Jak se bránit bodnutí hmyzem? Zatočte se svěděním a otokem
Teplejší období s sebou přináší řadu příjemných zážitků. Mezi ně ale určitě nepatří zvýšený výskyt hmyzu. Komáři, vosy anebo včely nás mohou bodnout jak na dovolené, tak u nás na zahradě. Bodnutí hmyzem může být velmi nepříjemné. Objevuje se svědění a otok. Navíc může otok po bodnutí hmyzem skončit až alergickou reakcí. Proto poradíme, jak se hmyzu účinně bránit a co dělat, když se štípnutí objeví.
Bodnutí hmyzem: Proč nám hmyz nedá pokoj?
Hmyz je sice pro přírodu užitečný, pro nás ale může být příčinou nepohodlí. Bodnutí hmyzem může svědit, škrábat, zarudnout a natéct.
Důvody, proč nás hmyz kouše, jsou jednoduché. Buďto se živí naší krví, jako třeba komáři a klíšťata nebo se jednoduše brání. Jako včely a vosy.
To, co naši pokožku dráždí, není samotné sání krve, ale látky, které hmyz vylučuje. Buďto obraný jed, který má nepřítele zneškodnit nebo látky proti srážlivosti krve. Oboje může ústit v menší či větší alergickou reakci.
Mezi běžné projevy bodnutí hmyzem patří:
- drobný otok,
- zarudnutí,
- svědění,
- mírná bolest,
- nepohodlí,
- výskyt ranky a zanícení.
Pokud pozorujeme závažnější či neobvyklé reakce, navštivme lékaře. Návštěvu doktora bychom neměli podceňovat ani v případě, že po třech dnech nemizí zarudnutí a zanícení. Do těla se nám mohl dostat zánět, který je potřeba vyléčit.
Určitě jsme si všimli, že některé osoby komáři štípou častěji, zatímco jiné vůbec. Stojí za tím chemické procesy v našem těle a látky, které tělo vylučuje. Komáři o nás mají větší zájem, pokud jsme zpocení, v těhotenství, máme krevní skupinu 0 nebo častěji pijeme pivo. Někteří lidé mají naopak to štěstí, že jejich krev vylučuje přirozené repelenty.
Nejlepší léčba na svědění a otok po bodnutí hmyzem
Svědění, otok a pálení jsou nepříjemné, ale naštěstí existují způsoby, jak proti nim bojovat. Pokud zvolíme ty správné, můžeme svědění a otok po bodnutí hmyzem efektivně tlumit a urychlit hojení.
- Neškrabme se. Svědění se nezbavíme a z bodnutí hmyzem si rázem můžeme udělat zanícenou ránu.
- Z rány odstraňme žihadlo. To neplatí pouze po bodnutí od včely. Někdy žihadlo zanechává i vosí bodnutí nebo bodnutí sršněm.
- Ránu chlaďme. Zejména u vos, včel a sršňů se vyplatí první hodinu po bodnutí přikládat led.
- Nejlepším tlumícím a zároveň hojícím přípravkem je aloe. Gel z aloe vera nejenže pokožku zklidňuje, ale má i antibakteriální a protizánětlivé účinky. Několikrát za den aloe vera natřeme na podrážděnou pokožku. Bodnutí hmyzem nebude svědit a rychleji se uzdraví. Volme ale gel z aloe, která je lisovaná za studena. Jen tak si rostlina uchová všechny své léčivé účinky.
- Pokud se nám do těla dostane zánět, pomozme tělu s ním bojovat. Například přírodními protizánětlivými produkty, které dostanou tělo zpět do kondice.
Braňte se proti štípnutí komárem opravdu účinně
- Proti štípnutí komárem můžeme bojovat bylinkami. Pokud chceme, aby se našemu domovu vyhnuly obloukem, vyzkoušejme rozmístit svazky vratiče obecného. Účinnost je zaručená, ale bohužel není vůně bylinky zrovna příjemná.
- Účinným bojovníkem proti štípnutí komárem je i česnek. Zkusme si doma rozvěsit jeho svazky.
- Mezi další účinné bylinky patří libeček, citrónová tráva a šalvěj. Výhodou je, že rozmístění svazků v blízkosti oken nám bude vonět.
- Použijme repelentní přípravky. Zejména když vyrážíme do přírody.
- Na venkovní prostory můžeme využít UV lapače hmyzu. Budou se hodit, když večer grilujeme nebo máme posezení s přáteli.
- Přírodním repelentem proti komárům je i levandule. Můžeme zkusit rozmístit její snítky nebo se potřít levandulovým olejem. Není ale vhodný pro osoby s nízkým tlakem nebo v těhotenství.
- Komáři jsou nejvíce aktivní ráno nebo za soumraku. Podobně jich více najdeme také v okolí vodních ploch. Zkusme se proto takovým situacím vyhýbat, štípnutí komárem můžeme zabránit.
Jak se pozná alergie na včelí bodnutí a vosí bodnutí?
Ve většině případů není bodnutí hmyzem nic závažného. Tělo si s potíží poradí samo a projevy jako svědění či bolest můžeme tišit gely či krémy. Nicméně, u některých vyvolá bodnutí hmyzem alergickou reakci. V takovém případě je nezbytné navštívit co nejdříve lékaře, protože alergická reakce se může prudce zhoršit.
Mezi projevy, které jsou po bodnutí hmyzem nebezpečné, patří: výrazný a postupující otok, dušnost, mdloby, slabost, nevolnost a závratě.
Nebezpečný je zejména otok krku nebo dutiny ústní. Můžou se nám ucpat dýchací cesty a budeme v ohrožení života.
Prudké reakce způsobuje zejména alergie na včelí bodnutí, vosí bodnutí nebo bodnutí sršněm. Nebezpečím je, že alergie se může objevit i v průběhu života. Pokud na sobě po bodnutí hmyzem pozorujeme nebezpečné projevy, okamžitě navštivme lékaře. Problém bez potřebných léků sami doma nevyřešíme.
Pokud jsme alergičtí, vždy u sebe nosme léky a injekci. Můžou nám zachránit život.
Po lékařské péči můžeme tělu pomoci se rychleji uzdravit. Vyzkoušejme přípravky z aloe vera. Bodnutí hmyzem hojí a tiší. Například Aloe Vera koncentrát, který si můžeme přidat do zklidňujících krémů.
Diskuse k článku