré duchy, ale také se zbavit těch negativních. Nejběžnějším očistným rituálem zahrnujícím dým je technika používaná severskými indiánskými kmeny nazývaná v anglickém jazyce smudging, tedy právě vykuřování.
Vykuřovadla a vykuřování v historii
Tato praktika-vykuřování (či její různé variace) je provozována téměř všemi původními kulturami, se kterými jsme na západní polokouli přišli do styku. Když přitom narazíte na praktiku, kterou využívají kmeny na několika kontinentech (nebo větších, oddělených územích) současně, jasně to naznačuje, že přináší skutečné, osvědčené a ověřené fyzické či duchovní výhody.
Vykuřovadla zbaví negativní energie – umíte je správně používat?
Vykuřování a rituální pálení bylin
Vykuřování znamená rituální pálení bylin a pryskyřic. V průběhu vykuřování jsou často předříkávaný modlitby vděku, kterými se zároveň prosí o blahobyt. Případně se žádá o očištění těla či prostor. Kouř bývá vířen rukou či perem (nejvíce ceněná jsou pera orlí) tak, aby obklopil či prostoupil to, co chceme očistit – ať už se jedná o člověka nebo nějaké místo. Kouř očišťuje od nánosů emocí, smutků, úzkostí, temných myšlenek nebo jakýchkoli jiných nechtěných energií či emocí.
Rituální náboženské vykuřování
Rituál bývá často prováděn před náboženskými obřady či mimořádnými setkáními, po hádkách (aby se doslova „vyčistil vzduch“), po stěhování do nového domu, na konci zimního období k obnovení vitality a při mnoha dalších příležitostech. Rituál je třeba vykonávat velmi opatrně, přičemž jeho účinky se budou zvyšovat spolu se zkušenostmi člověka, jenž jej provádí.
Příprava na vykuřování
Ještě než se do vykuřování pustíte, je důležité, abyste pochopili jeho hlubokou symboliku. Do celého procesu jsou zapředena staletí moudrosti. Jednotlivé předměty, které se při vykuřování používají, představují živly a vzdávají jim hold. Mořská ulita na vykuřování či keramická miska představují vodu. Byliny a pryskyřice představují zemi. Pero a vánek, který jím rozvíříte, představují vzduch. A plamen, kterým jsou byliny zapáleny, představuje oheň.
Vykuřovadla a vykuřování: Jak na to?
Na úvod je nutné uvést, že během vykuřování je nepřípustné věnovat se čemukoliv jinému. Snažte se být ukotveni “tady a teď”. Nemyslete na žádné starosti, ani na úkoly a resty, které musíte dodělat. Věnujte se výhradně vykuřování a ostatním myšlenkám nevěnujte pozornost.
- Miska na vykuřování: seženete ji vlastně prakticky kdekoliv a nestojí mnoho. Menší vykuřovací misky-kadidelnice pořídíte třeba i do stokoruny. Ty větší budou pochopitelně nákladnější. Rozmyslete se, jak moc se vykuřování budete chtít věnovat a podle toho zvolte vykuřovací misku. Případně si kupte do začátku menší a později můžete přikoupit nějakou větší či luxusnější.
- Oheň a uhlíky: u ruky mějte připraveny i sirky nebo zapalovač. A potřebovat bude i uhlíky pro vykuřování. Opět, stojí pár korun. A seženete je tam, kde prodávají i vykuřovací misky. Budou-li mít uhlíky rychlézápalné, rozhodně sáhněte raději po nich. Uhlíky jsou většinou hodně velké, tedy při prvním vykuřování raději něco odlomte a použijte jen kousek. Abyste měli představu, jak dlouho bude uhlík žhnout.
- Byliny a pryskyřice: to nejdůležitější, co je třeba předem promyslet. Co, kde a jak budete vykuřovat? Jaký má být výsledek? Co je účelem vykuřování? Podle toho zvolte bylinu nebo pryskyřici, případně je můžete namíchat. Šalvěj skvěle pročistí vzduch. Kadidlo je zase vhodné na očištění prostor od negativních energií a také se hodí, pokud někdo v rodině trpí úporným kašlem. Gugul odežene všechné zlé z vašeho obydlí. A meduňka vás zase uvede do příjemného rozpoložení beze stresu. Byliny na vykuřování si můžete nasbírat, nasušit a nachystat sami, není na tom vůbec nic složitého.
- Pero či šátek: vířit kouř můžete jen rukou, avšak pero nebo nějaká jemná tkanina vám mohou s touto činností značně pomoci. Rozhodně to bude příjemnější než jen mávání rukama kolem sebe.
- Samotné vykuřování: jakmile budete mít uhlíky v kadidelnici zapálené, můžete začít pálit vykuřovala, tedy byliny a přiskyřice. Kouř je třeba rozvířit kolem sebe, po celé místnosti. Vykuřujte tak dlouho, dokud vše v zápalné misce-kadidelnici samo nedohoří.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku